A kínai ByteDance tulajdonában lévő TikTok videomegosztó platform kötelezettséget vállalt, hogy végleg visszavonja a TikTok Lite jutalmazási rendszerét az Európai Unióban – jelentette be az Európai Bizottság az MTI tájékoztatása szerint.
Meghátrált a közösségi oldal
A kínai vállalat áprilisban elindította az app Lite nevű újítását Franciaországban és Spanyolországban anélkül, hogy az online óriásplatformok esetében kötelező értékelési jelentést nyújtott volna a lehetséges kockázatok mérséklésére.
Ezért pár héttel később az Európai Bizottság eljárást indított a videómegosztót üzemeltető ByteDance ellen, és aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a TikTok Lite nevű programot – amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az alkalmazáson belül bizonyos feladatok, így például videók megtekintése, tartalom kedvelése, barátok meghívása során pontokat szerezzenek – az üzemeltető anélkül indította el, hogy előzetesen értékelte volna a kockázatokat, különösen a platform függőséget okozó hatásával kapcsolatosan.
Különös aggodalomra adott okot, hogy az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelme érdekében, ugyanis a TikTokon nem állnak rendelkezésre hatékony életkor-ellenőrző mechanizmusok.
Mindez pedig nem felel meg az unió közösségi médiáról szóló törvénye, a Digital Services Act (DSA) előírásainak. A TikTok elleni eljárás eredménye képpen a cég visszavonulót fújt, és a platform kötelezettséget vállalt arra, hogy a TikTok Lite jutalmazási rendszerét
véglegesen kivonja az EU-ból, és nem indít más olyan programot, amely megkerülné a visszavonást. Ennek megszegése pedig komoly pénzbírságot vonhat maga után.
A ByteDance szóvivője elmondta: a TikTok örül, hogy sikerült békés megoldást találni, és most visszavonta a TikTok Lite jutalmazási programot. Ugyanakkor a vállalattal szemben továbbra is folyamatban van egy másik uniós vizsgálat, mert a gyanú szerint a TikTok nem védi megfelelően függőséget okozó algoritmusától a tinédzsereket.
Azonban nem ez az egyetlen közösségi oldal, amely ellen szigorúan fellép az Unió – írja az Economx.
Az Európai Bizottság eljárást indított a Facebookot és Instagramot tulajdonló Meta ellen is, az állítólagosan függőséget okozó algoritmusaik miatt.
A Digital Services Act adatvédelmi előírásait szem előtt tartva a Meta júniusban szüneteltette azt a tervét is, hogy a mesterséges intelligencia képzése céljából összegyűjtse az európaiak Facebook- és Instagram posztjait és képeit.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés