Így élhetted túl a fekete halált – járványkezelés a középkorban

GettyImages-1213274407 (1)
Olvasási idő kb. 7 perc

Az emberiség történetének legpusztítóbb pestisjárványa a 14. század derekán alig öt év alatt 20-50 millió emberrel végzett Európában, a kontinens lakosságának mintegy felét elpusztítva, teljes vidékeket téve néptelenné. De vajon hogyan védekeztek a korabeli emberek a járvány ellen, mit tehettél, hogy megúszd a biztos halállal járó megfertőződést?

A fekete halálnak nevezett tömegjárványt a Yersinia pestisnek nevezett baktérium okozta, amely a vérszívó bolhákon keresztül terjedt át az állatokra (főként a patkányokra), tőlük pedig az emberekre. A kórokozó Közép-Ázsiából, a selyemút mentén került Európába 1347-ben, ahol a korabeli városok zsúfoltsága és borzalmas higiéniai körülményei igazi paradicsomi állapotot jelentettek számára: napok alatt teljes közösségek pusztultak el, az emberek állandó rettegésben éltek, sokan Isten büntetésének vélték a halálos kórt.

Az orvostudomány fejletlensége ellenére a középkori doktorok – józan paraszti ésszel és logikával – felismerték, milyen óvintézkedésekkel lehet hátráltatni a betegség terjedését – a legalapvetőbb jó tanácsok ugyanazok volt, ami napjainkban, a Covid-pandémia idején: szociális távolságtartás, karantén és maszkviselés.

Kerüld el a nagyvárosi tömeget

Mint említettük, a járvány gócpontjai a nagyvárosok voltak, ahol emberek ezrei zsúfolódtak össze a nyirkos, koszos, ürülékkel tarkított utcákon és a sötét, szűkös házakban: a patkányok állandó vendégként jártak ki-be az otthonokba, ahol gyakran több generáció élt együtt, közös szobákban, olykor közös ágyakban. A családtagok, rokonok, barátok villámsebességgel adták át egymásnak a betegséget, amely az esetek 80 százalékában halállal járt – a kor két itáliai nagyvárosa, Firenze és Siena lakosságának majdnem háromnegyedét elvitte a kór.

A legkézenfekvőbb módszer tehát, hogy csökkentsd a fertőzés esélyét, a távolságtartás lehetett – ez természetesen az ismertetett okokból nehezen volt kivitelezhető a városokban, így ha meg akartad úszni a pestist, érdemes volt elvonulni valahová vidékre, a civilizációtól távol.

Házi karantén

A városi hatóságok természetesen rájöttek, hogy a fertőzöttek elkülönítésével lassítható a járvány terjedése, ezért egyes helyeken szigorú óvintézkedések léptek életbe: Milánóban a várost uraló Visconti herceg parancsára teljes karanténba zárták a fertőzött családokat – a beteg és az egészséges családtagokat egyaránt –, a házak bejáratát és ablakait pedig befalazták, hogy semmilyen módon se tudjanak kijutni az érintettek. Az intézkedés kicsit drákóinak tűnhet, az eredmény azonban a városvezetőket igazolta: Milánóban a lakosság alig 15 százaléka pusztult el a járványban, ami bőven alatta van a többi itáliai városállam statisztikájának.

Kerüld el messzire a hullákat

A járvány idején a hatóságok egyik legnagyobb problémáját az jelentette, hogyan tüntessék el a tömegestül pusztuló emberek holttestét – mivel a pestis rendkívül gyorsan átterjedt a hullákról az élőkre, sok helyütt igyekeztek minél gyorsabban és minél kevesebb személy részvételével megszabadulni a maradványoktól. Saját kocsival közlekedő hullabegyűjtők járták a városokat, falvakat – lásd a Gyalog galopp ominózus jelenetét –, akik felpakolták a holttesteket a szekérre, majd tömegsírba vitték és rohamtempóban elhantolták őket, anélkül, hogy a család vagy bárki ismerős, hozzátartozó tudta volna, hol nyugszik elhunyt szerettük. A hullaszállítók különleges óvintézkedésekkel védték magukat a betegség ellen, például az emberektől elszeparálva, gyakran templomok vagy kolostorok használaton kívüli tereiben laktak.

Hullabegyűjtő kocsi a 17. századi Londonban
Hullabegyűjtő kocsi a 17. századi Londonbanduncan1890 / Getty Images Hungary

Öltözködj megfelelően

A fertőzés megelőzéséhez a „maszkviselés” és a „vegyvédelmi öltözék” viselése is bevett fogásnak számított a középkorban, bár inkább csak a fentebb említett hullabegyűjtők és az orvosok körében. A jellegzetes középkori pestisdoktorok madárcsőrre emlékeztető álarcot viseltek, amelybe gyógynövényeket és fűszereket tettek – úgy gondolták, ezek védik őket a pestistől –, testüket hosszú, fekete köpenybe borították, pácienseiket pedig hosszú bot segítségével vizsgálták meg, elkerülve a fizikai érintkezést a betegekkel.

Kerüld el a bűnbánókat

A korabeli népek természetesen szívesen kerestek természetfeletti magyarázatot a járványra: a legtöbben isteni büntetésnek gondolták a pestist, amellyel vétkeikért, eltévelyedéseikért sújtja az Úr az emberiséget. Gyakran alakultak bűnbánó szekták, melyek tagjai feszületet hordozva, zsoltárokat szavalva ostorozták magukat, városról városra, faluról falura járva, hirdetve a nép körében a vezeklést. A hasonló csoportok tagjai nem sejtették, hogy állandó vándorlásukkal maguk is segítik a pestis terjedését: ezért, ha tehetted, jobb volt messzire elkerülni az önostorozó nomád prédikátorokat.

Zárd le a városokat

Olykor nem maradt más választás, mint a járvány terjedésének érdekében a teljes várost elzárni a külvilágtól: a hatóságok a városkapukhoz fegyveres őröket állítottak, akik a ki- és bemenetelt is megakadályozták, aminek azonban ugyanannyi negatív, mint jótékony hozadéka volt. A települések elzárásával valóban sikerült hátráltatni a kívülről érkezett fertőzés megjelenését, a helyi lakosok bent ragadása miatt viszont felgyorsult a már jelen lévő pestis terjedése a városfalakon belül.

Bűnbánók menete, 1349.
Bűnbánók menete, 1349.Photos.com / Getty Images Hungary

Zárd le a kikötőket

A betegség természetesen vízi úton is rohamtempóban terjedt a hajókon megbújó patkányok segítségével: a nagyobb kikötővárosok hamar felismerték a veszélyt, és megtiltották a hajók legénységének, hogy partra szálljanak, vagy bármilyen módon érintkezzenek a helyi lakossággal. 1348-ban a velencei hatóságok harminc- vagy negyvennapos karantént rendeltek el minden, a városba érkező hajó számára, csak ennek lejártával szállhattak partra a tengerészek, mégsem sikerült feltartóztatni a járvány terjedését – az itáliai városban több tízezren váltak a fekete halál áldozatává.

Egyébként maga a karantén szó is a velenceiek óvintézkedésére vezethető vissza: a kifejezés az olasz quaranta, vagyis „negyven” szóból származik, mint említettük, általában ennyi napig tartott a hajókat érintő vesztegzár.

Élj egészségesen

A pestis gyors terjedését és a fertőzöttek rendkívül magas halálozási rátáját a középkori emberek egészségtelen életvitele és rossz táplálkozási szokásai is segítették – az egyik módja, hogy sikeresebben átvészeld a járványt, immunrendszered erősítése lehetett volna megfelelő táplálkozással, testmozgással és egyéb módszerekkel, amelyek természetesen a mai emberek számára jóval kézenfekvőbbek, mint 14. században élt őseinknek voltak.

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Innen tudhatod majd a pápa temetésén, ki lehet az utódja: a bíborosok és a püspökök ruhája enyhén eltérő
Innen tudhatod majd a pápa temetésén, ki lehet az utódja: a bíborosok és a püspökök ruhája enyhén eltérő

Erre érdemes figyelni a temetési szertartás során, talán láthatod is a következő pápát.

tegnap, 07:45

  • világom
Ez a férfi tehet róla, hogy a fél világ retteg a fekete macskáktól
Ez a férfi tehet róla, hogy a fél világ retteg a fekete macskáktól

Sokan rettegik ezt az állatot, a babona, ami körüllengi őket, egy inkvizítor kínzásaiból fakad.

március 31., 16:00

  • világom
Patkányt találtak a levesben, bezárta 2000 egységét a népszerű étteremlánc Japánban
Patkányt találtak a levesben, bezárta 2000 egységét a népszerű étteremlánc Japánban

A vendégek felháborodása miatt napokra lehúzza a rolót a népszerű étteremlánc csaknem kétezer egysége.

március 31., 10:39

  • világom
Bezárja kapuit a Fővárosi Nagycirkusz
Bezárja kapuit a Fővárosi Nagycirkusz

Drámai közlemény: bejelentette a bezárását a nagy múltú Fővárosi Nagycirkusz.

április 1., 07:25

  • világom
Ingyenes áramot kapnak, akik csökkentik a fogyasztásukat csúcsidőben Angliában
Ingyenes áramot kapnak, akik csökkentik a fogyasztásukat csúcsidőben Angliában

Aki hajlandó csökkenteni a fogyasztását csúcsidőben, ingyen áramot kaphat.

március 31., 12:44

  • világom
Ez a világ legveszélyesebb temploma
Ez a világ legveszélyesebb temploma

Hihetetlen, hogy éppen ezen a helyen alakították ki ezt a keresztény templomot Afrika szívében.

március 31., 19:30

  • világom
Először szólaltak meg a hazatért asztronauták: megható, amit az érzéseikről meséltek
Először szólaltak meg a hazatért asztronauták: megható, amit az érzéseikről meséltek

Interjút adtak az űrben rekedt asztronauták: elárulták, hogyan reagáltak, amikor kiderült, hogy nem jöhetnek vissza a Földre a tervezett időben.

március 31., 14:40

  • világom
Mianmari földrengés: műholdképeken az 1700 halálos áldozattal járó pusztítás
Mianmari földrengés: műholdképeken az 1700 halálos áldozattal járó pusztítás

Legalább 1700 ember meghalt a mianmari földrengésben, de még hétfőn is találtak túlélőket. A műholdfelvételek drámai pusztítást mutatnak.

március 31., 09:37

  • világom
Elmozgatták a csernobili szarkofágot: így került a helyére
Elmozgatták a csernobili szarkofágot: így került a helyére

Máshogy nem lehetett volna hozzáférni mindahhoz, ami most a csernobili szarkofág alatt van.

április 1., 06:30

  • világom
Lebontják a világhírű írónő kedvenc házát, mert állítólag nem volt hatással a könyveire
Lebontják a világhírű írónő kedvenc házát, mert állítólag nem volt hatással a könyveire

A népszerű írónő bálozni járt az idilli házba, leveleiben is említi az épületet, de a műemlékvédelem mégis engedélyezte a bontást.

március 31., 11:51

  • világom
Ők a világ legmagasabb népe: 190 centi fölötti az átlag, étrendjük is segíti őket ebben
Ők a világ legmagasabb népe: 190 centi fölötti az átlag, étrendjük is segíti őket ebben

A tudósok azt mondják, így könnyebb az élet a világ legmagasabb embereinek.

március 28., 16:45

  • világom
Alapvető tévedésben vagyunk a világ legmagasabb hegyével kapcsolatosan
Alapvető tévedésben vagyunk a világ legmagasabb hegyével kapcsolatosan

Minden évben magasabb lesz a világ legmagasabb a hegye, ez az oka.

március 28., 06:00

  • világom
Videón a pusztító görög áradás: bezárták az iskolákat, autókat sodort el az özönvíz
Videón a pusztító görög áradás: bezárták az iskolákat, autókat sodort el az özönvíz

Ítéletidő tombolt több görögországi szigeten, a heves esőzés súlyos áradást okozott, sok helyen bezárták az iskolákat.

április 1., 11:10

  • világom
Titokzatos, föld alatti várost rejt az ókor máig ép csodája
Titokzatos, föld alatti várost rejt az ókor máig ép csodája

Több száz méter mélyen lehet a monumentális épületegyüttes.

március 31., 06:30

  • világom
Csoda a földrengés után: 91 óra elteltével élve húztak ki egy nőt a romok alól
Csoda a földrengés után: 91 óra elteltével élve húztak ki egy nőt a romok alól

A mentőcsapatok versenyt futnak az idővel, de nem adták fel a reményt, hogy újabb túlélőkre bukkanjanak a romok alatt.

április 1., 13:36

  • világom
Ezekben a magyar falvakban élnek a legkevesebben: 7 főre apadt a lakosok száma nemrég
Ezekben a magyar falvakban élnek a legkevesebben: 7 főre apadt a lakosok száma nemrég

Magyarország legkisebb falujában 13-an laknak, de a többiben is alig nagyobb a népesség. Van viszont jó hír is, az egyik faluban gyerek fog születni.

március 31., 08:20

  • világom
Életveszélyes most ebben az országban tartózkodni: azonnali távozásra kérik a külföldieket
Életveszélyes most ebben az országban tartózkodni: azonnali távozásra kérik a külföldieket

A gyorsan romló biztonsági helyzet miatt nincs más megoldás, mint az azonnali távozás.

március 28., 10:36

  • világom
Súlyos balesetet szenvedett, napjai vannak hátra András herceg legfőbb vádlójának
Súlyos balesetet szenvedett, napjai vannak hátra András herceg legfőbb vádlójának

Sokkoló posztban jelentette be az Epstein-botrány kulcsszereplője és András herceg legfőbb vádlója, hogy négy napot adtak neki az orvosok.

április 1., 10:06

  • világom
Új KRESZ-tábla jelent meg, de nem kötelező betartani
Új KRESZ-tábla jelent meg, de nem kötelező betartani

Az új táblákat már több országban használják, de nem kötelező betartani, nem jár érte büntetés.

április 1., 09:06

  • világom
Dagad a botrány Harry herceg körül: már Meghan Markle-t is belekeverték a vitába
Dagad a botrány Harry herceg körül: már Meghan Markle-t is belekeverték a vitába

Miután Harry távozott a Diana hercegnő emlékére alapított jótékonysági szervezetből, az elnök súlyos vádakat fogalmazott meg a hercegi párral szemben.

március 31., 08:36

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • világom
Hátborzongató ez a vízipark: szörnyű tragédia miatt áll évek óta elhagyatottan
Hátborzongató ez a vízipark: szörnyű tragédia miatt áll évek óta elhagyatottan

Rettenetes baleset miatt zárták be a víziparkot, talán örökre.

március 30., 18:30

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • világom
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós

Űrhajós mutatta be, hogyan lehet felvenni egy nadrágot az űrben.

március 28., 20:00

  • világom
Ez a férfi egy nem létező országról tartott előadásokat, és átverte fél Angliát
Ez a férfi egy nem létező országról tartott előadásokat, és átverte fél Angliát

A csaló férfi rendkívül találékony volt.

március 30., 13:36

Érdekességek