Ahogy a háztartási szemetesünkben, úgy az agyunkban is felhalmozódnak „hulladékok”, amelyek fogékonyabbá tesznek a különféle neurológiai betegségekre, különösen igaz lehet ez idős korban.
Nem kell beletörődni az agy leépülésébe
Az, hogy az agyunkban felhalmozódjanak a fölösleges salakanyagok és mérgező fehérjék, nem az időskor sajátja, már fiatalkorban is megtörténik, ám akkor ezek a szükségtelen anyagok folyamatosan ki is ürülnek. Az idő múlásával azonban ez a tisztítási folyamat lelassul, és a felhalmozódott káros anyagok fogékonnyá tesznek például a Parkinson- vagy az Alzheimer-kór kialakulására.
Amerikai kutatók azonban nemrég rájöttek arra, hogy az agy időskori megtisztítása javítja, sőt akár a fiatalkori szintre vissza is állítja az elménk működését.
Eddig a szülést segítette az agytisztító gyógyszer
A Rochesteri Egyetem tudósai felismerték, hogy egy szülés beindításához használt gyógyszer segíthet az agy tisztán tartásában. A felfedezésnek óriási jelentősége van, hiszen mind az Alzheimer-, mind pedig a Parkinson-kór és az egyéb más neurológiai rendellenességek elsősorban azért alakulnak ki, mert az agyunkban felhalmozódó haszontalan anyagokkal az agyunk nem tudja felvenni a harcot. Az öregedés kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy az idő előrehaladtával milyen állapotba kerül az elménk.
Ahogyan öregszünk, az agyunkban automatikusan lelassul a mérgező anyagok eltávolítása.
Az amerikai szakemberek egereken elvégzett új kutatása azonban azt bizonyítja, hogy az életkorral összefüggő agyi változásokba nem kell feltétlenül beletörődnünk.
A kutatás során az orvosok felismerték, hogy a nyaki nyirokerek működésének helyreállítása jelentősen segíti és megnöveli annak a salakanyagnak az eltávolítását, ami az életkor előrehaladásával halmozódik fel. Ráadásul a folyamat egy olyan gyógyszerrel valósítható meg, amit már klinikailag régóta használnak.
Így fiatalodhat meg az agyunk
Az egereken elvégzett kísérlet bebizonyította, hogy a nyaki nyirokerek működésének helyreállítása, életkortól függetlenül hozzájárulhat az agyban felhalmozódott salakanyagok gyorsabb eltávolításához az agyból még időskorban is. A koponya-gerincvelői folyadékban lévő fehérjehulladék útját képalkotó és részecskekövetési technikákkal figyelték meg. Emellett figyelemmel kísérték azt is, hogy nyaki nyirokerek ritmikus lüktetése hogyan segíti elő a hulladékanyag agyból való kilökődését. A nyirokrendszerben lévő folyadékot hálózatot alkotó apró pumpák, vagyis nyirokcsomók szállítják, melyeknek szelepeik vannak, és ezek megakadályozzák az ellenirányú áramlást. Ez a nyirokcsomók által alkotott hálózat maga a nyirokrendszer.
A vizsgálat során kiderült, ahogy öregedtek az egerek, úgy egyre ritkábban húzódtak össze a nyirokerek, és a billentyűk működése is megszűnt. Emiatt az idősebb egerek agyából 63 százalékkal lassabban ürült ki a mérgező anyag, mint a fiatalabbakéból. A kutatók ezután megpróbálták újraéleszteni a lelassult nyirokcsomókat, ami egy hormont tartalmazó vegyülettel, a prosztaglandin F2α nevű gyógyszerrel sikerült is. Kiderült, hogy ennek a szülések beindítására használt gyógyszernek a hatására a nyaki nyirokerek összehúzódása beindul, gyakoribbá válik, és ezzel a hulladékanyag kiáramlási sebessége is megnő. Az egerek agya pedig ugyanolyan hatékonyan dolgozott, mint fiatalabb korukban.
Fejfájást és izomfájdalmat is okozhat, ha túladagoljuk ezt a sokak által szedett vitamint.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés