Az Európai Unió élelmiszer-biztonsági szakértői bizottsága (Heads of Food Safety Agencies) 13 olyan gyógynövényi hatóanyagot tett feketelistára, amelyek hatása az emberi szervezetre még nem teljesen ismert, sőt, egyes tudományos vizsgálatok alapján akár veszélyt is jelenthetnek a fogyasztók egészségére. A kockázatosnak ítélt összetevők a következők: kumarin, kurkumin, közönséges orbáncfű, teafaolaj, melatonin, piperin, p-szinefin, triptofán, poloskavész, maca, indiai szent bazsalikom, királydinnye, ashwaganda (vagy álombogyó). Ahogy arról korábban beszámoltunk, a magyar szabályozás szerint ezek fele kockázatot jelentő növényként vagy összetevőként a magyar tiltólistán is szerepel, másik felük viszont étrend-kiegészítőkben elfordul, és többet az elalvás segítésére alkalmaznak. A Pénzcentrum ezért a Magyar Alvás Szövetség elnökének segítségével járta körül a témát, hogyan és mit érdemes megtenni a pihentető alvás érdekében, altatók beszedése nélkül.
A szakember nem tanácsolja az altatószedést
A Magyar Alvás Szövetség vizsgálatai arról tanúskodnak, hogy ha romlik az alvás minősége, az mind a fizikai, mind a mentális egészségre negatív hatással van. Az alvászavar leggyakrabban kialvatlanságot jelent, de magában foglalhatja az elalvási vagy átalvási nehézségeket, a korai vagy éjszakai felébredéseket, a fáradt hajnali-reggeli keléseket. Sokan ilyenkor altatók szedésében látják a megoldást, de a szakember szerint ez nem jó irány.
Az alvásgyógyítást nem szabad úgy elképzelni, hogy beveszünk egy pirulát vagy egy gyógynövényt, és attól meggyógyulunk
– hangsúlyozta G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke.
A szervezet célja, hogy segítsen az embereknek abban, hogy jobban aludjanak. A jó alvás azonban nagyon összetett dolog, melyhez éppúgy hozzátartoznak az alvási körülmények, az alvást meghatározó életmód, ahogy maga az alvásgyógyítás is. Megkülönböztetik azokat, akik rosszul alszanak, alvászavarban szenvednek, vagy alvásbetegek, utóbbi már egy súlyosabb állapot, általában ez függ össze a túlzott altatószedéssel. Miután azonban az alvásbetegségek is nagyon sokfélék lehetnek, ezeknek a megállapítása, diagnosztizálása igen sokrétű folyamat.
Ha valaki néhány napig nem alszik jól külső körülmények miatt, például sok stressz érte, segíthetnek neki az általános készítmények, azonban ha valaki heteken keresztül rosszul alszik, akkor legelőször is az okát kell megtalálni
– mutatott rá a docens, hozzátéve, hogy ilyen esetben egyáltalán nem ajánlott bármiféle gyógyhatásúnak vélt készítménnyel kísérletezni.
Bár alapvetően olyan szereket ajánlanak, amelyeket klinikailag teszteltek, és azokat is csak a beteg előzetes kivizsgálása után, de enyhébb alvásproblémák esetén szoktak javasolni ők is olyan módszereket, mint például egy nyugtató hatású tea lefekvés előtt. A patikákban is kapható
- komló,
- kamilla,
- citromfű,
- macskagyökér.
Ezeknek a gyógynövényeknek a hatása egyáltalán nem erős, így kisebb alvászavarokra megoldást jelenthetnek. Nagyobb problémák esetén viszont először az életmódon kell változtatni.
Ha bizonyos körülményeken változtatunk, az sokkal többet segíthet, mint az étrend-kiegészítők
– állítja a szakember, aki szerint a legkritikusabb a matrac, és hogy milyen ágyneműben, hálóruhában alszunk. Fontos a hálószoba hőmérséklete (az ideális a 18-20 fok télen és nyáron) és páratartalma is, valamint hogy friss levegő legyen a helyiségben. Ezek olyan tényezők, amelyeken ha javítunk, a legtöbb esetben hamar helyrehozható a rossz alvás.
Egyáltalán nem figyelnek arra az emberek, hogy min alszanak, pedig a fekvőfelület a legfontosabb
– emelte ki az Alvásszövetség vezetője. Felmérésük szerint Magyarországon a felnőtt lakosság 80 százaléka tízévesnél idősebb matracon alszik, nem csoda, hogy ennyi gerincferdüléses, ízületi és ortopédiai beteg van.
Természetesen maga a táplálkozás is nagyon fontos, hogy ne terheljük meg alvás előtt az emésztőrendszert. Azt is kevesen tudják, hogy délután 2 óra után már nem ajánlatos kávét fogyasztani a pihentető alváshoz. De az sem szerencsés, ha este edzenek, mert lefekvés előtt 2-3 órával nem szabad túlterhelni a testet.
Altatók nélkül: jó alvás, helyes táplálkozás, mozgás a hosszú élet 3 titka
Ugyanakkor ma már az alvásbetegségek jelentős része nem szervi, hanem pszichikai eredetű. Ennek oka az életmódunk, a túlzott stressznek való kitettség. Ráadásul az emberek alvásélménye és a valódi alvásminősége eléggé eltérhet, de valahol akkor is ki fog ütközni hosszú évek múlva a rossz alvás, ha nem tudja az illető, hogy rosszul alszik.
Az érzeten kívül lehetnek más jelek is, mint az ingerlékenység, a fáradékonyság, a teljesítőképesség csökkenése, a lecsökkent kreativitás, és előjöhetnek más betegségek, például a magas vérnyomás, cukorbetegség
– figyelmeztetett G. Németh György.
A hazai kutatások szerint minden vizsgált felnőttkorú embernek csaknem a fele szenved alvászavaroktól. Annyi bizonyos, hogy az egészség megőrzésében a jó alvás legalább olyan fontos, mint a táplálkozás és a mozgás; ma már a tudósok is ezt a hármast tartják a hosszú élet titkának.
Ha érdekel, hogy milyen étrend-kiegészítőkről derült még ki, hogy károsak lehetnek, ide kattintva ezekről is olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés