Emlékszel még a nagymama jól megsárgult, de mindig illatos és semmihez sem hasonlítható kényelmet adó párnáira? Netán még ma is előszeretettel alszol egy megsárgult, foltos vánkoson, mert hiszed, hogy csak azon pihenve édes az álom? Pedig nem a legjobb döntés ágyba vinnünk ezeket – állítják a szakértők.
Miért lesz folt a párnán?
Mielőtt elmerülnénk a részletekben, tisztázzuk, hogy egyáltalán mitől színeződnek el a párnáink. Dr. Neeta Ogden allergológus szerint számos tényező szükséges hozzá: foltot hagyhat többek között a nedvesség és az emberi verejték, valamint az olajok, a szépségápolási termékek és a nedves haj maradványai is. Éjjel mindenki izzad egy kicsit alvás közben,
ez a nedvesség szivároghat be a párnába, amely felhalmozódva idővel a textil sárgulását okozza.
Nedvességnek számít egy frissen mosott haj és a nyál is, ám az elszíneződéshez az éjszakai bőrápolási rutinnak is köze lehet. Ha ugyanis lefekvés előtt olajokat és hidratálókrémeket használunk, elegendő időt kell hagyni arra, hogy teljesen beszívódjon, különben a párna bánja.
Ugyanez vonatkozik a hajápolási termékekre is.
Tévhit, hogy csak azért, mert sárga, koszos is
Szögezzük le, hogy a sárga párna nem feltétlenül jelenti azt, hogy koszos is. Az allergológus szerint a rendszeres mosás „esetleg” megakadályozhatja a párna sárgulását, ám mint mondja, a tisztítás azért nehéz, mert a nedvesség minden éjjel újra és újra megjelenik a textilen.
Láthatatlan élősködők táptalaja
A szakértők szerint egy régi párnán való pihenés önmagában nem árt, és nem is feltétlenül tekinthető egészségtelennek, ám fontos számításba vennünk az esetleges allergiát és más, egyébként könnyen elkerülhető bőrproblémát.
„A párnában lévő testolajok és a verejték felhalmozódása, valamint az ágyneműnkben található emberi bőrmaradványok optimális környezetet jelenthetnek az allergiát okozó poratkák számára” – magyarázza az allergológus, hozzátéve: a poratkák rendkívül jól érzik magukat e nedves környezetben, amelyben szaporodni is tudnak.
Ellenük a legjobb a párnát rendszeresen forró vízben mosni és magas hőfokon szárítani.
Ha már tudod, mi van a párnában, azzal tisztában vagy-e, mit rejt otthonunk levegője? Olvasd el az erről szóló cikkünket, biztosan tartogat újdonságot számodra.
Nem csak a tüdőnek, a bőrnek is árthat
A krónikus orrdugulás az allergia egyik elsődleges tünete, amelyet a párnán lévő poratkák okozhatnak. Egy éjszakai alvás utáni orrfolyás, orrdugulás és szemviszketés alkalmával érdemes megfontolnunk a párnacserét.
A penészspórák és más allergének a párnák rostjaiban is megélhetnek.
Dr. Faranak Kamangar bőrgyógyász szerint a besárgult párnák károsak lehetnek a bőrre is: az olaj és a szennyeződés eltömítheti a pórusokat, ami pattanásokat, apró fehér kis csomókat, úgynevezett miliát és rosaceát okozhat. A doktor hozzátette: a poratkák jelenléte bőrgyulladást okozhat, ami akár atópiás dermatitiszhez is vezethet.
Segíthetnek a párnavédők?
Az elszíneződés elkerülésének legegyszerűbb módja, ha beruházunk egy párnavédőbe, amely lényegében egy párnahuzat, amelyet a tényleges párnahuzat alá kell tennünk. Dr. Ogden szerint ez gátat képez köztünk és az allergének között, amelyek idővel a párna rostjaiban megbújhatnak,
beleértve az állati szőrt, a penészspórákat, a poratkákat és a kívülről besodródó pollent.
Lényegében ez az extra szövet segíthet megakadályozni, hogy a test és a haj nedvessége átszivárogjon a párnán.
Ilyen időközönként érdemes cserélni
Dr. Ogden elárulta, hogy nincsenek szigorú irányelvek arra vonatkozóan, hogy milyen gyakran kell mosni a párnát, azonban azt javasolja, hogy évente-kétévente cseréljük ki. Kamangar szerint a rendszeres mosások alkalmával érdemes hipoallergén, illatanyagok nélküli mosószert is használnunk, ez ugyanis szintén segíthet megelőzni a bőrgyógyászati problémákat.
De miért szeretjük annyira a foltos párnánkat?
Noha erre egyelőre nincs tudományos magyarázat, az biztos, hogy a sárga párna használatának érzése meglehetősen nosztalgikus, kicsit olyan, mintha a gyerekszobánkban hajtanánk álomra a fejünket. A formája, az illata, a tapintása és a pihe-puhasága annyira személyes, hogy szó szerint beágyazódik a tudatunkba.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés