Én a metrón szoktam azon gondolkodni, hogy milyen jó lenne, ha egyszer korlátlan mennyiségű olvasztott és nem olvasztott csokoládét ehetnék. Azért ott, mert az állomásokon, a mozgólépcsők tetejénél elhelyezkedő pékségekből valahogyan mindig tömény olvasztott csokoládéillat árad.
Nem tudom, szabad-e hitelt adni annak a városi legendának, mely szerint vevőcsalogató célzattal, szándékosan erre kitalált berendezésekkel eresztik az utasok közé a csoki illatot, én nem nagyon hiszem el, hogy lenne pénzük ilyesmire. De azért az elgondolkodtató, hogy miért éppen csoki illat van, amikor pedig sajtos croissant-t vagy spenótos-fokhagymás táskát is sütnek.
Hogy a tejben-vajban fürdésnél sokkalta nagyobb a piaci igény a csokoládéban való fürdésre, azt szerencsére nem csak én vettem észre, hanem néhány szálloda is.
Chocolate Boutique Hotel, Bournemouth, Anglia
Bár a Chocolate Boutique Hotel úgy hirdeti magát, mint a világ egyetlen szállodája, amely teljes egészében a csokoládé jegyében működik, nekünk azonban sikerült találnunk még néhány hasonlót. Az azonban biztos, hogy a csokis élmények itt a leggazdagabbak.
Akiknek kevés idejük van, azoknak remek nászútötlet lehet befizetni hozzájuk egy csokoládé-hétvégére. Persze a nem nászutasok is remekül éreznék magukat, de sajnos a legtöbbünknek egy kicsit drága (a két éjszakás program ára 259 font, kb. 94 000 Ft.) ahhoz, hogy csak úgy kiugorjunk egy hétvégére.
A csokoládéhétvége két éjszakából áll. A szálloda összes szobája valamilyen csokoládétípus, vagy kakaóbab fajta után kapta a nevét, és a berendezés minden apró részlete is a csokoládé jegyében készült. Minden nap friss csokoládékülönlegességeket készítenek be, a reggeli pedig forró, csokoládés palacsinta.
Esténként csokoládészökőkút és csokoládé koktélbár várja a vendégeket, napközben pedig különböző csokoládékészítői és csokoládékóstolói tanfolyamokon lehet részt venni. Megtanulhatjuk, melyik borhoz milyen csokoládé illik, vagy megfesthetjük saját, csokoládéból készített portrénkat.
Aki a második nap reggelén sem érzi még úgy, hogy soha többé nem akar csokit látni, az megismételheti a csokis palacsinta reggelit, de választható hagyományos, kontinentális reggeli is.
Egyébként a szálloda bármelyik hétköznap is látogatható, és a csokoládé-különlegességek, ha nem is ilyen mennyiségben, de elérhetőek, Bournemouth pedig szép, tengerparti város. Szóval érdemes fontolóra venni.
Etruszk Csokoládéhotel, Perugia, Olaszország
A Közép-Olaszország területén fekvő Perugia a tizenkét ősi etruszk város egyike, sok a látnivaló, akkor is érdemes odalátogatni, ha nem a csokoládéhotelben száll meg az ember. De aki szeretné halmozni az élvezeteket, az feltétlenül az Etruscan Chocohotelt válassza.
A szálloda ingyen biztosít parkolót, internetet és reptéri transzfert a vendégeinek, de természetesen nem ezek miatt a szolgáltatások miatt érdemes felkeresni.
Minden szoba a csokoládé jegyében van berendezve, és mindenkinek jár az üdvözlő csokoládécsomag. A reggeli része a csokifondü, a szálloda éttermében pedig speciális, csokoládés menüsort is rendelhet a vendég, amelynek minden fogásában megtalálható a csokoládé. Aki itt száll meg, az biztosan nem bírja ki, hogy a szálloda speciális csokoládéüzletében tele ne vásárolja magát különböző különlegességekkel, és a hatalmas választékban kapható csokis kiegészítőkkel. Egy kétszemélyes szoba ára éjszakánként 45 és 70 euró között van.
Hotel Chocolat, The Hotel, Saint Lucia, Nyugat-India
Ez a szálloda nem annyira, és mégis sokkal inkább csokoládé, mint az eddig felsoroltak. Nem annyira, mert nem fürösztik a vendéget csokoládéban. Sokkal inkább, mert Anglia egyik legismertebb csokoládékészítőjének saját kakaóültetvényén található.
De előbb egy kis Saint Lucia. Bevallom őszintén, ha hallottam is már erről a nyugat-indiai szigetről, nem jegyeztem meg a nevét. Egészen máig, most már viszont csak az jár a fejemben, hogy milyen jó lenne odautazni. A sziget fő termékei a cukornád (és ennek folyományaként a rum), a banán, a kókuszdió, a kakaóbab és a citrusfélék. Még felsorolni is jól esik. Emellett (és ezért szégyen is, hogy nem jegyeztem meg korábban a nevét) itt a legnagyobb az egy főre eső Nobel-díjasok száma (2/160 000). Sir Arthur Lewis 1979-ben kapott közgazdasági, Derek Walcott pedig 1992-ben irodalmi Nobel-díjat.
A Hotel Chocolat eredetileg egyáltalán nem szálloda, hanem egy cég neve. A két alapító 15 évvel ezelőtt határozott úgy, hogy meghonosítja Angliában a minőségi csokoládék kultúráját. A vállalkozás hamar sikeres lett, az első boltot egyre több követte, és mára világszerte ismert üzletlánccá nőtte ki magát.
A cég növekvő kakaóbab igényének ellátásához saját ültetvényt vásároltak, ez volt a nyugat-indiai Saint Lucia szigeten lévő Rabot Estate, ahol a szálloda is van. A The Hotel valódi luxusszálloda, a csokoládénak dedikálva, de nem annyira látványosan, mint európai társai. A programok egyike, hogy a vendégek élőben nézhetik végig a kakaóbab feldolgozásának folyamatát, az ültetvénytől a zsákig.
Az étteremben egészen különleges menüsort kínálnak, kizárólag kakaó és csokoládé vonatkozású ételkülönlegességekből. Például kakaóbabos gazpachot, fehér csokoládés citrus-salátát, vagy tonhalat kakaós-zöldfűszeres pestóval.
Természetesen esküvők szervezését is szívesen vállalják, és vannak speciális nászutas csomagjaik is. Sajnálatos módon viszont az árak eléggé magasak. A főszezonban egy kétszemélyes szoba ára éjszakánként 550 dollár (kb. 126 500 Ft).
Azért ne csüggedjen, aki szívesen nyaralna Saint Lucián. Akad sokkal olcsóbb szálláshely is, érdemes körülnézni egy kicsit, például a Lonely Planet információs oldalán.
Itthon
Magyarországon még nincs csokoládéhotel, de néhány helyen szerencsére már felismerték az igényt. A két talált lehetőség azonban inkább csak csomagajánlatokat takar, kicsit megspékelve a csokoládékedvelők számára. A semminél jobbak, de a maximum csokoládéfaktort még nem érik el.
http://www.espahotel.hu/ajanlat.php?to=szezonalis&id=25
http://hotelatlantishajduszoboszlo.hu/hu/packages/csupa-csoki-csomag_377.html
Szóval, ha valakinek akad befektetnivaló pénze, az ne habozzon, hanem nyisson csokoládéhotelt. Szerintem népszerű lenne.