Magyar gyarmat volt, mára a világ egyik legnagyobb városa lett

GettyImages-1485031411
Olvasási idő kb. 7 perc

Már azt is kevesen tudják, hogy Magyarország rendelkezett gyarmatokkal, de az valószínűleg még kevésbé ismert, hogy az egyik ilyen terület nagypolitikai szerepet játszott egykor.

A Habsburg Birodalmat, majd az Osztrák–Magyar Monarchiát nem ragadta magával az európai országok gyarmatosítási láza, a boldog Ausztria inkább házasodott. Ennek ellenére azért akadtak olyan területek világszerte, ahol ideig-óráig gyarmatosító státuszt gyakorolt hazánk is. 

Az első, rövid életű osztrák–magyar gyarmat még a 18. századi Indiában létesült, katonai vállalkozások híján később pénzért vett volna területeket anyabirodalmunk, előbb az angoloktól az Ádeni-öböl környékén, majd a spanyoloktól a Szaharában. Ezen ötletek azonban nem jártak sikerrel.

Az egykori magyar gyarmaton az épületek még őrzik a dualizmus hangulatát
Az egykori magyar gyarmaton az épületek még őrzik a dualizmus hangulatátWikimedia Commons

Magyar kötődésű gyarmatból nem volt sok a történelem során

Az Osztrák–Magyar Monarchia nem csak azért maradt ki a világ gyarmatosításából, mert nem volt óceáni flottája, ebben az időszakban sokkal fontosabb dolga akadt: számtalan lázongó nemzetiséget kellett megbékítenie és összetartania. Ennek ellenére egyetlen, a szó szoros értelemben vett gyarmatra mégis sikerült szert tennie, mégpedig Kínában

A 19. századi Kínában a császárság mandzsu származású uralkodói egyre inkább szerettek volna elszigetelődni az országban folyamatosan terjeszkedő Európától. A hatalmas ázsiai birodalom az európai kereskedelmi társaságok legális kábítószer-kereskedelméből fakadóan ekkorra már nemcsak gazdasági, de társadalmi szempontból is egyre jobban megroggyant, nem csoda, hogy a császár szerette volna betiltani az ország működésére hatalmas fenyegetést jelentő ópiumhasználatot. Nagy-Britannia éppen emiatt robbantotta ki az első, majd a második ópiumháborút is, hiszen a brit birodalom egyik gazdasági alapját a mámort okozó, halálos függőségbe taszító kábítószer kereskedelme és annak legnagyobb felvevő piaca, Kína jelentette.

Az ópiumháborúk és a bokszerlázadás megásta a császári Kína sírját
Az ópiumháborúk és a bokszerlázadás megásta a császári Kína sírját

Az ópium sokadik szögként került a Csing-dinasztia koporsójába

A nemcsak gazdasági szempontból erősebb, de technikailag is fejlettebb európai birodalom a győzelmeit követően hatalmas összeget kért jóvátételként Kínától, elfoglalta Kanton, Nanking és Sanghaj városát is, Hongkongot pedig saját fennhatósága alá vonta. A békeszerződés értelmében nem csak hatalmas összegű, 21 millió dollárnyi kártérítésre volt jogosult, de öt újabb kikötőt is nyittatott a kereskedelem megkönnyítése érdekében Kínával.

Az ópiumháborúkat követően az európai nagyhatalmak sorra szerezték meg Kína tengerparti területeit, ahol kereskedelmi lerakatokat építettek ki. 

Máig csapdák védik az első kínai császár sírját: a tudósok se merik felnyitniMáig csapdák védik az első kínai császár sírját: a tudósok se merik felnyitni

A császár nyughelye annyi rejtélyes legendával övezett, hogy feltárását már 50 éve halogatják a kutatók.

Tovább olvasom
A bokszerek nem válogattak az eszközökben, minden európai veszélyben volt
A bokszerek nem válogattak az eszközökben, minden európai veszélyben voltWikimedia Commons

A birodalom méretének köszönhetően egy állam sem tudta az egész területet az uralma alá vonni, ezért a nagyhatalmak úgynevezett koncessziós területeket hoztak létre, sok esetben teljesen kitiltva az őslakos hanokat és madzsukat, sértő szövegű táblákkal figyelmeztetve az európai és amerikai fölényre. A fentiek miatt robbant ki a ma már bokszerlázadásnak nevezett felkeléssorozat, mely során burkolt udvari támogatással vették fel a harcot az európai és amerikai betolakodók ellen a végletekig megkeseredett kínaiak. 

A bokszereknek köszönhetjük a gyarmatunkat

1900. május 18-án országszerte megindult az aknamunka a külföldiek ellen, vasutakat robbantottak fel, keresztényeket végeztek ki – köztük saját, európai gyökerű vallással bíró honfitársaikat is –, míg végül meggyilkolták a német követség egyik vezetőjét. A bokszerek elfoglalták Tiencsint is, amely a koncessziós felosztás eredményeképp ezt követően az Osztrák–Magyar Monarchia gyarmatává is vált.

Miközben mandarinjai és eunuchjai egy része támogatta a bokszereket, a kínai császárnő, Ce-hszi a lázadás leverésére a nyugat-európai és egyéb nagyhatalmak segítségét kérte. Német, brit-indiai, osztrák–magyar, orosz, francia, olasz, japán és amerikai csapatok közös erővel verték le a hatalmas méretű népfelkelést, cserébe kereskedelmileg hasznosítható területeket kaptak. Mindössze 6 hónapba telt, mire átvették a fél birodalom felett az ellenőrzést. 

Amikor még volt magyar tengerpart és kikötő: Fiume, a hányatott sorsú városAmikor még volt magyar tengerpart és kikötő: Fiume, a hányatott sorsú város

Rijeka mellett csak elsuhanunk a horvát tengerpartra menet, pedig a város történelme igen érdekes, nekünk, magyaroknak különösen.

Tovább olvasom

Több száz magyar katona a bokszerek ellen

A dualista monarchia által küldött négy hadihajó és mintegy 500 fős szárazföldi haderő 36 százaléka elesett a harcokban, az elesettek egyharmada magyar volt. 

A lázadást leverő nagyhatalmak képviselőit a győzelem után közösen is megörökítették
A lázadást leverő nagyhatalmak képviselőit a győzelem után közösen is megörökítettékWikimedia Commons

A bokszerlázadás leverését követően a Pekinghez közeli, egymillió lakosú tengerparti nagyváros, Tiencsin a nyolc nagyhatalom közösen uralt területévé vált. Külön érdekesség, hogy bár a dualista monarchia mindösszesen alig több, mint 100 négyzetkilométernyit birtokolt belőle következő, közel húsz esztendő során, fővárosunk mégis nagy hatást gyakorolt a koncessziós területek lakóinak életére. A Hajho folyó által kettévágott Tiencsin egyik oldalát Budának, a másikat Pestnek nevezték a gyarmatosító szlengben. 

„Isten választotta nekünk Magyarországot” – Így élnek a kínaiak nálunk valójában„Isten választotta nekünk Magyarországot” – Így élnek a kínaiak nálunk valójában

A kínaiak életéről sok mindent képzelünk, de gyakran keveset tudunk. A most kezdődő holdújév apropóján dr. Wang Lifen mesélt nekünk a valóságról.

Tovább olvasom

Kis Bécs, Kínában

Bécs azonban nem tulajdonított nagy jelentőséget a kínai gazdasági helyőrségnek, kvázi magára hagyta az ott működő konzulátust. A 25 ezer főnek otthont adó zónában a monarchia törvényei voltak érvényben, az ott élő kínaiak osztrák–magyar állampolgárok lettek, ugyanúgy adóztak, és ugyanazok a kötelességek vonatkoztak rájuk, mint az Kárpátok között élő nemzetekre.

Tiencsin belvárosa európai építészeti jellegét a mai napig megőrizte
Tiencsin belvárosa európai építészeti jellegét a mai napig megőrizteWikimedia Commons

Tiencsin egyes utcáinak ismerősen csengő egykori nevei között magyar és osztrák városokat is találhattunk volna, ha az 1900-as évek első évtizedeiben járunk arra. A korábban hutongokkal, aprócska, szegényes, földszintes házikókkal tarkított utcák teljesen átalakultak: az európai klasszicizáló stíl lett a jellemző. Sorra nyíltak a cukrászdák és kávéházak, még egyes nagyhatalmú, mandzsu vezetők, például maga Jüan Si-Kaj is itt építtetett otthont magának európai stílusban.

Sztálin titkos laboratóriumot üzemeltetett Mao székletének vizsgálatáraSztálin titkos laboratóriumot üzemeltetett Mao székletének vizsgálatára

Mao Ce-tung Sztálin 70. születésnapjára érkezett Moszkvába, amikor tudtán kívül adott székletmintát a diktátornak.

Tovább olvasom

Mégis: a monarchista zóna maradt a legelmaradottabb mind közül, mintha maga Ferenc József is megfeledkezett volna róla. 

A folyó egyik oldalát az Osztrák–Magyar Monarchia, Olaszország, Oroszország, illetve Belgium, míg a másikat Japán, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország uralta. 

Kávéházak és cukrászdák tarkították a tiencsini utcákat: 25 ezer osztrák és magyar élt itt egykor
Kávéházak és cukrászdák tarkították a tiencsini utcákat: 25 ezer osztrák és magyar élt itt egykorWikimedia Commons

A koncessziók 1860 és 1945 között működhettek, hazánk a trianoni békediktátummal már 1920-ban elveszítette története egyetlen, valódi gyarmatát, ugyanakkor a többi ország egészen a második világháború végéig megtarthatta azokat.

Tiencsin építészetén az európai, közte a magyar kultúra nyomai a mai napig látszanak, a város élete és épített öröksége túlélte Maót is, és része lett a kínai örökségvédelmi programnak. 2002-ben 103 másik kínai várossal együtt a történelmileg és kulturálisan nevezetes városok közé sorolták Tiencsint.

Rájöttek a kutatók a kínai nagy fal titkáraRájöttek a kutatók a kínai nagy fal titkára

A világ legnagyobb ember alkotta építményéről sok legenda kering, többek között az, hogy nem lehet olyan erő, amely elpusztítaná. Rájöttek a titkára.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Ez lehet a világ legkülönlegesebb vécéje: ki se akarsz jönni
Ez lehet a világ legkülönlegesebb vécéje: ki se akarsz jönni

Sok különleges illemhely lehet a világon, de hogy ez is a legextrémebbek között van, az majdnem biztos.

35 perce

  • világom
Akár pillanatokon belül kitörhetnek: ezeket a vulkánokat figyelik a magyar kutatók
Akár pillanatokon belül kitörhetnek: ezeket a vulkánokat figyelik a magyar kutatók

Vulkanológus professzorral jártunk utána, mi zajlik jelenleg a föld alatt valójában.

március 17., 08:50

  • világom
Régi fertőzés terjed újra Magyarországon – mutatjuk, hol rendelnek el zárlatot
Régi fertőzés terjed újra Magyarországon – mutatjuk, hol rendelnek el zárlatot

Térképen is látható, hol lép életbe a zárlat a fertőzés miatt.

március 17., 12:40

  • világom
Pusztító természeti katasztrófa emlékét őrzi ez az olasz szellemváros: lakói nem mentek messzire
Pusztító természeti katasztrófa emlékét őrzi ez az olasz szellemváros: lakói nem mentek messzire

Elpusztította egy katasztrófa az olasz szellemvárost, mégis laknak benne még ma is. Tudd meg, hogyan lehetséges ez!

március 17., 16:00

  • világom
Többszáz dinoszauruszt találtak Erdélyben
Többszáz dinoszauruszt találtak Erdélyben

Több száz dinoszauruszt rejt a föld Hunyad megyében, ráadásul több, eddig még soha fel nem fedezett fajt is találtak.

március 18., 05:46

  • világom
Megható felvételek: így ölelték társaikat az űrben rekedt asztronauták
Megható felvételek: így ölelték társaikat az űrben rekedt asztronauták

Megható felvételek láttak napvilágot, amikor a két űrben rekedt asztronauta megölelte váltótársaikat a súlytalanságban.

március 17., 09:35

  • világom
Megjelent az első fotó Ferenc pápáról kórházba kerülése óta: ilyen állapotban van most
Megjelent az első fotó Ferenc pápáról kórházba kerülése óta: ilyen állapotban van most

Ferenc pápa vasárnap más papokkal misézett, a fotó utána készült róla a kórházi kápolnában.

március 17., 08:36

  • világom
Két napra sötétbe borult ez az ország: tízmillióan maradtak áram nélkül
Két napra sötétbe borult ez az ország: tízmillióan maradtak áram nélkül

Több mint tízmillió ember maradt áramszolgáltatás nélkül, és az egész ország sötétségbe borult – immár negyedszerre.

március 17., 13:40

  • világom
Megfosztanák Amerikát az egyik legfontosabb jelképétől
Megfosztanák Amerikát az egyik legfontosabb jelképétől

Ajándékba adták, most visszakövetelnék Amerika legfontosabb jelképét.

március 17., 12:10

  • világom
Tojásokkal vághat vissza Európa Donald Trumpnak
Tojásokkal vághat vissza Európa Donald Trumpnak

Miközben Donald Trump amerikai elnök súlyos vámokat jelentett be Európával szemben, a háttérben kért is valamit több uniós országtól.

március 17., 11:10

  • világom
Trump szerint érvénytelenek Joe Biden intézkedései: így indokol
Trump szerint érvénytelenek Joe Biden intézkedései: így indokol

Súlyos dologgal vádolja elődjét Donald Trump, azt állítja, nem Joe Biden írt alá több fontos elnöki döntést.

március 18., 08:35

  • világom
Járni is alig tudnak, szemük örökre elromolhat: ez vár az űrben rekedt asztronautákra a Földön
Járni is alig tudnak, szemük örökre elromolhat: ez vár az űrben rekedt asztronautákra a Földön

Hiába térhetnek ma éjjel vissza a Földre, közel sem értek még véget a két asztronauta megpróbáltatásai.

március 18., 07:26

  • világom
Furcsa jelzések mutatták az utat ezeknek a repülőknek: ma már kész életveszély lenne
Furcsa jelzések mutatták az utat ezeknek a repülőknek: ma már kész életveszély lenne

Ma már életveszélyes volna ezekkel a jelzésekkel tájékozódnia a repülőknek.

március 16., 19:30

  • világom
Szakadék nyelheti el ezt a várost: 55 ezer ember él veszélyben
Szakadék nyelheti el ezt a várost: 55 ezer ember él veszélyben

A város lakói közül már sokat kitelepítettek, de hamarosan az egész település eltűnhet a föld színéről.

március 14., 08:20

  • világom
Sehol a világon nincs még egy ilyen színű tó
Sehol a világon nincs még egy ilyen színű tó

A sós víz és a különleges éghajlat együtt teszi, hogy ez a tó ilyen egyedülállóan néz ki.

március 17., 06:30

  • világom
Ilyen volt egy női konditerem az 1920-as években
Ilyen volt egy női konditerem az 1920-as években

Ma más látvány fogad, mint amit 1926-ban láttál volna egy konditeremben. Ezt is most meg is mutatjuk.

március 18., 07:00

  • világom
Ebben az étteremben tilos politikáról és ingatlanokról beszélni
Ebben az étteremben tilos politikáról és ingatlanokról beszélni

Egy étterem kitett egy táblát, amelyen a felirat ezeket a témákat tiltja. Az ok elég prózai.

március 14., 16:46

  • világom
Félrevezettek a filmek: ilyen szörnyű volt az aranyásók élete a valóságban
Félrevezettek a filmek: ilyen szörnyű volt az aranyásók élete a valóságban

Rettenetes körülmények között keresték az értékes fémet a gyors meggazdagodásról álmodó aranyásók.

március 17., 07:00

  • világom
Rejtélyes vízszennyezés: pusztulnak a halak, emberek lesznek rosszul a habos tengervíztől Ausztráliában
Rejtélyes vízszennyezés: pusztulnak a halak, emberek lesznek rosszul a habos tengervíztől Ausztráliában

A szakembereket is meglepte, hogy ilyen nagy területet érint a veszélyes mérgezés.

március 18., 09:36

  • világom
Nyilvános Gene Hackman végrendelete: gyerekeire semmit sem hagyott
Nyilvános Gene Hackman végrendelete: gyerekeire semmit sem hagyott

Minden bizonnyal hatalmas jogvitákra lehet számítani Hackman örökségének felosztásával kapcsolatban, miután a végrendelet kizárta a gyerekeit.

március 14., 14:36

  • világom
Így még sosem láttad Velencét: ez a város 2000 éves titka
Így még sosem láttad Velencét: ez a város 2000 éves titka

Ismert a technológia, elképzelni mégis nehéz a velencei építészetet. Ez a kép most segít: így néz ki a víz alatt a város.

március 15., 16:45

  • világom
Így néz ki belülről a világ egyik legszokatlanabb épülete
Így néz ki belülről a világ egyik legszokatlanabb épülete

Sokakat régóta izgat, milyen lehet a világ egyik legérdekesebb formájú épületének a belső elrendezése. Most végre te is beleláthatsz.

március 15., 09:06

  • világom
Ettől a magyar férfitól tudta meg a világ, mi zajlik a kommunista kényszermunkatáborban
Ettől a magyar férfitól tudta meg a világ, mi zajlik a kommunista kényszermunkatáborban

A recski munkatáborból egyedül Michnay Gyulának sikerült Nyugatra szöknie: négykézláb tapogatózva kerülgette a taposóaknákat.

március 15., 08:50

  • világom
Ebben a faluban senki nem lehet beteg: megtiltotta a polgármester
Ebben a faluban senki nem lehet beteg: megtiltotta a polgármester

Egy falu polgármestere megtiltotta, hogy bárki beteg legyen. Súlyos oka volt rá.

március 15., 13:36

  • világom
Ez volt a menü a világ leghírhedtebb börtönében az 50-es években: megirigyelhetnénk a választékot
Ez volt a menü a világ leghírhedtebb börtönében az 50-es években: megirigyelhetnénk a választékot

Többfogásos menüvel kínálták a rabokat a világ leghírhedtebb börtönében.

március 16., 13:36

  • világom
Ez lehet a világ legfélelmetesebb autóútja: ha megnézed a videót, egyet fogsz érteni
Ez lehet a világ legfélelmetesebb autóútja: ha megnézed a videót, egyet fogsz érteni

Kezdetnek elég videón megnézned ezt a brutális autóútszakaszt. Ha erőt gyűjtöttél, élőben is végigmehetsz rajta.

március 15., 08:06

  • világom
Kiszámolták: ekkor látható a legnagyobb eséllyel a Loch Ness-i szörny
Kiszámolták: ekkor látható a legnagyobb eséllyel a Loch Ness-i szörny

A Loch Ness-i szörnyet sokan szeretnék látni, kutatók most megmondták, mikor érdemes próbálkozni.

március 15., 14:00

  • világom
Egykor az ország szuperútja volt, ma már az erdőtől sem látszik
Egykor az ország szuperútja volt, ma már az erdőtől sem látszik

Hihetetlen, hogy mivé lett az országút e szakasza.

március 15., 18:30

  • világom
Magyar lehetett a legendás viking kalandozó nevelőapja: együtt érték el Amerikát
Magyar lehetett a legendás viking kalandozó nevelőapja: együtt érték el Amerikát

A vikingek és a feltehetően magyar származású férfi már Kolumbusz előtt 500 évvel partra léphetett az amerikai kontinensen.

március 16., 19:00

  • világom
Legendás ennek az országnak a tisztasága, a csatonából is inni lehetne
Legendás ennek az országnak a tisztasága, a csatonából is inni lehetne

Az utcán is szinte enni lehetne a földről, annyira tiszta.

március 16., 08:50

Érdekességek