Náci szüleitől nem sok szeretetet kapott
Ingrid Felicitas Olderöck Benhard 1944-ben született Németországban, ahonnét a nácizmus iránt végletekig elkötelezett szülei a hitleri rezsim bukása után Chilébe emigráltak: a család a főváros, Santiago agglomerációjához tartozó Peñaflor községben telepedett le, ahol Ingrid és két nővére vasszigor mellett nőttek fel. A szülők mélyen lenézték a latin kultúrát, ezért megtiltották lányaiknak, hogy spanyolul beszéljenek, odahaza kizárólag német szó hangozhatott el, és kiskoruktól beléjük nevelték a nácizmus ideológiáját: azt mesélték a gyerekeknek, hogy Németország Hitler uralma alatt élte aranykorát, amikor jólét honolt, mindenkinek volt munkája, és a tolvajokat megbüntették.
Ingridet és testvéreit gyakran verték és megalázták a szüleik, a brutális szigor és autoriter bánásmód egész életére mély nyomott hagyott a lány lelkivilágán, aki a középiskola elvégzése után a santiagói rendőr-akadémián tanult tovább és diplomázott kiváló eredménnyel. A fiatal rendőrnő fegyelmével, elszántságával és állhatatosságával hamar felhívta magára felettesei figyelmét és gyorsan lépdelt előre a ranglétrán; kiváló céllövő volt, aki a lövészeti versenyeken sorra leiskolázta férfi kollégáit, értett a harcművészethez, a kutyák kiképzéséhez, tehetséges ejtőernyősnek és lovasnak bizonyult, társai szerényen csak egyszemélyes kommandónak becézték.
Antimarxista női kommandót képezett ki
1973 szeptemberében a hadsereg által végrehajtott puccs megbuktatta a demokratikusan megválasztott, szocialista Salvador Allende kormányát, és az ország katonai főparancsnokát, Augusto Pinochet tábornokot juttatta hatalomra. Pinochet kíméletlen leszámolást hajtott végre, hogy szétzúzza a chilei baloldalt és megszilárdítsa hatalmát, ebben első számú eszköze a hírhedt titkosszolgálat, a DINA (Dirección de Inteligencia Nacional – Nemzeti Hírszerző Igazgatóság) volt, melynek ügynökei számtalan emberi jogi visszaélést követtek el a diktatúra időszakában.
Olderöck alig egy hónappal a puccs után kapitányi rangban csatlakozott a DINA kötelékéhez, mely akkoriban indította útjára az ún. Colombo-hadműveletet, melyben a szocialista párt tagjait és más ellenzékieket, baloldali szakadárokat és disszidenseket tartóztattak le, majd kínzóközpontokba szállították és nyomtalanul eltüntették őket. Olderöcköt saját javaslatára azzal bízták meg felettesei, szervezzen egy nőkből álló különleges egységet a női szakadárok kézre kerítésére: a Santo Domingo városban létrehozott női titkosrendőr-akadémia vezetőjeként 60 újoncot képzett ki lövészetre, harci technikákra és a kínvallatás különböző fortélyaira.
Kutyájával erőszakoltatta a rabokat
1975-től kezdődően Olderöck maga is részt vett a foglyok kínzásában és kivégzésében, ő lett a parancsnoka a Santiago mellett található, Venda Sexy („Szexi szemfedő”) névre keresztelt elegáns, kétszintes polgári villában és annak pincéjében berendezett kínzóközpontnak (az épületet szocialista párti tulajdonosaitól „államosította” a Pinochet-rezsim). A Venda Sexy onnét kapta a nevét, hogy az oda internált foglyokat a kínzás részeként rendszeresen vetették alá szexuális erőszaknak, szemüket pedig gyakran bekötötték; a hírhedt terrorházat olykor La Discothéque („A diszkó”) néven is emlegették, ugyanis az őrök – szintén a kínzás részeként – megállás nélkül hangos zenét bömböltettek odabent.
A foglyokat rendszeresen verték, korbácsolták, fojtogatták, elektrosokknak vetették alá, megvonták tőlük az alvást és orosz rulettet játszattak velük, a női rabokat napi szinten molesztálták, sokan közülük teherbe estek, majd abortuszra kényszerítették őket. A legembertelenebb kínzáshoz Olderöck kedvenc kutyáját, a Volodia névre hallgató német juhászt vetette be, akit beidomított rá, hogy megerőszakolja a foglyokat. A pszichopata rendőrnő nem csak az elfogott ellenzékiekkel szemben élt a brutális erőszak eszközeivel: szülei halála után az egyik nővérét is megkínoztatta, hogy így szerezze meg tőle a szülőktől örökölt vagyonát.
A dél-amerikai országban több mint 1100 hasonló kínzóközpont működött 1974 és 1977 között, melyekben 41 ezer embert tartottak fogva és 3000-et gyilkoltak meg – 85 személy bizonyítottan a Venda Sexyben raboskodott, közülük 23-an a horrorvillában lelték halálukat. A meggyilkolt személyek eltűnését a rendszer hivatalosan azzal magyarázta, hogy külföldre távoztak, amikor ez az állítás megdőlt, azt hazudták, az eltűnt emberek a baloldalon kialakult belharcoknak estek áldozatul.
Főbe lőtték, de túlélte a merényletet
A ’70-es évek második felében a neoliberális kapitalista gazdaságpolitikát folytató Chile jelentős gazdasági sikereket ért el, és Pinochet hatalma megszilárdult, ezért fokozatosan lecsillapodott az állami terror; Olderöck azonban egészen 1981-ig folytatta embertelen tevékenységét, amikor is a MIR (Movimiento de Izquierda Revolucionaria – Forradalmi Baloldali Mozgalom) illegális ellenálló-szervezet két tagja merényletet kísérelt meg ellene. A kommunista partizánok betörtek a rettegett „kutyás nő” házába, és fejbe lőtték őt: ugyan csodával határos módon túlélte a merényletet, sérülései képtelenné tették a további munkára, így kénytelen volt leszerelni a titkosrendőrségtől és nyugdíjba vonulni.
A következő két évtizedben Olderöck a nyilvánosságtól elzártan, csendes visszavonultságban élt, soha, még a Pinochet-rezsim végét követően sem vonták felelősségre az általa elkövetett kegyetlenkedésekért és gyilkosságokért. A fejében maradt golyó következtében nem csak fizikailag, szellemileg is leépült, kevés ismerőse, látogatója szerint idővel megbomlott az elméje; ő maga egyébként azt állította, a MIR merénylőit valójában az állami rendőrség bérelte fel, mivel dezertálni kívánt a DINA-tól.
Ingrid Olderöck 2001. március 17-én, 57 éves korában hunyt el santiagói otthonában, gyomorvérzés következtében.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés