2021-ben vett búcsút színpadtól Mécs Károly végleg, ezt követően életművét Kossuth-nagydíjjal jutalmazták. Láthattuk őt a Tháliában, a Művészben, a Karinthy Színházban, a Nemzeti Színház deszkáin, és számos más budapesti és vidék színpadon. Filmszerepei mellett legendás alakítása, a Macskafogó rendőrkapitánya, Edlington hangja is örökké megőrzi az eljövendő generációk szívében.
Mécs Károly 1936. január 10-én született Budapesten. Édesanyja tanárnő volt, édesapja a János Kórház főkönyvelője. Gyerekként, a szünidők alatt sok időt töltött emiatt a kórházban, akkor még azt hitte, felnőve orvos lesz, de az egyetemre nem vették fel. A mérnöki pályai is vonzotta, végül grafikai tehetsége miatt a Laboratóriumi Felszerelések Gyárának Tömő utcai kísérleti üzemében helyezkedett el.
Nem színésznek készült Mécs Károly, mégis azzá vált
1961-ben végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskolát. Jellegzetes orgánuma kétséget sem hagyott afelől, hogy beírja magát a magyar színművészet történetébe. Igazán híressé az 1960-ban bemutatott filmjével lett. Noszty Ferit alakította A Noszty fiú esete Tóth Marival című, Mikszáth Kálmán művéből készült szatírában.
A jó kiállású, jellegzetes hangú fiatalember több filmszerepet is kapott ezt követően. A legtöbben talán Jókai Mór 1965-ben bemutatott, A kőszívű ember fiai című kétrészes filmben kapott szerepe miatt kezdték el későbbi pályafutását követni. Mécs Károly Baradlay Richárdot formálta meg, ami miatt sokan ma is a leghuszárosabb magyar színészként emlékeznek rá. Sára Sándor 80 huszárában is szerepelt, akkor éppen az ellenfél egy prominensét alakította.
Az 56-os forradalom után majdnem emigrált, de leszállt a Bécs felé induló vonatról, és maradt.
Korábban egy, az Indexnek adott interjújában is kiemelte, amikor arra emlékezett vissza, hogy mennyire szerette szerepét Illyés Gyula drámájában, a Fáklyalángban, hogy mennyire fontos számára a hazaszeretet. Maga volt a boldogság, emlékezett vissza az általa megformált Görgey Artúrra.
„Átéreztem azt a fájdalmát, ahogyan el kellett viselnie még azt is, hogy azt kiabálták a háza előtt, hogy áruló, miközben, ha valaki, ő biztosan nem árulta el a hazáját. Ezért is kell ismerni a múltat, beszélni a történelemről, mert amit a maga idejében nem lehet a helyére tenni, akkor az a feladat a jövő generációjára vár.”
Mécs Károly 89 évesen hunyt el.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés