Ismét egy híres csata helyszínét keressük, de ezúttal Magyarországon: a Dél-Dunántúlon, Baranya megye nyugati részén járunk. 10 ezer lakosnak otthont adó városunk a Zselic dombságnak a Dráva menti síksággal határos déli részén helyezkedik el, a várost átszeli az Almás-patak. A környék már a kőkorszakban lakott terület volt, később kelta, római, majd avar uralom után jutott a honfoglaló magyarok kezére. A mai város földesúri birtokként először a 14. században bukkan fel írásos formában, híres várát az 1400-as években kezdték építeni, majd az 1500-as években Török Bálint fejlesztette igazi erődítménnyé, amely stratégiai elhelyezkedése miatt fontos célponttá vált az előrenyomuló török hódítók számára.
1566 augusztus-szeptemberben Zrínyi Miklós vezetésével védte a magyar sereg a várat az oszmán haderővel szemben, de végül alulmaradt a küzdelemben: az ostrom I. Szulejmán szultán döntő győzelmével ért véget, Zrínyi és katonái szinte az utolsó szálig elestek a híressé vált végső kirohanás során. Buda visszafoglalását követően a török sokáig ellenállt a Habsburgoknak, akik 1689-ben végül kiéheztetéssel kényszerítették rá a megszállókat, hogy adják át a várat. A város a 19. század második felében, az Osztrák–Magyar Monarchia idején fejlődött igazán, az iparosodásnak és a polgárosodásnak köszönhetően 1881-ben gőzmalom, három évvel később pedig híres cipőgyár indította be a munkát.
Felkészültél? Jöhet a kép!
Nem volt elég? Vadászd le tegnapi városunkat is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés