Az AAA Alapítvány közlekedésbiztonsági kutatói összesen 5470 közlekedési balesetet vizsgáltak, és azt találták, hogy azok a sofőrök,
- akik 6-7 órát aludtak, 1,3-szer;
- akik 5-6 órát aludtak, 1,9-szer;
- akik 4-5 órát aludtak, 4,3-szer;
- akik pedig 4 óránál kevesebbet aludtak, 11,5-szer (!)
nagyobb eséllyel törték össze magukat, mint azok, akik legalább 7 órán át húzták a lóbőrt előző éjjel. A négy óránál kevesebbet alvó sofőrök koncentrációs képessége leginkább azokéhoz volt hasonlítható, akiknek véralkoholszintje úgy 0,12 és 0,15% között mozog. Az ilyen járművezetők pedig köztudottan nagyobb valószínűséggel okoznak sérüléssel járó, vagy halált okozó autóbalesetet.
Számításba vették természetesen azt is, ki mennyit alszik egyébként, ebben a megközelítésben pedig az volt a mérvadó, mennyivel aludt az illető kevesebbet a megszokottnál. Ezt alapul véve a kutatók az alábbi eredményeket kapták:
- 1-2 óra mínusz: 1,3-szeres
- 2-3 óra mínusz: 3-szoros
- 3-4 óra mínusz: 2,1-szeres
- 4 óránál több mínusz: 10,2-szeres az esély a balesetokozásra.
Az éberség nem azonos az ébrenléttel, így az elalvás nem az egyetlen kockázat
- mondja Brian Tefft, a tanulmány szerzője, az alapítvány senior kutatója a miértekre vonatkozóan. Az alváshiány figyelemkieséssel és az ítélőképesség romlásával járhat, ami igen kritikus lehet egy-egy veszélyes forgalmi helyzetben. Míg a 7-9 óra alvás lenne az ideális, addig Amerikában a kormányzati felmérések szerint a felnőtt lakosság jelentős része ennél jóval kevesebbet alszik.
Nálunk szerencsére átlagban nem ennyire rossz a helyzet, nehezebb napjaink azonban nekünk is lehetnek...