A különleges látványosságok és a finom ízek mellett India eldugott falvaiban is találunk hátborzongató történeteket. Ilyen a Radzsasztán államban lévő Kuldhara nevű falué is, a hely több mint száz éve lakatlan.

Elkészítették a listát 2024 legpiszkosabb levegőjű városairól. A 10 legártalmasabb gyakorlatilag egyetlen régióra korlátozódik.
Tovább olvasomA falut övező legenda
Kuldharát a 13. században alapították, és évszázadokon keresztül virágzott a kereskedelemnek köszönhetően: főként az általuk termelt gabonát és díszes cserépedényeket árultak. A faluban brahminok laktak, ők az indiai kasztrendszerben a legmagasabb szinten lévők, és általában vallási vezetők vagy tanítók tartoznak közéjük. A mezőgazdasági tevékenységet azt tette lehetővé, hogy a közelben volt a Kakni folyó két ága, ezek vizéből, illetve kutakból locsolták a földeket. A falu lakossága a 18. század környékén hozzávetőleg 1500 fő volt.
Nemcsak a fájdalom és a fertőzésveszély jelenthet gondot a tetoválásban, hanem, hogy mit és hova varratsz magadra. Ebből például letartóztatás lett.
Tovább olvasom
Ám Kuldhara egy különös éjszakán teljesen lakatlanná vált. Hogy hogyan hagyta el a falut ennyi ember anélkül, hogy bárki látta volna őket, máig rejtély. A turisták százait vonzó legenda szerint Radzsasztán miniszterelnöke, Salim Singh, szemet vetett a falu vezetőjének csodaszép lányára, és azzal fenyegette meg a falut, hogy rettentő magas adókat vet ki rájuk, ha nem veheti el feleségül a fiatal nőt. Amikor a miniszterelnök fegyveresei megjelentek, hogy elvigyék a lányt, a falusiak azt kérték, hogy maradhasson még egy éjszakára.
A falu vezetői és teljes közössége tisztelte a nőket, így nem volt kérdés, hogy ezt a zsaroló ajánlatot visszautasítsák. A magas adók azonban ellehetetlenítették volna a lakók életét, ezért úgy döntöttek, hogy az éjszaka leple alatt elhagyják az otthonukat, és megátkozták a helyet, hogy soha többé, senki ne lakhasson ott.
Ami valójában történhetett a faluban
Kutatók igyekeztek tudományos magyarázatot találni a falu elnéptelenedésére, és két lehetséges okot találtak. Az egyik az, hogy a Kakni folyó egyik ága és a kutak kiszáradtak, ez pedig megoldhatatlan problémát jelentett a mezőgazdasági termelés számára. Ezt az is bizonyítja, hogy az évszázadok alatt egyre csökkent a falu lakossága, 1890 körül már csak 37-en lakták.

A másik ok egy földrengés lehet, amelynek nyomai ma is láthatóak az épületeken: bedőltek a tetők, tönkrementek gerendák és az oszlopok.
Ezen racionális okok ellenére a mai napig járnak a faluba és térségébe forgatócsoportok, akik szellemek létét akarják bizonyítani, illetve olyan turisták, akik kifejezetten az átok miatt utaznak oda. Nos, a legenda valóban hátborzongató, és mi biztosan nem töltenénk egyetlen éjszakát sem az elhagyatott szellemfaluban, de nappal izgalmas látványt nyújtanak a romok, amelyeket a természet erői ugyan megrongáltak, mégis el tudjuk képzelni, milyen lehetett ott az élet évszázadokkal korábban. (A címlapképen Kulhdara romjai láthatóak, a kép forrása: Wikimedia Commons.)
Ha már a curryt említettük, ez a cikkünk arról szól, miért pereskedik két család ennek a világhírű ételnek a receptjén; itt olvashatod el a történetet.

Vajon be lehet-e bizonyítani minden kétséget kizáróan, hogy kinek a fejéből pattant ki a recept ötlete? Ennek eldöntésére per is indult.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés