Jelentősen nagyobb lehet a Föld népessége, mint ahogy azt jelenleg gondolják, állítja egy új tanulmány, amely szerint a korábbi számítások során messze alábecsülték, hányan élnek a bolygón.
Jelenleg az ENSZ becslése az általánosan elfogadott adat, ez alapján 8,2 milliárd a Föld lakossága, ami az előrejelzések szerint a 2060-as évekre meghaladja a 10 milliárd főt.
Nagyon elszámolták a Föld népességét
A finnországi Aalto Egyetem új kutatása, amelyet a Nature Communications című folyóiratban tettek közzé, megállapította:
az 1975 és 2010 közötti időszakban a vidéki népességet jelentős mértékben, 53 és 84 százalék között alábecsülhették.

A tanulmány a legszélesebb körben használt 5 népesedési adatkészletet vette alapul; ezek olyan térképek, amelyek a népszámlálási adatokat felhasználva nagy felbontású cellákra osztják a világot. Ezeket aztán összehasonlították 35 ország több mint 300 vidéki gátépítési projektjéből származó áttelepítési adatokkal.
Amikor gátépítésre kerül sor, nagy területeket árasztanak el, és emiatt az ott élő embereknek új helyre kell költözniük. A tudósoknak a gátak miatti áttelepítések nem hagyományos, de megbízható forrást jelentettek, mivel a lakosságot gondosan megszámolják, hiszen a projektben részt vevő vállalatok kártérítést fizetnek az érintetteknek. A globális népességi adatbázisokkal szemben ezek a helyi, mini népszámlálások pontosan tükrözik a lakosságot. Ezeket az adatokat aztán a műholdképekkel kombinálták.
A vidéki népesség eltérései különösen jelentősek voltak Kínában, Brazíliában, Ausztráliában, Lengyelországban és Kolumbiában.
Ezért tévednek a népszámlálások
„Az eredmények figyelemre méltóak, mivel ezeket az adatkészleteket több ezer tanulmányban használták fel, és széles körben támogatják a döntéshozatalt, de pontosságukat mégsem értékelték szisztematikusan” – mondta Josias Láng-Ritter, a kutatás vezetője.
A globális lakossági adatok elsősorban a népszámlálásokra hagyatkoznak, ám ezek gyakran hiányos vagy pontatlan értékeket rögzítenek. Több országban nincsenek meg a megfelelő adatgyűjtéshez szükséges erőforrások, a népszámlálást végző munkatársak
nehezen jutnak el a hatalmas, távoli vidékekre, ahol nem könnyű felmérni a nagy területen szétszórt, kisebb települések lakosságát.
Bár a globális adatok az évek során kicsit pontosabbá váltak, még a 2010-es összesítésből is kimaradt a vidéken élők – adatkészlettől függően – 32-77 százaléka. Valószínűleg az újabb, 2015-ös és 2020-as világszintű számok is hasonló torzításokat tartalmaznak, de ezt nem tudták vizsgálni, mert ezekből az évekből nem állnak rendelkezésre a gátak miatti áttelepítési adatok.
Miért baj, hogy elszámolták a világ népességét?
A mostani hivatalos becslések szerint a Föld 8,2 milliárd lakójának mintegy 43 százaléka vidéken él. Ezek a számok azonban félrevezetőek lehetnek, ha a vidéki lakosságot jócskán elszámolták.

Amennyiben igaz, amit a tanulmány állít, akkor a nemzetközi szervezetek, például az ENSZ és a Világbank, hibás népszámlálási adatokra támaszkodnak, amikor vidéki lakosságot érintő egészségügyi vagy közlekedési tervekről döntenek.
Ugyanez természetesen nemzeti szinten is igaz: egyes országokban téves adatok alapján határoznak útépítésekről, egészségügyi ellátásról, és rosszul mérik fel, hogy hány embert érinthetnek természeti katasztrófák, árvíz vagy földrengés, valamint milyen ütemben költöznek be az emberek a falvakból a városokba. A válság sújtotta régiókban különösen nagy szükség lenne a pontos népességi adatokra.
A vidéki népszámlálás újragondolása elengedhetetlen ahhoz – hangsúlyozzák a kutatók –, hogy a nemzetközi szervezetek és a kormányok megalapozott döntéseket hozhassanak az erőforrások elosztásáról, infrastruktúráról és a katasztrófákra, éghajlati változásra való felkészülésről. Máskülönben milliók maradhatnak láthatatlanok világszerte.
Bár ez jelenleg elképzelhetetlennek tűnik, 2085-ben váratlan dolog történik majd a világ népességével.

Mutatjuk a legfrissebb számokat, és azt is megtudhatod, hány ember élt és született akkor, amikor te. De vannak további érdekességek is!
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés