Ha a tengeri emlősök aludni szeretnének, akkor nem csak becsukják a szemüket és sodródnak a vízben, mivel időnként a felszínre kell emelkedniük levegőért. Nem is lebeghetnek a víz felszínén, mert ez kiszolgáltatná őket a ragadozóknak és a hőveszteségnek. Akkor hogyan tudnak a tengeri emlősök pihenni anélkül, hogy veszélybe sodornák magukat?
Így alszanak a vízi állatok
Az egyik megoldás az, hogy egyszerre csak az agyuk egyik felét kapcsolják ki. Ezt nevezzük féltekés alvásnak, amely lehetővé teszi például a delfinek és a bálnák számára, hogy a nyílt vízen is pihenni tudjanak. A vizsgálatok kimutatták, hogy amíg az egyik agyféltekéjük lassú hullámú, mély alvásban van, addig a másik éber marad, lehetővé téve számukra, hogy szó szerint „félig nyitott szemmel” aludjanak.
🐋💤 Did you know? Sperm whales sleep vertically like giant floating logs, taking the weirdest power naps ever. Imagine dozing off standing up and just drifting through your dreams—whale life is next-level chill! 😂😴
— Marine Planet (@marine_pla18913) February 17, 2025
💬 Would you try sleeping like a sperm whale if it meant the… pic.twitter.com/RZOPRHggUr
Nem minden cetféle képes féltekés alvásra. Néhányuk teljes agyi alvást használ, amely során mindkét agyféltekéjük alszik, akárcsak az emberek és a legtöbb más emlős esetében. Az ámbráscetek például rövid időszakokra alszanak el a nyílt óceánban. A bálnák sekély merüléseket hajtanak végre, lelassítják az úszásukat, majd lassan felfelé dőlve lebegnek. Alvás közben egész bálnacsapatokat lehet látni orral felfelé lebegni, közvetlenül az óceán felszíne alatt. Ebben az állapotban teljesen érzéketlenek a környezetükre, ami arra utal, hogy mély alvásban vannak. Ilyenkor feljárnak a felszínre levegőt venni 20 percenként. Miután a bálna levegőt vett, újra alámerül pihenni, és akár 3,5 órán át is folytathatja ezt a ciklust.
Nem csoda, ha ennek a videónak az elején vízben lebegő kenyerekhez hasonlítják az alvó bálnákat:
Ha szeretnél egy aranyos történetet olvasni a szamárpingvinekről, kattints az alábbi cikkünkre.

Ahogy a történetből is kiderül, a szamárpingvin kalandvágyó faj.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés