Horvátország nyugati részén, közvetlenül az Adriai-tenger partján járunk, a horvát tengerpart legjelentősebb kikötővárosában. A 128 ezer lakosú város ősét a kelták alapították az ókorban, később a rómaiak létesítettek itt őrhelyet és postaállomást. A 7. században érkeztek ide a szlávok, akik az egykori római őrhely helyszínén új települést alapítottak, később frank birtok lett, majd a 15. században a német-római császár vásárolta meg. Ma ismert nevét először 1260-ban, IV. Béla magyar király egyik oklevelében említik.
A 16. század végén szabad királyi várossá nyilvánították, a következő században Magyarországgal együtt a Habsburg Birodalom része lett. A város fénykorát a 19. században, Magyarország részeként élte – a Monarchia idején a kormány sok pénzt (összesen mintegy 55 millió aranykoronát) ölt a kikötő és a tengeri kereskedelem fejlesztésébe, hogy az az olasz Trieszttel versenyezhessen. Itt találták fel az első működőképes önálló hajtású torpedót, és itt létesült a Ganz hadihajóüzeme, ahol a Monarchia legnagyobb csatahajója, a tragikus sorsú Szent István is készült.
Felkészültél? Jöhet a kép!
Nem volt elég? Vadászd le tegnapi városunkat is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés