„Magunk körül is találunk mentális nehézségekkel küzdő embert” – interjú Holló Bettina újságíróval

Hollo Bettina Gerencser Tamas
Olvasási idő kb. 6 perc

Húsz megrázó sorstörténettel szembesíti az olvasót Holló Bettina Junior Prima díjas újságíró, akinek a napokban jelent meg a különféle mentális betegségekről, pszichés nehézségekről és függőségekről szóló könyve. Az Index munkatársa Máshogyan ugyanúgy című kötetében húsz szakértőt – köztük neves pszichológusokat és pszichiátereket – is megszólaltat, akik segítenek jobban megérteni, hogy az érintettek nem „rosszak” vagy „gyengék”. Interjú.

Amikor legutóbb beszélgettünk, azt mondtad, egy mesekönyvet vagy egy hétköznapi emberek nem hétköznapi pillanatait bemutató novelláskötetet írnál. Most mégis egy komoly, mentális problémákat boncolgató kötet született.

Mindig is nagy vágyam volt, hogy írjak egy könyvet, és még mindig nem vetettem el a kérdésben megfogalmazott terveket. Ugyanakkor szerettem volna magasabb szintre emelni azokat a témákat is, amelyekkel az elmúlt években újságíróként már behatóan foglalkoztam. Ekkor fogalmazódott meg a gondolat, hogy a korábban megjelent cikkeimet rendezzük össze egy könyvben, majd ezt követően született meg az az igény is, hogy 

ezeket egészítsük ki új, exkluzív tartalmakkal, olyan történetekkel, amelyek dedikáltan csak a kiadványba készülnek. 

A napokban jelent meg Holló Bettina első könyve, a Máshogyan ugyanúgy
A napokban jelent meg Holló Bettina első könyve, a Máshogyan ugyanúgyPapajcsik Péter / Index

Hogyan választottad ki a húsz esetet?

Magánemberként elgondolkodtam a környezetemben tapasztaltakon, pszichológiai témában jártasabb újságíróként pedig a sokakat érintő, tévhitekkel övezett problémákon. A húsz különböző eset persze messze nem fedi le a területet, a kötetben a legtöbbeket érintő személyiségzavarok, különböző szorongáshoz kapcsolódó problémák és függőségek kaptak helyet. Ezek mellett vannak a könyvben kevéssé ismert betegségek is – köztük például a narkolepszia –, amelyeket 

szintén szerettem volna megismertetni az olvasókkal.

Az elmúlt években sokat írtál mentális betegségekről, pszichés problémákról, függőségekről. Mi újat adott neked a kötet elkészítése?

Számomra a könyv szereplői erős és magabiztos személyeknek tűnnek, olyan embereknek, akik kézben tartják az életüket. A beszélgetések során azonban igen megdöbbentő dolgok derültek ki, leginkább a történeteiknek a mélysége volt számomra nagyon új, és a szakértők által hozzáfűzöttek között is sok új információt kaptam – például az egyes problémák kialakulásának hátteréről, a kezelési lehetőségekről –, és arra is érdekes volt rálátni, hogy ahány szakértő, annyiféle megoldási javaslat létezik.

Mit szóltak a könyved szereplői, amikor kézbe vették a kész kötetet?

Mindenki tudta, mi és hogy fog megjelenni, mert fontosnak tartottam, hogy semmi ne dőljön el a fejük fölött. Mégis az volt az egyik legnagyobb félelmem, hogy hogyan szembesülnek majd a róluk készült könyvvel. Az eddigi visszajelzések alapján egyelőre inkább a lelkesedést és a büszkeséget látom rajtuk, meg az örömöt, hogy ennek a részesei lehettek. 

Nehéz „másnak” lenni

A munkásságáért és társadalmi szerepvállalásáért 2023-ban Junior Prima, 2024-ben pedig Antistigma-díjjal jutalmazott Holló Bettina könyvének húsz szereplője a saját útján szembesült a társadalmi megbélyegzéssel. A Máshogyan ugyanúgy az ő valós történeteiken át mutatja be a sokakat érintő idegrendszeri és mentális problémákat, függőségeket, a magukat névvel és arccal vállaló megkérdezettek megrendítő őszinteséggel vallanak arról, hogy milyen nehézségekkel jár „másnak lenni”. Minden történet után egy-egy neves pszichológus és pszichiáter, köztük dr. Lukács Liza, dr. Kapitány-Fövény Máté és dr. Belső Nóra elemzi az adott betegséget, köztük a borderline személyiségzavart, a skizofréniát, a depressziót, a bipoláris zavart, a kényszerbetegséget vagy épp a narcizmust. 

Miért fontos neked, hogy ezekről mesélj?

Leginkább a saját érdeklődésem vitt el a történetekig, amelyhez aztán kapcsolódott az az igény is, hogy ezekkel az írásokkal edukáljak is. A kötet a hasonló problémákkal küzdőknek is segítséget nyújthat, amellett, hogy a környezet számára is hasznos lehet, hiszen,

ha körbenézünk magunk körül, biztosan találunk legalább egy – de inkább több – olyan személyt, akinek a támogatás kifejezetten jól jönne.

Húsz sortörténetettel találkozhat az olvasó a mentális betegségekről készült könyvben
Húsz sortörténetettel találkozhat az olvasó a mentális betegségekről készült könyvbenInda Press

A könyv megjelenésével elindult egy mozgalom is, a #nekemisvanmondanivalóm. Mi ezzel a célod?

A húsz történet, amelyet bemutattam, csak a jéghegy csúcsa, rajtuk kívül sokakat érintenek a mentális problémák, a lelki nehézségek és a függőségek. Nagyon jó lenne, ha a könyvbéli koncepciót sikerülne még magasabb szintre emelni, és arra motiválni más érintetteket, hogy a közösségi médiában ők is meséljék el a saját küzdelmüket. Az álmom az lenne, hogy ha néhány hónap múlva rákeresünk a #nekemisvanmondanivalóm hashtagre, akkor sok olyan történettel találkozhassunk, mint amilyenek már a könyvben is megjelentek. A kezdeményezést azért tartom fontosnak, mert 

a lelki nehézségek felvállalása sokakat akár a gyógyuláshoz is elvezethet. 

Ha szeretnéd megismerni a könyvben is szereplő Bajcsi Norbert történetét, olvasd el a róla szóló cikkünket, amelyben arról mesél, milyen az élet felépülő függőként.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek