Miért ülsz tűkön, amikor türelmetlenül vársz valamit?

Szófejtő

GettyImages-1358903083
Olvasási idő kb. 2 perc

Tűkön ül az az ember, aki kínzó türelmetlenséggel, nyugtalanul feszengve vár valamire, vagy éppen várja reménykedve valaminek a végét – de mi köze a tűnek az idegeskedéshez, szorongáshoz, és miért teszel tűvé mindent, amikor keresel valamit? Mai Szófejtőnkben ennek járunk utána.

A szólás magyarázata a régi babonákban, népi hitvilágban keresendő: előfordult, hogy a rosszat akarók gombostűt adtak ellenségüknek, azt remélve, a mágikus erejű ajándéktól az illető megbetegszik, vagy ha már egyébként is betegség kínozza, még jobban ledönti a lábáról – írja Bárdosi Vilmos nyelvész –, olykor pedig titokban rejtettek tűt áldozatuk ruhájába, ágyneműjébe, függönyeibe vagy fehérneműjébe a furfangos rosszakarók. Amikor az érintett megsejtette, hogy efféle baljós és szúrós tárgy kerülhetett az intim holmija közé, szorongani kezdett, és akár volt tű a ruhájában, párnáján, akár nem, érezni vélte a szúrást a bőrén – ez az ideges viselkedés szülte a jól ismert szólásmondást.

Ugyanebből a babonából ered a tűvé tesz (valamit) kifejezés, hiszen a házat tűvé téve az elrejtett gombostűt kellett megkeresni, hogy a beteg megszabadulhasson a rontástól. De sokáig élt a köztudatban a babona, miszerint az ajándékba kapott vágószerszám (kés, olló stb.) „elvágja a barátságot”, ha pedig valaki tűt ajándékozott ismerősének, tilos volt megköszönni, ki kellett fizetni, a megajándékozottat pedig meg kellett vele szúrni.

Szófejtő sorozatunkban jól ismert szólásmondások nyomába eredünk. Ha érdekel egy-egy szó, kifejezés vagy szólás eredete, olvasd el sorozatunk előző részeit is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek