Vatikáni múzeumok restaurátorai, felvigyázók, könyvkereskedések alkalmazottai figyelmeztették levélben a városvezetést: ha nem teljesítik a követeléseket, csoportos pert indítanak, írja a Portfolio.
Túlterheltségre és rossz körülményekre panaszkodnak a vatikáni munkavállalók
A vatikáni múzeumok látogatottsága jóval a maximális megengedett létszám fölött van: 24 ezer helyett 25-30 ezer embert fordul meg a tárlatokon, ami hatalmas túlterhelést jelent a számukra. Emellett komoly gondok vannak a munkakörülményekkel is: a vatikáni múzeumok termeiben nincs légkondicionáló berendezés, de az óriási látogatottság miatt a biztonsággal is adódnak gondok. Nagyon kevés a csendőr, pedig a látogatók néha a felvigyázókra, teremőrökre is kezet emelnek. Az alkalmazottak nagy részének továbbá semmiféle biztosítása nincs, ami munkanélküliség és egyéb válsághelyzet esetén védené őket. A dolgozók egy ismert olasz jogászhoz, Laura Sgróhoz fordultak segítségért.
A 44 hektáron elterülő Vatikánvárosban körülbelül 4800-an dolgoznak, az emberek több mint fele a Szentszék hivatalaiban, sajtóosztályán, nagykövetségeink vállal feladatokat, másik részüket pedig Vatikánváros önkormányzati dolgozói teszik ki. Múzeumi teremőrök, takarítók, kertészek, eladók, postások egyaránt vannak köztük.
A munkaviszonyok azonban kissé eltérnek a hazánkban megszokottól. A Vatikánban teljes munkaidőben foglalkoztatottaknak heti 36 órát kell dolgozniuk, kétévente kapnak inflációs kompenzációt, illetve szolgálati idő alapján mért kiegészítő juttatást. Nincs személyi jövedelemadójuk, a nyugdíj- és társadalombiztosítási járulékuk a bruttó keresetük 10 százaléka. A vatikáni múzeumok vezetése eddig nem reagált a dolgozók követeléseire.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés