Egy kutatás bebizonyította: az ellentétek mégsem annyira vonzzák egymást, mint hisszük

GettyImages-1518431439
Olvasási idő kb. 5 perc

Az ellentétek mégsem vonzzák egymást? Egy nemrég végzett kutatás szerint nem feltétlenül a nő és a férfi közti különbözőség fűszerezi meg a romantikát. Kiderült, melyek azok a tulajdonságok, melyekre a pároknak szükségük van ahhoz, hogy a kapcsolatuk kiállja az idő próbáját.

Az egymás iránt érzett kölcsönös vonzalom mellett tény, hogy egy párkapcsolat minőségét jelentősen meghatározza és befolyásolja, hogy van-e olyan közös érdeklődési köre a párnak, ami még szorosabbra fűzheti köztük a kapcsolatot.

A párkapcsolat megtartó ereje nem az ellentét 

A régi elgondolás, miszerint az ellentétek vonzzák egymást, már nem állja meg a helyét. Ezt állapították meg a Colorado Egyetem kutatói, akik egy igen átfogó tanulmányt készítettek a témában. Egy évszázadon keresztül több millió pár több mint 130 jellemvonását vizsgálták meg, és az eredményeik megkérdőjelezik, hogy valóban a különbségek miatt lehet hosszú életű egy szerelem. Az elemzés teljesen új megvilágításba helyezi a kapcsolatokat. A megvizsgált esetek során a jellemvonások túlnyomó, csaknem 90 százalékában – a politikai nézetektől az életmódbeli döntésekig – a partnerek feltűnő hasonlóságot mutattak, és csak a górcső alá vett vonások mindössze 3 százaléka mutatott olyan tendenciát, hogy az ellentétek vonzzák egymást.

A hasonló tulajdonságokkal rendelkező emberek tartósabb párkapcsolatban élnek
A hasonló tulajdonságokkal rendelkező emberek tartósabb párkapcsolatban élnekTim Robberts / Getty Images Hungary

A kutatók szerint a szerelem és a kapcsolatok megértése mellett ezeknek az eredményeknek igen jelentős szerepük van a genetikai kutatásban is. Az orvosok rámutattak, hogy sok genetikai modell korábban véletlenszerűnek hitte az emberek párválasztását. 

A vizsgálat eredménye szerint a pároknak az alábbi öt közös tulajdonságra van szükségük ahhoz, hogy a kapcsolatuk tartós legyen.

Politikai és vallási meggyőződés

Madarat tolláról, embert barátjáról – tartja a mondás, és ezt a népi megfigyelést most a tudósok is megerősítették, mondván, hogy a hasonló gondolkodású és világnézetű emberek nagyobb valószínűséggel találnak egymásra.
A kutatásban részt vevő pszichológusok szerint egyáltalán nem meglepő, hogy a politikával és a vallással kapcsolatos közös hiedelmeket napjainkban az egyik legjelentősebb mutatónak találták, amely befolyásolhatja egy kapcsolat tartósságát.

Ha egyezik a partnerek véleménye, a kapcsolatuk is hosszabb lehet
Ha egyezik a partnerek véleménye, a kapcsolatuk is hosszabb lehetEleganza / Getty Images Hungary

Iskolai végzettség és IQ 

A megfigyelés szerint az iskolai végzettség meghatározza, hogy milyen mértékben van szükségünk intellektuális stimulációra. Jóllehet, ez teljesen magától értetődőnek tűnik, hiszen ez a mutató hosszú távon potenciálisan felerősítheti a társadalmi-gazdasági különbségeket.

A magasság is összetartó tulajdonság

Tényleg számít a méret? Nos, ami a magasságot illeti, meglehet. A kutatók szerint, ha az alacsonyabb és a magasabb emberek is hasonló termetű partnereket választanak, akkor a következő generációk egyre markánsabb és markánsabb magasságkülönbségeket láthatnak. Érdekes megfigyelés, hogy ez a szemmel látható különbség egy idő után nem áll meg a testmagasság szintjén, hanem különféle tulajdonságok formájában öröklődik, beleértve a betegségekre való hajlamokat és a jellembeli furcsaságokat.

Egy párkapcsolat során a magasság is egy meghatározó tényező
Egy párkapcsolat során a magasság is egy meghatározó tényezőMartinns / Getty Images Hungary

A függőségekhez való viszonyulás

Az, hogy hogyan viszonyulunk az olyan addiktív anyagokhoz, mint az alkohol és a cigaretta, jelentősen befolyásolhatja romantikus döntéseinket. A tanulmány egyértelműen kimutatta, hogy az erős dohányosok, a megrögzött alkoholfogyasztók és azok, akik mindezektől teljes mértékben tartózkodnak, gyakran olyan párokat választanak maguknak, akik osztoznak az ő szokásaikban.

Az életkor is befolyásoló tényező

Magától értetődőnek tűnhet, de a születési évünk is utalhat arra, hogy két ember összeillik-e, vagy sem. Az emberek gyakran olyan partnert keresnek maguknak, aki megfelel az ő érzelmi érettségi szintjüknek, ami talán a közös generációs tapasztalatokat és értékeket is tükrözi. 

A generációk közti különbség akár gátja is lehet egy boldog párkapcsolatnak
A generációk közti különbség akár gátja is lehet egy boldog párkapcsolatnakpicture alliance / Getty Images Hungary

A korábbi szerelmi kapcsolatok száma is fontos lehet

A kutatás azonban nem csupán erre az öt igen jelentős tényezőre fókuszált. Beszámolójukban jóval több közös kapcsolódási pontot is megemlítenek a kutatók. A tényezők között szerepel például a múltbeli szerelmi partnerek száma, az olyan, gyerekkorban szerzett tapasztalatok, mint például a szoptatás időtartama, vagy az olyan személyiségjegyek, hogy kiben milyen a negatív érzelmi reakciókra való hajlam mértéke, vagyis hogy kiből milyen mértékben vált ki szorongást, fenyegetettséget a környezete, a világ, amelyben él, illetve valamilyen körülötte zajló történés. 

Ellentétben azzal az elmélettel, miszerint az extrovertáltak és az introvertáltak is ellenkező személyiségjegyekkel rendelkező partnert választanak maguknak, a kutatók azt vették észre, hogy az extrovertáltak nagy valószínűséggel extrovertált, az introvertáltak pedig introvertált társ mellett találják meg a boldogságot.

Bár a bizonyítékok túlnyomórészt azt sugallják, hogy a hasonlóságok uralják a párválasztást, azonban vannak kivételek. Ilyen például az olyan jellemvonás, mint az alvási szokás, vagyis a reggel korán kelők sokkal inkább megtalálják a közös hangot az éjszakai baglyokkal.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek