4 alkalom, amikor a számok megváltoztatták a világot - a boroshordó és az integrálszámítás

Berényi Bianka
GettyImages-128103313
Olvasási idő kb. 8 perc

A matematikát lehet nem szeretni, de tagadhatatlan, hogy már az ókortól egészen napjainkig meghatározza a világunk alakulását. Ha például Kepler nem akarta volna jobb áron venni a bort, nem kizárt, hogy ebben a formában nem létezne ma integrálszámítás, és nem tudnánk kiszámolni, mikor éri meg valami a legjobban. Következzen négy történet a sok közül, melyekben a számok döntő hatással voltak világunkra.

A matematika sokakból rémületet vált ki, de az tagadhatatlan, hogy ennek a tudományágnak sokat köszönhet az emberiség, nélküle nem lennének piramisok és más hasonlóan csodálatos építmények, nem tudnánk megszámolni a pénzünket, nem tudnánk tankolni a kocsinkba, de még a főzéshez való alapanyagok mennyiségét sem tudnánk meghatározni. A matematika és a számok körülvesznek.

Michael Brooks brit újságíró és kvantumfizikus a könyvében, A több művészete: Hogyan hozta létre a matematika a civilizációt?-ban lenyűgöző történeteket oszt meg, melyek alátámasztják, hogy matek nélkül tényleg más lenne a világ.

Shulgi, a számok királya

Körülbelül 4000 évvel ezelőtt az ősi Ur városa Dél-Mezopotámia egyik nagy fővárosa volt. A mezőgazdasági forradalom soha nem látott méretű településeket tett lehetővé, de a papoknak és a királyoknak egyre nehezebb volt nyomon követni a gabonatermést, a tárolást és a kifizetéseket az istenek és az emberek táplálására.

Természetesen szükségessé vált számukra a matematika tudománya ezekhez az adminisztrációs feladatokhoz. Eleinte csak néhány alapvető számtani ismeretet használtak (összeadás, kivonás, szorzás, osztás), később azonban ez fejlődött. Az Urból előkerült ősi agyagtáblák szerint a számtan egyik legkorábbi művelője egy Shulgi nevű király volt. „Feljegyzések szerint himnuszokat énekeltek arról, hogy ő képes volt összeadni dolgokat” – mondja Brooks könyvében. „Az alattvalói imádták őt matematikai képességeiért.”

Shulgi nem csupán isteni matematikai képességeivel büszkélkedhetett, hanem felépítette azt, amit a tudósok „az első matematikai államként” ismernek el – mondja Brooks. 

A matematikát elsősorban a könyvelésben használták, ami lehetővé tette Shulgi és írástudói számára, hogy szigorúan ellenőrizze Ur pénzügyeit, és megakadályozza, hogy az emberek becsapják az államot.

Lehetne azzal érvelni, hogy Shulgi és írástudói nem voltak mások, mint megdicsőült könyvvizsgálók, de a könyvvizsgálat – írja Brooks a The Art of More-ban – „a civilizáció igazi bölcsője”.

„Shulgi felismerte, hogy ha már egyszer a számok felett rendelkezel, akkor ez pénzügyileg nagyon jövedelmezővé válik” – mondja a kvantumfizikus. Azzal, hogy Shulgi és Ur a matematikát munkára fogta, hatalmas vagyonra tett szert, és ezt a vagyont a világ egyik legkorábbi és legnagyobb civilizációjának fejlesztésére használta fel. Shulgi nevéhez fűződik az uri Nagy Zikkurat megépítése, egy kiterjedt úthálózat kiépítése és kereskedelmi birodalmának kiterjesztése az arab és indusi közösségekre. Matematika nélkül ki tudja, mi valósult volna meg mindebből?

 

Az ókorban már értettek a számtan alapjaihoz
Az ókorban már értettek a számtan alapjaihozUladzimir Zuyeu / Getty Images Hungary

A francia forradalom egy túlbuzgó könyvelővel kezdődött?

A 18. századi francia uralkodó, XVI. Lajos segített finanszírozni az amerikai forradalmat, de Franciaországot súlyos adósságok sújtották. A királynak szüksége volt egy jó könyvelőre, aki segít egyensúlyba hozni a könyvelést, ezért egy Jacques Necker nevű genfi bankárt nevezett ki pénzügyminiszterré.

De Necker egy kicsit „túl jó” volt a munkájában. Nyilvánosságra hozta a költségvetést – ami szokatlan volt egy abszolút monarchiában –, és kettős könyvelést alkalmazott a kiadások gondos nyomon követésére. Brooks szerint Necker úgy vélte, hogy a kiegyensúlyozott könyvelés nemcsak jó könyvelés, hanem egy erkölcsös, virágzó, boldog és erős kormány alapja is.

„A pazarló francia királyi udvarnak ez nem tetszett, mert ez azt jelentette, hogy nem költhettek arra, amire akartak” – mondja Brooks. „Ezért Neckert kirúgták.”

Lehet, hogy a király és emberei megvetették Neckert, mert így nem folytathattak feleslegesen tékozló életvitelt, de a forradalmárok pont ezért szerették őt. Valójában Necker elbocsátása volt az a szikra, amely meggyújtotta a francia forradalom puskaporos hordóját. Egy becsületes embert kirúgni, csak mert az jól végzi munkáját, óriási szálka lett a francia nép szemében.

„Jacques Necker mellszobrát vitték a vállukon, amikor megrohamozták a Bastille-t” – mondja Brooks. „Ő egy elég jelentős könyvelő volt a történelemben.”

Kepler feltalálta az integrálszámítást, hogy pénzt spóroljon a boron

Johannes Kepler német csillagász a bolygómozgásra vonatkozó törvényeiről híres leginkább, amelyek bebizonyították, hogy Naprendszerünk bolygói ellipszis alakú pályán keringenek a Nap körül, de egy egész könyvet írt a boroshordók megfelelő alakjáról is!

A történet szerint Kepler az ausztriai Linz városában rendelt egy hordó bort második esküvőjére, de amikor eljött a bor kifizetésének ideje, vita tört ki. Keplernek nem tetszett az a módszer, amellyel a borkereskedő beárazta a hordót, aki szokás szerint az oldalára fektette a boroshordót, és a hordó közepén lévő lyukon keresztül egy hosszú rudat szúrt át, amíg az a szemben lévő sarokba nem ütközött. A rudat kivették, és a bor árát aszerint határozták meg, hogy a rúd mekkora része volt nedves.

Kepler hamar rájött, hogy a módszer hol hibázott: ugyanannak a bormennyiségnek az ára a hordó méretétől függően változott. Egy hosszú és vékony hordó kevesebbe került, mint egy rövid és kövér. Kepler mogorván kifizette a számlát, de nem tudta elvetni a kérdést, hogyan kell olyan hordót készíteni, amely a legtöbb bort eredményezi a pénzéért.

Kepler módszere az volt, hogy az ívelt boroshordót lapos hengerek halmazának képzelte el, és a térfogatát ez alapján számította ki. A legpontosabb eredményhez azonban sok hengerre volt szükség. Valójában végtelenül kicsiknek kell lenniük ahhoz, hogy a hordó belsejében minden centiméternyi helyet kitöltsenek. „És amikor az időt, a távolságot vagy bármi mást infinitezimálisokra szeletelünk – írja Brooks a könyvében –‚ a számtan birodalmába érkeztünk.”

A boroshordónak köszönhetjük az integrálszámítást?
A boroshordónak köszönhetjük az integrálszámítást?Morsa Images / Getty Images Hungary

1615-ben Kepler kiadta a Nova Stereometria Dolorium Vinariorum, avagy A boroshordók új szilárd geometriája című művét, amelyet ma az integrálszámítás alapművének tartanak.

Azzal, hogy megmutatta, hogyan lehet maximalizálni egy boroshordó méreteit, hogy minimalizáljuk az árát, Kepler utat mutatott a számtan használatához, hogy mindenféle dolog hatékonyságát maximalizálják. 

Képzeletbeli számok villamosították Amerikát?

A probléma akkor kezdődött, amikor a matematikusok olyan kvadratikus egyenleteket próbáltak megoldani, amelyekhez egy negatív szám négyzetgyökét kellett kiszámítani. Mivel lehetetlen, hogy bármely szám önmagával szorozva negatív számmal legyen egyenlő, a matematikusok elkezdték az ilyen számokat „képzeletbeli számoknak” nevezni.

A képzeletbeli számok talán furcsa matematikai furcsaságok maradtak volna, ha nincs egy Karl August Rudolf Steinmetz néven született, de Charles Proteus Steinmetzként ismert tudós.

Steinmetz felfedezte, hogyan lehet a képzeletbeli számokat felhasználni az 1890-es évek egyik legnagyobb kihívást jelentő mérnöki problémájának megoldására: hogyan lehet hasznosítani az elektromosság izgalmasan új erejét, és hogyan lehet eljuttatni azt az otthonokba és a vállalkozásokba. Miközben olyan nagyágyúk, mint Thomas Edison és Nikola Tesla, a váltóáram és az egyenáram előnyeiről vitatkoztak, a mérnökök azzal a hihetetlenül bonyolult matematikai feladattal küzdöttek, amely a működő elektromos áramkörök megépítéséhez volt szükséges.

„Charles Steinmetz talált ki egy képletet, amellyel ezeket a nagyon bonyolult számításokat képzeletbeli számok segítségével nagyon egyszerűvé lehetett tenni”

– mondja Brooks. „Alapvetően így villamosítottuk Amerikát.”

Steinmetz képletei indították el az elektromos korszakot, és nagy előrelépéseket indukáltak az iparosodásban és a tudományos felfedezésekben. Fél évszázaddal később Bill Hewlett és David Packard a „Szilícium-völgy szülőhelyeként” ismert Palo Altó-i garázsukban képzeletbeli számok segítségével tervezték meg első terméküket, egy audiooszcillátort.

A matematika tudománya nélkül ezek a felfedezések, intézkedések sem jöhettek volna létre, és az egész mai világunk is elképzelhetetlenül hiányos lenne. 

A telefon atyja betiltotta volna a jelbeszédet és a hallássérültek egymás közötti házasodásátA telefon atyja betiltotta volna a jelbeszédet és a hallássérültek egymás közötti házasodását

Az eugenika híveként Alexander Graham Bell úgy vélte, „megfelelő párválasztással” idővel „eltörölhető” a siketség a világból.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Tömeges ételmérgezések az iskolai menzákon: ingyen adják az ételt az indonéz gyerekeknek, de romlott
Tömeges ételmérgezések az iskolai menzákon: ingyen adják az ételt az indonéz gyerekeknek, de romlott

Az ételmérgezések miatt sokan nem engedik gyermeküknek, hogy iskolai menzán egyen.

2 órája

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • világom
Életveszélyes most ebben az országban tartózkodni: azonnali távozásra kérik a külföldieket
Életveszélyes most ebben az országban tartózkodni: azonnali távozásra kérik a külföldieket

A gyorsan romló biztonsági helyzet miatt nincs más megoldás, mint az azonnali távozás.

március 28., 10:36

  • világom
Ők a világ legmagasabb népe: 190 centi fölötti az átlag, étrendjük is segíti őket ebben
Ők a világ legmagasabb népe: 190 centi fölötti az átlag, étrendjük is segíti őket ebben

A tudósok azt mondják, így könnyebb az élet a világ legmagasabb embereinek.

március 28., 16:45

  • világom
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós

Űrhajós mutatta be, hogyan lehet felvenni egy nadrágot az űrben.

március 28., 20:00

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • világom
Alapvető tévedésben vagyunk a világ legmagasabb hegyével kapcsolatosan
Alapvető tévedésben vagyunk a világ legmagasabb hegyével kapcsolatosan

Minden évben magasabb lesz a világ legmagasabb a hegye, ez az oka.

március 28., 06:00

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • világom
Döbbenetes videó: így omlott össze a világ harmadik legnagyobb hídja
Döbbenetes videó: így omlott össze a világ harmadik legnagyobb hídja

Még fél évet sem üzemelt a híd, amikor elképesztő módon összeomlott.

március 28., 05:45

  • világom
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza

Emlősökre is átterjedhet a madárinfluenza: egy juh tejéből mutatták ki a vírust.

március 26., 11:10

  • világom
Hátborzongató ez a vízipark: szörnyű tragédia miatt áll évek óta elhagyatottan
Hátborzongató ez a vízipark: szörnyű tragédia miatt áll évek óta elhagyatottan

Rettenetes baleset miatt zárták be a víziparkot, talán örökre.

március 30., 18:30

  • világom
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet

Nehéz szívvel hagyta ott Harry herceg az alapítványt, amelyet néhai édesanyja, Diana hercegnő emlékére hozott létre.

március 26., 10:36

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • világom
Ez a férfi egy nem létező országról tartott előadásokat, és átverte fél Angliát
Ez a férfi egy nem létező országról tartott előadásokat, és átverte fél Angliát

A csaló férfi rendkívül találékony volt.

március 30., 13:36

  • világom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom

A magyarok körében is népszerű nyaralóhelynek elege lett a bulizó turistákból, ezért nyárra sem oldják fel a szigorú korlátozást.

március 26., 09:36

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • világom
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben

Befejezetlenül áll a milliárdos palotája, mint egyfajta modern kori kísértetkastély.

március 26., 16:46

  • világom
El akarta adni a fiát egy anya a neten: állítólag csak tréfa volt
El akarta adni a fiát egy anya a neten: állítólag csak tréfa volt

Furcsa internetes hirdetésre figyeltek fel többen, az anya viccnek szánta.

március 27., 05:46

  • világom
Nem tudta megóvni feleségét a deportálástól a paktumról elhíresült Molotov
Nem tudta megóvni feleségét a deportálástól a paktumról elhíresült Molotov

Polina Zsemcsuzsina, Molotov felesége gyakran jelent meg a nyilvánosság előtt elegáns szőrmebundában, Krasznaja Moszkva-illatfelhőbe burkolózva.

március 26., 19:30

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • világom
Furcsa titokról árulkodik a múmiák körme
Furcsa titokról árulkodik a múmiák körme

Kleopátra és Nefertiti trükkje is ismert számunkra.

március 26., 20:00

  • világom
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború

Új nukleáris fegyverkezési verseny kezdődött a világban, és elég borúsak a kilátások.

március 26., 14:38

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

Érdekességek