Környezetvédelmi célból az USA fővárosában az év elejétől megszüntették az élelmiszerboltokban az ingyenes nejlonszatyrot. A városvezetés így próbálja elérni, hogy tisztábbá váljon a zacskóktól erősen szennyezett Anacostia folyó. Ezért Adrian Fenty polgármester elrendelte, hogy a vásárlók fizessenek minden, rendszerint egyszer használatos zacskóért, a befolyt összeget pedig folyótisztítási műveletekre fordítsák. A nejlonszatyrokat gyártó cégek azonban nem örülnek a szatyoradónak, amely számítások szerint a 2010-es évben 5 millió dollár kiadást jelent a washingtoni családoknak.
Ám nem az amerikai főváros vezette be elsőként a zacskódíjat az Egyesült Államokban. San Franciscóban már 2007-ben életbe lépett a nejlonszatyrok tilalma, és a műanyag zacskók helyett környezetbarát megoldásokat (pl. papírzacskó és újrahasznosítható szatyrok használata, valamint saját bevásárlószatyrokkal történő vásárlás) ösztönözték.
Úgy tűnik, a zacskótilalom egyre inkább terjed a világon: 2002-ben a bangladesi fővárosban, Dakkában és Írországban tiltották be a forgalmazásukat (az íreknél a szatyoradó bevezetése után 90 százalékkal csökkent a nejlonszatyrok felhasználása), majd 2008-ban Kínában lépet életbe a szatyortilalom.
Becslések szerint percenként 500 ezer darab műanyag szatyor kerül forgalomba a világon, egy nejlonzacskó lebomlása pedig akár évtizedekig is eltarthat.
Nejlonszatyorral a kezedben tipegsz az utcán és a pasid is ilyenben zizgeti haza a párizsit a közértből – amellett, hogy ciki, így landol évente közel kétmilliárd belőlük a szemétlerakókban.