Ilyen volt az élet az Oszmán Birodalomban: a rabnőket selyempórázon vezették

GettyImages-1439467891
Olvasási idő kb. 10 perc

Milyen volt a mindennapi élet az Oszmán Birodalom szívében? Mit ettek, mit ittak, hogyan szórakoztak a törökök, és hogyan látták őket az ott tartózkodó európaiak? Pillantsunk bele a 18. századi török városok lakóinak mindennapi életébe!

A török birodalomban a lakosság többsége, akárcsak a középkori és kora újkori Európában, vidéken élt. A jobbágyok életét nagy mértékben meghatározta a mezőgazdaság, a városokban elsősorban a kézművesek, a kereskedők, a tisztségviselők és a tehetősebb családok éltek. Kereskedőnek lenni különösen kifizetődő volt az Oszmán Birodalomban, hiszen viszonylag alacsony adókat vetett ki rájuk a szultán, és biztos megélhetést biztosított Aleppó, Damaszkusz, Szmirna vagy Kairó kincseinek eljuttatása az európai városokba.

Rabnők, selyemkendőn

De akkoriban nemcsak kávéval, színesre festett selyem- és gyapjúszövetekkel vagy különleges fűszerekkel kereskedtek. Az Oszmán Birodalomban a rabszolgaság intézménye egészen a 20. század elejéig fennállt. (A legtöbb rabszolga háztartási alkalmazott volt, de – az amerikai gyakorlattal ellentétben – a rabszolgák gyermekei szabadnak születtek.) César de Saussure francia utazó például még a 19. században is arról írt, hogy Konstantinápolyban létezik egy olyan vendégfogadó, ahol csak rabnőket kínálnak eladásra.

Csak az igazán gazdag törökök engedhették meg maguknak, hogy több feleségük legyen
Csak az igazán gazdag törökök engedhették meg maguknak, hogy több feleségük legyenPictures from History / Getty Images Hungary

A cserkesz, grúz és egyéb kis-ázsiai országokból származó fiatal nőket sokszor a szüleik bocsátották áruba, de csak az igazán tehetős törökök engedhették meg maguknak, hogy több feleséget tartsanak. „A gazdáik végigsétáltak velük a Bezesztánban, nagy selyemkendőnél fogva vezetvén őket, amelynek a másik végét maga a rabnő tartotta. Így kiáltozták fennszóval az eladási árat. (…) Az előkelő török, ha háremet akar alapítani és betér a leányvásárba, először szemügyre veszi egyenként a leányokat, elbeszélget velük, kikérdezi őket, majd kiválaszt kettőt-hármat, ízlése és elképzelése szerint, azután alaposabban megvizitáltatja őket az erre felfogadott öregasszonyokkal, akiket megfizet a fáradságukért, ennekutána kialkussza az árat, megfizeti a kialkudott összeget, és hazaszállíttatja az árut.

Néha tökéletes szépségek cserélnek gazdát ezen a vásáron, Georgiából vagy Mingréliából hozzák őket, mert ott élnek a világ legszebb asszonyai.”

A szakállat ki kellett érdemelni, így nagyon vigyáztak rá
A szakállat ki kellett érdemelni, így nagyon vigyáztak ráSepia Times / Getty Images Hungary

Kinek lehetett szakálla?

Ami a törökök megjelenését illeti, Saussure szerint ruháik igen drágák, de nem az arany- vagy ezüstpaszományok miatt, hanem a jó minőségű szövet árát kell megfizetni. A férfiak rangját a turbán (vagy egyéb fejfedő) jelezte, és az sem mindegy, kinek volt szakálla. Teljesen simára borotvált arca ugyanis csak az eunuchoknak volt, szakállat pedig csak azok viselhettek, akik már tekintéllyel bírtak, például családapák voltak, vagy rangban, méltóságban rászolgáltak. A Szerájban csak maga a szultán adhatott engedélyt a szakállra, a legtöbb töröknek be kellett érnie a bajusszal. Ha valakinek megadatott a kegy, hogy szakállat növeszthet, nagyon vigyázott rá:

„A török ember szereti és nagyra tartja a szép szakállat, amely ékessége a férfinak; akinek van, gondosan ápolja, fésülgeti, kerekre nyírja, s ha őszülni kezd, néha feketére festeti.

Török embernek a legnagyobb sértés, ha megrángatják a szakállát, vagy ha levágják” – írta Saussure.

Török házak télen, nyáron

A szultánhoz kötődő emberek, gazdag kereskedők nagybirtokosok kevesen voltak, de ők éltek a legnagyobb jómódban. Házaik belső udvarát négyszögletes elrendezésben vették körül a falak, biztosítva, hogy a kíváncsi szemek ne lássanak be az utcáról. Az ablakokat is igen magasra helyezték, „azért, hogy a szomszédasszonyt ne lehessen meglátni, mert a török azt sem akarja, hogy a feleségire nézzenek.” De a falak nemcsak a kíváncsi tekintetektől óvták meg a lakókat, hanem az utca porától és zajától is. A házak udvarán gyakran helyeztek el szökőkutat, emellett gyümölcsfák és rózsabokrok gyönyörködtették a háziakat. Mikes Kelemen írta például, hogy úton Rodostó felé „az urunk szállásának az udvarán olyan nagy szőllőtőt láttunk vala, mint egy nagy szilvafa. Abban sem hazudok, ha azt mondom, hogy a szőllőszem is volt rajta olyan nagy, mint egy nagy szilva.” Szintén kedvelt szokás volt énekesmadarakat tartani, kalitkában.

A belső udvarra szívesen terveztek szökőkutat
A belső udvarra szívesen terveztek szökőkutatBashar Shglila / Getty Images Hungary

Mikes sokszor panaszkodott az időjárásra: nyáron a tikkasztó hőségre, télen a vastag falú, fűtetlen házakban tapasztalható fogvacogtató hidegre, tavasszal pedig a pestistől tartott, sokszor nem alaptalanul:

"Mert gyakran az mirigy halál
tavasszal itt sokat sétál.
Tavasz kezdete igen rút,
és a vége a széptől fut.
A nyár meleg, minden kiég,
alig marad egy kis zöldség.
Az ősz tehát legkedvesebb,
azzal gyümölcs nem édesebb."

A konstantinápolyi Nagy Bazár a 19. század végén
A konstantinápolyi Nagy Bazár a 19. század végénBildagentur-online / Getty Images Hungary

Kebab és bor

Mikessel szemben Saussure úgy vélte, hogy a törököknél a zöldségeknek sokkal jobb az ízük, mint Európában. Csodálkozva állapította meg, hogy a törökök nem esznek sok húst: „Legfőbb táplálékuk a rizs, a gyümölcs és a zöldségfélék.

Van egy uborkaféle zöldségük, amilyennel még sehol nem találkoztam, padlizsánnak hívják.

A magjai parányiak, a héja lila. Kettévágják, megsózzák, megborsozzák, egy kis olivaolajat vagy friss vajat tesznek rá, és roston megsütik. Nekem nagyon ízlik. Hihetetlen, hogy a szegénynép mi fokhagymát, vereshagymát, póréhagymát és uborkát meg nem eszik itt nyersen.” A legfontosabb török ételek között a kebabot, a piláfot és a csorbát említi. Az ételt a törökök egy alacsony, bőrből készült terítőre tálalják kis tálkákban, és rendszerint a földön ülve fogyasztják el. A francia utazó megjegyzi, hogy bár a muszlim vallás tiltja a borivást, sokan mégis megengedően viszonyultak hozzá: görög és frank vállalkozók még kocsmákat is üzemeltethetnek Konstantinápolyban.

„Aki török italozik, nem képes mértéket tartani, nyakló nélkül vedeli a bort”

– vélekedik, hozzátéve, hogy a kocsmákban különösen gyakori vendégek a janicsárok, akiket még az sem tántorít el a bortól, hogy ha részegségen kapják őket, a janicsáraga vagy a kerületi bíró elé kerülhetnek. (A városokban a nemzetiségek sokszor külön városnegyedekben laktak, így saját városrészük volt például az örményeknek, a zsidóknak, a görögöknek és az őslakos törököknek is. Mindegyik nemzetségnek külön bírája volt, aki három évig tölthette be a tisztségét.)

A kahvedzsik nyomában

A hagyományos, európai értelemben vett társasélet nem volt jellemző a birodalomban. Mikes panaszkodott is erre: „Török urak vannak, de unadalmas dolog törököt látogatni: egyik a', hogy törökül nem tudok, másik a', hogy ha az ember hozzájok megyen, elsőben no ülle, azután egy pipa dohányt ád, egy fincsa kávét, hatot vagy hetet szól az emberhez, azután tíz óráig is elhallgatna, ha az ember azt elvárná.” Az előkelő házakban külön alkalmazott, a kahvedzsi volt felelős a kávéfőzésért. A törökök a hozzájuk betérő vendégeket szívesen kínálták meg kávéval – Konstantinápolyban például külön vállalkozás foglalkozott azzal, hogy a város lakói számára szükséges kávét megpörköljék, porrá őröljék és zsákokba porciózzák. „Rendszerint több mint nyolcvan ember dolgozik ebben a pincehelyiségben, a rövid alsónadrágjukon kívül nincsen rajtuk ruha, és feketék, mint az ördög.

A pincéből áradó finom illat betölti az egész környéket.

A kávésok, valamint a kiskereskedők idejárnak reggelenkint beszerezni az aznapi kávéporszükségletüket, aztán kis zacskókba csomagolva árusítják a környékben lakóknak, akik odahaza kávét főznek belőle” – írta Saussure. A vendégek számára a kávén kívül nyáron jégbe hűtött sörbetet is kínáltak, ha pedig nagyon meg akarták tisztelni az illetőt, illatszerekkel kedveskedtek neki.

Az Oszmán Birodalom területén számtalan törökfürdő üzemelt
Az Oszmán Birodalom területén számtalan törökfürdő üzemeltilbusca / Getty Images Hungary

Wellness az Oszmán Birodalomban

A török társasági élet sokkal inkább a bazárokban és a törökfürdőkben zajlott. Aki megengedhette magának, természetesen eljárt a fürdőbe, ahol a fürdőszolgák alaposan lecsutakolták, megborotválták, megdögönyözték, majd a különböző hőfokú gőzfürdőket és medencéket végigjárva frissen és fiatalon kerültek ki a fürdőkből. Saussure ennek a szokásnak – és a mértékletes evésnek – tulajdonítja a törökök általános jó egészségi állapotát. De nem csak a szórakozás miatt mentek a fürdőbe: „Mihelyt úgy érzik, hogy bemocskolódtak, vagy mert a feleségükkel érintkeztek, vagy mert bort ittak, vagy mert valamilyen tisztátalan dologhoz nyúltak, kötelesek fürdőbe menni, hogy megtisztuljanak”. A szegényebb rétegek is megtalálták a módját a fürdőzésnek: „Ide nem messze egy tócsás hely vagyon (...). Ebben az időben, akiknek valami nyavalyájok vagyon, abban a sárban megferednek; negyven, ötven mélyföldniről ide eljőnek az emberek szekereken feleségestől, gyermekestől. Húsz vagy harminc szekeret meg lehet látni a sár körül, és abban a sok asszony, férfi, gyermek úgy hevernek, nem különben, valamint a sertések” – számolt be a különös wellnessről Mikes.

Ha szívesen olvasnál arról, milyen volt a „wellness” a török időkben, ezt a cikket ajánljuk. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Már nyolcévesen betegeket ápolt a varsói felkelés kis hőse
Már nyolcévesen betegeket ápolt a varsói felkelés kis hőse

A kislány egyike volt azoknak a varsói gyerekeknek, akik részt vettek a felkelésben.

4 órája

  • világom
Szokatlan képek Vilmos hercegről: egyenruhában, tankon ülve fotózták a frontvonalon
Szokatlan képek Vilmos hercegről: egyenruhában, tankon ülve fotózták a frontvonalon

Nem mindennapi helyzetben kapták lencsevégre Vilmos herceget: egyenruhában, tankon ülve jelent meg az orosz határnál.

március 21., 15:21

  • világom
19 éves és terhes volt az első női hajóskapitány: 50 napig nem öltözött át
19 éves és terhes volt az első női hajóskapitány: 50 napig nem öltözött át

Az ifjú női kapitány hősiesen küzdött a hatalmas hullámokkal.

március 22., 18:30

  • világom
Lemondott a gyermekügyi miniszter: kiderült, hogy egy tinitől született gyereke
Lemondott a gyermekügyi miniszter: kiderült, hogy egy tinitől született gyereke

A titkos kapcsolatra és a tinédzsertől született gyerekre 36 év után derült fény, ezért lemondott a gyermekügyi miniszter.

március 21., 12:44

  • világom
72 méter magas a világ legnagyobb szeméthegye: életveszélyes körülötte a munka
72 méter magas a világ legnagyobb szeméthegye: életveszélyes körülötte a munka

A világ legmagasabb és legveszélyesebb szeméthegyének mérete a Tádzs Mahallal vetekszik.

március 22., 09:06

  • világom
Újabb nyaralóhelynek lett elege a turistákból: így szorítják ki őket
Újabb nyaralóhelynek lett elege a turistákból: így szorítják ki őket

Attól tartanak, hogy a népszerű nyaralóhelyre érkező turisták maradandó kárt tesznek a szigeten.

március 22., 14:00

  • világom
Évente újraépítik, egy teherautót is elbír ez a híd, pedig növényekből fonják
Évente újraépítik, egy teherautót is elbír ez a híd, pedig növényekből fonják

Te elhiszed erről a növényből készült hídról, hogy biztonságos?

március 21., 15:10

  • világom
Kibontotta a falat, rábukkant a világ legnagyobb földalatti birodalmára
Kibontotta a falat, rábukkant a világ legnagyobb földalatti birodalmára

Hihetetlen, de erre a lenyűgöző föld alatti világra egy háztulajdonos bukkant.

március 22., 11:10

  • világom
Elszigetelten élő törzs tagja tűnt fel a civilizációban: ez volt a szándéka
Elszigetelten élő törzs tagja tűnt fel a civilizációban: ez volt a szándéka

Az egész falut meglepte, amikor az elszigetelt törzs tagja megjelent a településükön.

március 21., 16:00

  • világom
Ez a világ egyik legkülönlegesebb vonata: nem a pontossága az erénye
Ez a világ egyik legkülönlegesebb vonata: nem a pontossága az erénye

Ez a vonat annyra különleges, hogy a gyerekeken kívül a felnőtteket is jókedvre deríti.

március 22., 08:50

  • világom
Kamera a köldökbe rejtve: így figyelte meg a németeket a Stasi
Kamera a köldökbe rejtve: így figyelte meg a németeket a Stasi

A Stasi ügynökei kamerákat rejtettek karkötőkbe, bevásárlótáskákba, melltartókba, szemeteskukákba, madáretetőkbe, sőt a temetői locsolókannába is.

március 22., 19:30

  • világom
Már halálos áldozata is van a hamisított fájdalomcsillapítónak
Már halálos áldozata is van a hamisított fájdalomcsillapítónak

Teljesen más hatóanyag volt a hamisított fájdalomcsillapítóban, mint az eredeti gyógyszerben.

március 19., 14:36

  • világom
Aktiválták a kamerákat ezekben az autókban: mostantól mindent rögzítenek
Aktiválták a kamerákat ezekben az autókban: mostantól mindent rögzítenek

A különleges biztonsági rendszerrel és a kamerák aktiválásával szeretnék visszaszorítani a rongálásokat.

március 21., 11:40

  • világom
Újabb ikonikus turistalátványosság lesz fizetős, ennyit kell fizetniük a Fudzsi hegyre látogatóknak
Újabb ikonikus turistalátványosság lesz fizetős, ennyit kell fizetniük a Fudzsi hegyre látogatóknak

A világhírű természeti csodához utazóktól belépődíjat szednek nyártól, így szeretnék visszaszorítani a tömegturizmust.

március 19., 11:40

  • világom
Világszintű közlekedési káosz jöhet a következő 24 órában: téged is érinthet, ha így utazol
Világszintű közlekedési káosz jöhet a következő 24 órában: téged is érinthet, ha így utazol

Váratlan esemény miatt lezárták a világ egyik legfontosabb közlekedési csomópontját, utasok ezreit érinti az egész napos káosz.

március 21., 08:36

  • világom
Ez volt a világ legelső autója: nézd meg, milyen boldogan vezeti Henry Ford
Ez volt a világ legelső autója: nézd meg, milyen boldogan vezeti Henry Ford

Ez az autó volt Henry Ford első önjáró járműve, nem csoda, hogy büszkén vezette.

március 23., 10:06

  • világom
A világ legkisebb parkja olyan apró, hogy szinte bele sem férsz
A világ legkisebb parkja olyan apró, hogy szinte bele sem férsz

A világ legkisebb parkja valóban csak talpalatnyi méretű.

március 21., 08:50

  • világom
Lélegzetelállító látvány nyújt a hídra épült város
Lélegzetelállító látvány nyújt a hídra épült város

Sok különleges híd van a világon, de amelyre egész kis színes meseváros épült, olyan kevés. Csodájára is járnak a turisták.

március 23., 08:50

  • világom
Nem engedték át a szenteltvizet Ferihegyen, váratlan dolgot tett a veszprémi pap
Nem engedték át a szenteltvizet Ferihegyen, váratlan dolgot tett a veszprémi pap

A káplán szenteltvízzel próbált átmenni a reptéri ellenőrzésen, de nem engedték át a folyadékot, így kényszerű megoldáshoz folyamodott.

március 19., 11:10

  • világom
Ebben a városban gyűjtik a tehéntrágyát: gyárakban dolgozzák fel
Ebben a városban gyűjtik a tehéntrágyát: gyárakban dolgozzák fel

A városban összegyűjtött tehéntrágyát egyedülálló módon alakítják át hidrogénné a gyárban.

március 23., 09:06

  • világom
Sokkal boldogtalanabbak a magyarok, mint egy éve: friss kutatás
Sokkal boldogtalanabbak a magyarok, mint egy éve: friss kutatás

Megjelent a legfrissebb boldogságjelentés, Magyarország nagyot zuhant a listán, boldogtalanabbak vagyunk, mint egy éve.

március 20., 08:36

  • világom
Ennek az egy dolognak soha nem tudott II. Erzsébet ellenállni
Ennek az egy dolognak soha nem tudott II. Erzsébet ellenállni

II. Erzsébet erre sosem tudott nemet mondani.

március 20., 08:50

  • világom
Hatalmas átverés Pompeiiben: ez a tudományos magyarázat
Hatalmas átverés Pompeiiben: ez a tudományos magyarázat

A pompeii leletek megtévesztőek lehetnek.

március 19., 18:30

  • világom
Fordulat a 11 éve eltűnt repülőgép ügyében: megoldódhat a rejtély
Fordulat a 11 éve eltűnt repülőgép ügyében: megoldódhat a rejtély

A repülés történetének egyik legnagyobb rejtélye, egy 11 évvel ezelőtt történt szerencsétlenség oldódhat meg.

március 20., 14:35

  • világom
Egy 51 éves macskáért gyűjtöttek aláírást a lakók: ez lett volna a sorsa
Egy 51 éves macskáért gyűjtöttek aláírást a lakók: ez lett volna a sorsa

Jól látszik, hogy a macska sorsa csakis a helyiek kezében van.

március 19., 15:10

  • világom
Ezt teszi az emberi testtel 9 hónap világűr: előtte-utána fotókon az űrben rekedt asztronauták
Ezt teszi az emberi testtel 9 hónap világűr: előtte-utána fotókon az űrben rekedt asztronauták

Butch Wilmore és Suni Williams testét nagyon megviselte a kilenc hónapos űrmisszió, a változás a képeken is jól látható.

március 20., 09:35

  • világom
Így van most a nagybeteg Bruce Willis: 70. születésnapját ünnepelte a színész
Így van most a nagybeteg Bruce Willis: 70. születésnapját ünnepelte a színész

Bruce Willis lánya elárulta, milyen állapotban van az édesapja, Demi Moore pedig családi fotókat osztott meg a 70. születésnapját ünneplő színészről.

március 20., 12:40

  • világom
Oltás helyett hagynák tombolni a vírust? Megdöbbentő javaslattal fékeznék meg a járványt
Oltás helyett hagynák tombolni a vírust? Megdöbbentő javaslattal fékeznék meg a járványt

Szabadon hagynák terjedni a rettegett vírust, és az oltást is ellenzi a miniszter vitatott javaslata.

március 20., 11:40

  • világom
Ez a világ 5 legbefolyásosabb uralkodóháza
Ez a világ 5 legbefolyásosabb uralkodóháza

Ha azt hiszed, hogy a brit királyi családnál nincs gazdagabb, nagyot tévedsz. Mutatjuk a legtekintélyesebb uralkodóházak sorrendjét.

március 19., 16:46

  • világom
Több tízezer életveszélyes autót hívtak vissza, leválhat róluk egy elem
Több tízezer életveszélyes autót hívtak vissza, leválhat róluk egy elem

A visszahívás érintette autókon a problémás elemet cserélik.

március 20., 17:30

Érdekességek