A sivatagi ugróegér esete az atombombával – a francia hadsereg felelőtlen robbantásai Algériában

Olvasási idő kb. 7 perc

A francia hadsereg 1960–1966 között a dél-algériai sivatagi területeken a legnagyobb titokban saját bevallása szerint 17 légi és föld alatti atomrobbantást hajtott végre, és sok esetben alig tettek óvintézkedést annak érdekében, hogy megóvják a sugárveszélytől a lakosságot.

A huszadik század második felében az algériai Szahara központi területén végrehajtott francia nukleáris tesztek és azok végrehajtásának pontos körülményei továbbra is számtalan titkot rejtenek, és nem túlzás, ha azt mondjuk, hogy a két nemzet közötti konfliktusok egyik legfontosabb forrását jelentik. A nukleáris tesztek drámai hatása mind a mai napig kimutatható, akár a lakosság, akár a természeti környezet szempontjából vizsgáljuk a kérdést.

Algíri és francia részről számtalan politikai nyilatkozat született, az államok vezetői sok alkalommal kifejezték azt az elképzelésüket is, hogy igyekeznek megoldani a gyarmati múlt fájdalmas kérdéseit. Arra is ígéretet tettek, hogy megismertetik a mostani generációkat a franciák által Afrikában hagyott kitörölhetetlen nyomok valóságával. Ha valaki csak felületesen is ismeri a két ország közös történelmét, nem lehet feltétlenül optimista, mert rengeteg indulat nehezíti a megbékélést.

Szerzőnkről

Tulok Péter történész kutató, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem doktorandusza. Kutatási területe a magyar történeti historiográfia, a 19–20. századi diplomácia- és művelődéstörténet, a svéd–magyar diplomáciai kapcsolatok, Budapest ostroma és a magyarországi embermentés története. 

Szennyező ugróegerek

Az első francia nukleáris kísérletet 1960. február 13-án hajnalban hajtották végre. A bomba kifejlesztését már évek óta szorgalmazta a francia hadsereg több tábornoka is, indoklásuk szerint nem akartak lemaradni a nagyhatalmaktól, és többen azt az elképesztő indokot is felhozták a kísérletek mellett, hogy azok az atomenergia békés felhasználását is elősegítik majd. 1958 áprilisában döntötték el, hogy az első teszt 1960 elején lesz a Szaharában, a művelet kódneve: Kék ugróegér (Gerboise Bleue).

Az algériai Szahara közepén, Reggane közelében nukleáris telepet hoztak létre, ahol később végrehajtották a robbantásokat. Még abban az évben hivatalos jelentés készült arról, hogy a robbantások következtében milyen méretű sugárszennyezett terület jött létre, azonban az elmúlt években olyan titkos jelentések is nyilvánosságra kerültek, amelyek jóval nagyobb területen jeleztek sugárzást, nem beszélve arról, hogy a talajvízben is a megengedettnél jóval nagyobb mértékű sugárdózist mutattak ki. Közvetlenül a franciákkal való tárgyalásokat ellenző algériai tábornokok 1961. április 22-i puccsa után a francia kormány elrendelte az április 25-i robbantást, így akarták megelőzni, hogy a nukleáris fegyver esetleg illetéktelen kezekbe kerüljön Algériában. A robbantás kódneve ezúttal Zöld Ugróegér volt. A bomba egyébként az államcsíny kirobbanásakor egy kikötői raktárban volt, ezután gyorsan Regganébe szállították.

A robbanásra váró bábuk a sivatagban, 1960 decemberében
A robbanásra váró bábuk a sivatagban, 1960 decemberébenKeystone / Getty Images Hungary

A két ország között a közelmúltban egyébként azért is vita bontakozott ki, mert egykorú fényképek tanúsága szerint egy kísérlet során felszereléseket és bábukat is a robbantás epicentrumának közelébe helyeztek el, és mást állítanak francia, és mást az algériai kutatók a valóságról. Míg a franciák szerint élethű bábukat használtak a kísérlet során, van olyan algériai kutató, aki nem kevesebbet állít, mint hogy a franciák nagyjából 150 őslakos hadifoglyot kötöztek oszlopokhoz, és tesztelték rajtuk a sugárzás hatásait, és erre elmondása szerint bizonyítékai is vannak.

Amerikaiak sztetoszkóppal

Miután 1961-ben nemzetközi szerződés megnehezítette a légi atomkísérleteket, Franciaország 1961. november 7-én hajtotta végre első föld alatti robbantását a szintén szaharai Ecker közelében, amelyet 1967-ig még 12 követett. Ezekre a robbantásokra azután került sor, hogy Algéria 1962-ben elnyerte függetlenségét, az 1962 márciusában aláírt eviani egyezmény egyik záradéka ugyanis lehetővé tette, hogy Franciaország egészen 1967-ig használja a sivatagi kísérleti telepeket. A korszak paranoid állapotait jól tükrözi, hogy az amerikaiak Líbia számos pontjára telepítettek szeizmológiai állomást, amelyek segítségével pontosan tudták, mikor robbantanak a franciák.

A francia nukleáris kísérletek idei évfordulója mind Algériában, mind Franciaországban jó alapot szolgáltatott arra, hogy ismét napirendre kerüljön a károsultak kártérítésének és a kísérleti helyszínek sugárszennyezés-mentesítésének kérdése. Ezenkívül számtalan vita terheli a két ország közéletét, mert míg Franciaországban vannak, akik bagatellizálják a kísérletek hatásait, Algériában sokan vetik fel, hogy minden nyomozást és kutatást áthat a francia gyarmatosító felsőbbrendűség még most, 2021-ben is.

Radioaktív homok a szélben

A nemrég elkészített hivatalos francia jelentés is rendkívül óvatosan fogalmazott az eseményeket illetően, ami nem kis felháborodást váltott ki Algériában. Egyes kutatók szerint az atomrobbantások és a francia hadsereg által 1830–1962 között Algériában elkövetett legsúlyosabb emberiesség elleni bűncselekmények továbbra is büntetlenül maradnak. Az érintett terület lakossága eddig is rengeteget szenvedett a nukleáris robbantások okozta sugárzás tartós hatásaitól.

Ez az atomkísérlet már a Mururoa atollnál zajlott, 1971-ben
Ez az atomkísérlet már a Mururoa atollnál zajlott, 1971-benGalerie Bilderwelt / Getty Images Hungary

Itt fontos megemlíteni, hogy a sugárfertőzött sivatagi homok könnyen juthatott el nemcsak Algérián belül bárhova, hanem jóval távolabbra is. Egy francia független szervezet szerint napjaink extrém időjárása idején eljuthat Európába is, a svájci–francia határon olyan szaharai homokot gyűjtöttek be nemrég, amely az 1960-as évek emlékét őrző cézium 137-et tartalmazott, szerencsére már nem veszélyes mennyiségben. Algériai szakemberek szerint a történtek nyilvánvalóan bűncselekménynek számítanak, és sokan gondolják úgy az észak-afrikai országban, hogy a volt gyarmattartónak vállalnia kell a felelősséget a kísérletek lakosságra gyakorolt következményeivel kapcsolatban azok enyhítése érdekében. Algériában egyébként sokan vitatják a franciák által elismert atomrobbantások számát is, a hivatalos 17 helyett ők azt mondják, bizonyítékaik vannak arra, hogy a legnagyobb titokban még 40 atomrobbantást hajtottak végre.

Algériában ezrekre tehető azoknak a száma, akiket a felelőtlen atomrobbantások következményeiként sugárfertőzés érhetett, és ennek következtében megbetegedhettek. 2010 januárjában a francia kormány törvényben ismerte el az atomkísérletek során egészségkárosodást szenvedettek kártérítési jogát, azonban a mai napig mindössze egy algériai áldozat kapott pénzt szenvedéseiért.

Sugárzó hulladék és a kísérletek folytatása máshol

Egyértelmű, hogy az algériai Szaharában található francia nukleáris telepek az élet minden formájára káros és veszélyes radioaktív hulladékot termeltek. E nukleáris hulladék jelentős része még mindig algériai földön található, Ecker régióban. A történet abszurditását fokozza, hogy az ártalmatlanításra elszállított hulladékot is országon belül temetik el, a Szahara homokja alatt, Hamoudiában. A környéken élők így folyamatos veszélynek vannak kitéve, ezért a téma még sokáig aktuális lesz, Algériai illetékesek szerint mindaddig, amíg Franciaország nem ismeri el bűnösségét.

Szükséges lenne az áldozatok kártérítésének, valamint az algériai Szaharában található szennyezett területek megtisztításának és rehabilitációjának, azok pénzügyi fedezetének biztosítása. Bizonyos, hogy a problémakör további területeket is érint, hiszen 1966 után az addig Algériában végzett nukleáris kísérletek helyszínét áttették Francia Polinézia területére, ahol 1966–1996 között a francia hadsereg mintegy 190 atomrobbantást hajtott végre.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Hátborzongató ez a vízipark: szörnyű tragédia miatt áll évek óta elhagyatottan
Hátborzongató ez a vízipark: szörnyű tragédia miatt áll évek óta elhagyatottan

Rettenetes baleset miatt zárták be a víziparkot, talán örökre.

március 30., 18:30

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • világom
Titokzatos, föld alatti várost rejt az ókor máig ép csodája
Titokzatos, föld alatti várost rejt az ókor máig ép csodája

Több száz méter mélyen lehet a monumentális épületegyüttes.

március 31., 06:30

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • világom
Dagad a botrány Harry herceg körül: már Meghan Markle-t is belekeverték a vitába
Dagad a botrány Harry herceg körül: már Meghan Markle-t is belekeverték a vitába

Miután Harry távozott a Diana hercegnő emlékére alapított jótékonysági szervezetből, az elnök súlyos vádakat fogalmazott meg a hercegi párral szemben.

március 31., 08:36

  • világom
Ezekben a magyar falvakban élnek a legkevesebben: 7 főre apadt a lakosok száma nemrég
Ezekben a magyar falvakban élnek a legkevesebben: 7 főre apadt a lakosok száma nemrég

Magyarország legkisebb falujában 13-an laknak, de a többiben is alig nagyobb a népesség. Van viszont jó hír is, az egyik faluban gyerek fog születni.

március 31., 08:20

  • világom
Ez a férfi egy nem létező országról tartott előadásokat, és átverte fél Angliát
Ez a férfi egy nem létező országról tartott előadásokat, és átverte fél Angliát

A csaló férfi rendkívül találékony volt.

március 30., 13:36

  • világom
Innen tudhatod majd a pápa temetésén, ki lehet az utódja: a bíborosok és a püspökök ruhája enyhén eltérő
Innen tudhatod majd a pápa temetésén, ki lehet az utódja: a bíborosok és a püspökök ruhája enyhén eltérő

Erre érdemes figyelni a temetési szertartás során, talán láthatod is a következő pápát.

8 órája

  • világom
Mianmari földrengés: műholdképeken az 1700 halálos áldozattal járó pusztítás
Mianmari földrengés: műholdképeken az 1700 halálos áldozattal járó pusztítás

Legalább 1700 ember meghalt a mianmari földrengésben, de még hétfőn is találtak túlélőket. A műholdfelvételek drámai pusztítást mutatnak.

március 31., 09:37

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • világom
Először szólaltak meg a hazatért asztronauták: megható, amit az érzéseikről meséltek
Először szólaltak meg a hazatért asztronauták: megható, amit az érzéseikről meséltek

Interjút adtak az űrben rekedt asztronauták: elárulták, hogyan reagáltak, amikor kiderült, hogy nem jöhetnek vissza a Földre a tervezett időben.

március 31., 14:40

  • világom
Patkányt találtak a levesben, bezárta 2000 egységét a népszerű étteremlánc Japánban
Patkányt találtak a levesben, bezárta 2000 egységét a népszerű étteremlánc Japánban

A vendégek felháborodása miatt napokra lehúzza a rolót a népszerű étteremlánc csaknem kétezer egysége.

március 31., 10:39

  • világom
Ingyenes áramot kapnak, akik csökkentik a fogyasztásukat csúcsidőben Angliában
Ingyenes áramot kapnak, akik csökkentik a fogyasztásukat csúcsidőben Angliában

Aki hajlandó csökkenteni a fogyasztását csúcsidőben, ingyen áramot kaphat.

március 31., 12:44

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • világom
Lebontják a világhírű írónő kedvenc házát, mert állítólag nem volt hatással a könyveire
Lebontják a világhírű írónő kedvenc házát, mert állítólag nem volt hatással a könyveire

A népszerű írónő bálozni járt az idilli házba, leveleiben is említi az épületet, de a műemlékvédelem mégis engedélyezte a bontást.

március 31., 11:51

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • világom
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós

Űrhajós mutatta be, hogyan lehet felvenni egy nadrágot az űrben.

március 28., 20:00

  • világom
Ők a világ legmagasabb népe: 190 centi fölötti az átlag, étrendjük is segíti őket ebben
Ők a világ legmagasabb népe: 190 centi fölötti az átlag, étrendjük is segíti őket ebben

A tudósok azt mondják, így könnyebb az élet a világ legmagasabb embereinek.

március 28., 16:45

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • világom
Alapvető tévedésben vagyunk a világ legmagasabb hegyével kapcsolatosan
Alapvető tévedésben vagyunk a világ legmagasabb hegyével kapcsolatosan

Minden évben magasabb lesz a világ legmagasabb a hegye, ez az oka.

március 28., 06:00

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • világom
Életveszélyes most ebben az országban tartózkodni: azonnali távozásra kérik a külföldieket
Életveszélyes most ebben az országban tartózkodni: azonnali távozásra kérik a külföldieket

A gyorsan romló biztonsági helyzet miatt nincs más megoldás, mint az azonnali távozás.

március 28., 10:36

  • világom
Döbbenetes videó: így omlott össze a világ harmadik legnagyobb hídja
Döbbenetes videó: így omlott össze a világ harmadik legnagyobb hídja

Még fél évet sem üzemelt a híd, amikor elképesztő módon összeomlott.

március 28., 05:45

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

Érdekességek