A Haifa-öböl északi részén egy félszigeten, Izrael egyik legősibb történelmi városában járunk, melynek területe már 4000 évvel ezelőtt lakott volt. A települést, amely évezredeken át a Földközi-tenger keleti részének fontos kikötője volt, több ókori egyiptomi irat is említi. A föníciaiak birtokában lévő várost a zsidó törzsek sikertelenül próbálták tőlük megszerezni honfoglalásuk során, Nagy Sándor azonban sikeresen elfoglalta és gyarmatává tette Kr. e. 333-ban. A rómaiak alatt a Galileában állomásozó katonák bázisa volt, a középkorban a keresztesek foglalták el és tették Jeruzsálem eleste után fővárosukká. A 13. században a mamlúkok lerombolták és csak a 18. századtól vált újra fontos központtá.
Napjainkban a 47 ezer lakosú város két részre, új- és óvárosra tagolódik: utóbbit szinte kizárólag izraeli arabok lakják, máig ez a legorientálisabb hangulatú város az országban. Az óváros az UNESCO világörökségi listájára is felkerült. A tengeri kereskedelem ma már kevésbé jellemző a környékre, a város inkább vasipara révén foglal el fontos helyet az izraeli gazdaságban.
Felkészültél? Jöhet a kép!
Nem volt elég? Vadászd le tegnapi városunkat is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés