Fantasztikus elismerés, Karikó Katalin kapta a Bolyai-díjat!

Kariko Katalin1

A Bolyai-díjat azzal a céllal hozták létre, hogy az emberek értékrendjében méltó helyre emeljék a tudást és a tudományt, így biztosítva a tudósokat megillető társadalmi elismertséget.

Karikó Katalin kutatóbiológus kapta az idei Bolyai-díjat, a magyar tudományos élet egyik legmagasabb rangú elismerését tudományos pályafutása során elért eredményeiért. Az elismerést a korábbi évekhez hasonlóan az idén is ünnepélyes keretek között adta át a Magyar Tudományos Akadémia épületében Áder János köztársasági elnök december 17-én. 

Az októberi bejelentésnek megfelelően Karikó Katalin kutatóbiológus kapta az idei Bolyai-díjat, amely a magyar tudományos élet egyik legfontosabb, tudományos diszciplínákon átívelő elismerése. A díj személyes átvételére ünnepélyes körülmények között, a köztársasági elnök, a Bolyai Díj Alapítvány vezetői, valamint a korábbi években Bolyai-díjjal kitüntetett tudósok jelenlétében került sor.

Az 1998-ban Karsai Béla, Lantos Csaba, Dr. Somody Imre, Somody Imréné és Várkonyi Attila alapítók, valamint Alexander Brody csatlakozó alapító által alapított és kétévente átadott Bolyai-díjat azzal a céllal hozták létre, hogy az emberek értékrendjében méltó helyre emeljék a tudást és a tudományt, így biztosítva a tudósokat megillető társadalmi elismertséget. A civil kezdeményezésre, magántőkéből létrehozott alapítványi díjat azok a magyar állampolgárságú vagy magyar származású személyek kaphatják meg, akik nemzetközi szinten is kimagasló eredményeket érnek el a tudományos kutatás, fejlesztés, a tudományos utánpótlás nevelése, illetve ezek eredményeinek a társadalmi-gazdasági életben való hasznosítása terén.

o5 A 100 000 euró pénzjutalommal járó elismerésről egy tizennégy tagú, független díjbizottság dönt, amely tagjainak felét a Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége, másik felét pedig a Bolyai Díj Alapítvány alapítói delegálják a magyar tudományos és gazdasági élet kiemelkedő személyiségei közül. A díjátadó ünnepségen beszédet mondott Dr. Szabó Gábor, a Bolyai Díj Alapítvány Kuratóriumának Elnöke, méltatva Karikó Katalin tudományos eredményeinek a nemzetközi akadémikus közegre és a közéletre gyakorolt, egyaránt kiemelkedő hatását, amelyről nemzetközi elismerések garmadája tanúskodik. Dr. Szabó Gábor úgy fogalmazott, Karikó Katalin „nemcsak méltán világhírű emberként és kutatóként, hanem olyan személyiség, akinél jobb példaképet aligha állíthatnánk a jövő generációk kutatói elé”.

A díjazottat szintén méltatta beszédében Áder János köztársasági elnök, aki emlékeztetett: egy kutató életében számos kudarcon keresztül vezet az út ahhoz a sikerhez, amit Karikó Katalin elért. A köztársasági elnök úgy fogalmazott, „büszkénk lehetünk honfitársunkra, aki Magyarországról jutott el a szakma élvonalába”. A díj átvételekor Karikó Katalin kiemelte: megtiszteltetés neki, hogy országunk legrangosabb tudományos elismerését megkaphatta, s ezáltal a Bolyai-díjjal kitüntetett tudósok körébe kerülhetett.

Az első Bolyai-díjat 2000-ben a Magyar Tudományos Akadémia jelenlegi elnöke, Dr. Freund Tamás neurobiológus kapta, majd őt követte Dr. Roska Tamás informatikus, Dr. Bor Zsolt fizikus, Dr. Lovász László matematikus, Dr. Ritoók Zsigmond ókorkutató, klasszika-filológus, Dr. Perczel András vegyész, Nusser Zoltán neurobiológus, Pál Csaba biológus, valamint É. Kiss Katalin nyelvész. A legutóbbi díjazott Barabási-Albert László volt 2019-ben: a fizika doktora, aki a hálózatkutatás területén ért el nemzetközi szinten is meghatározó eredményeket.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek