A történelmi Magyarország fontos városában, az egykori Bihar vármegye, ma a romániai Bihar megye központjában járunk. A Sebes-Körös partján fekvő településen a 11. században építtetett monostort Szent László király, akit később itt is temettek el. A város megszenvedte a tatárjárást, Dózsa György parasztserege nem, a török viszont sikeresen elfoglalta. Itt volt kanonok Janus Pannonius, püspök Vitéz János, itt kötött békét 1538-ban I. Ferdinánd és Szapolyai János. Itt született Pázmány Péter, a 17. századi katolikus megújulás legjelentősebb magyar alakja. A 20. század elején a magyar kulturális élet jelentős központja volt, melyet Ady Endre „Pece-parti Párizsnak” hívott.
A várost a trianoni békeszerződés értelmében, majd a második világháború után ismét Romániához csatolták, és Nicolae Ceaușescu diktatúrája mindent megtett, hogy megsemmisítse a magyar múlt történelmi emlékeit. A települést napjainkban 196 ezer fő lakja, a lakosság 24,5 százaléka magyar.
Felkészültél? Jöhet a kép!
Nem volt elég? Vadászd le tegnapi városunkat is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés