Előfordult már olyan veled, hogy egész nap csak a frigódban lévő fagylalt képe lebegett a szemed előtt? A birminghami Alabama Egyetem egy új tanulmánya arra mutatott rá, hogy a közvélekedéssel ellentétben, egy kemény edzés után kevésbé vagyunk éhesek.
A Medicine and Science in Sports and Exercise folyóiratban publikált tanulmány szerzői 38 egyetemistát vizsgáltak meg, akiket két csoportba soroltak. Arra kérték őket, hogy töltsenek ki egy egyetemi szintű felvételi vizsgát. Ezt követően az egyik csoport kapott 15 perc pihenőt, míg a másik egy HIIT tréningen (magas intenzitású intervall tréning) vett részt. Ezután elvitték őket egy pizzériába. És itt jön a csavar! Azok, akik csak pihentek a vizsgák után, nagyjából 100 kalóriával több ételt vettek magukhoz, mint azok akik mozogtak – írja a Women’s Health.
A kutatást vezető William H. Neumeier szerint az eredményeket a vércukorszint ingadozása okozza, melyet a szellemi munka váltott ki. „Ezek az ingadozások jelzik, hogy az agynak több energiára van szüksége. A mozgás energiát szolgáltat az agynak a sportolás közben felszabaduló glükóz és laktát formájában” – nyilatkozta Neumeier, aki hozzátette, hogy a mozgás olyan hormonokat aktivál, melyek az éhség és a jóllakottságérzésért felelősek, és ezáltal csökken az éhség. Másrészt a mozgás felfrissít a szellemi munka után.
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a kísérletet relatív kis csoporton végezték el, ráadásul csak főiskolások egy csoportján, akik tudvalevőleg szeretik a pizzát. Az eredmény lehet, hogy teljesen más lett volna, ha vega ételeket és pizzát kínáltak volna a résztvevőknek.
Ezért érdemes edzeni
A JAMA Internal Medicinben megjelent tanulmány szerint rendszeres testmozgással 26 ráktípus közül 13 esetében csökkenthető mozgással a daganatos megbetegedés esélye.Az 1,44 millió ember adatain alapuló kutatást az Egyesült Államok Nemzeti Rákkutató Intézete végezte el, az alanyok átlagos életkora a 59 év volt, a testtömegindexük (BMI) pedig 26, ami azt jelenti, hogy egy részük elhízott volt. A vizsgálatok kezdetén senkinek nem volt daganatos megbetegedése, és a kutatás 11 éve alatt 187 000 embernél diagnosztizáltak rákot.
A rákos megbetegedések száma az alábbi ráktípusoknál csökkent számottevően:
- nyelőcső adenocarcinoma (42%)
- májrák (27%)
- tüdőrák (26%)
- veserák (23%)
- nyelőcsőrák (22%)
- méhtesti rák (21%)
- myeloid leukémia (20%)
- myeloma (17%)
- vastagbéldaganat (16%)
- fej- és nyakrák (15%)
- végbélrák (13%)
- eperák (13%)
- mellrák (10%)
Sajnos számos rákkal semmilyen kapcsolatban nincs a mozgás, a non-Hodgkin limfóma, a hasnyálmirigyrák, a petefészekrák, az agytumor például úgy is bekövetkezhet, ha egész nap az edzőteremben ugrálunk. Rossz hatással van a mozgás a prosztatarákra és a malignus melanómára. De ugye jól tudjuk, a mozgás nem csak a rák ellen lehet hatásos, a túlsúly és a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen is kitűnő fegyver.