Talán a vodkától indulunk, de hamar Európa egyik legsikeresebb áruházláncához jutunk, amely egész jól hozza a skandináv dizájn „egyszerűségben a szépség” elvét és a környezetvédelmi vonalat – persze ez utóbbit sajnos inkább csak a marketingben, mint minden multi.
Az érintetlen természet érzését viszonylag nehéz becsempészni egy hazai enteriőrbe, de azért nyomokban lehetséges. A lényeg – ezt nyilván a túl hosszú éjszakák miatt kedvelik északi testvéreink annyira – a világos tónusok: színekben, felületekben és anyagokban egyaránt. Tehát bátran halmozhatjuk a fehéret – sokféle árnyalatban. Falfestékből minden gyártó színskáláján megdöbbentően sok különböző fehéret találunk. Ezek közül csak a banánzöldeset és a citromsárgásat kerüljük, amennyiben nem szeretnénk, hogy lakásunk egy általános iskola tanárijához hasonlítson az 1987-es felújítás után. A szürkés, kékes, ekrüs fehérek a befutók.
Ezenkívül minden olyan szín jöhet kiegészítőkben, kisebb felületeken, amely a friss természetet idézi. Ilyenek a friss zöldek (nem összekeverendő az UV-zölddel!), a világosbarnák és -kékek. A tenger színeit is kopizhatjuk, de ne az azúrkék Adriára gondoljunk, az északi vidékeken ez egész más paletta. Egy kis lazacrózsaszín semmiképp ne maradjon ki.
A falakat kivéve gyakorlatilag minden készülhet fából, minél natúrabb, minél plywoodabb (hajlított rétegeltlemez-technika), annál jobb. Elsősorban a nyír, a juhar és a fenyő közül válasszunk. Egy kis csiszolás, és jöhet a lakk. Bár aki igazi északi hangulatot akar, kezelheti bálnaolajjal is a padlót, legalább nem kell barátaink állandó zaklatására számítanunk – garantáltan nem jönnek hozzánk vendégek többé, vagy csak orrcsipesszel, náthásan. Kivéve persze lappföldi ismerőseinket…
Ez az a stílus, ahol inkább a bútorok formatervezettsége adja a hangsúlyt, nem pedig a színek. Ilyet nem nehéz találnunk, mert ez a régió (Finnország, Svédország, Norvégia és Dánia) sok, igen meghatározó tervezőt adott a világnak. Étkezőbe például remek a dán Arne Jacobsen Hangya-széke, a nappaliba választhatunk a híres, finn Alvar Alto vagy a svéd Bruno Mathsson pihenőszékeiből, vagy ezek utánérzéseiből, amelyeket a mai napig több olcsóbb bútorgyártónál is megtalálhatunk.
Textilekből a nem annyira karakteres, kevésbé nehézkes és inkább természetes anyagokat használjuk. Igazi megszállottaknak a rénszarvasmotívum megengedett. Egyébként meg a tuti tipp a nyírfakéreg- és bármely faminta minden mennyiségben. Ezt a tapétagyártók is felismerték, keresgéljünk bátran.
Aki picit bátrabb, feldobhatja a sokak által igazságtalanul uncsinak titulált északi trendet a legmerészebb dán, Verner Panton cuccaival. Összességében a skandináv hangulat letisztultsága, nyugodtsága és kiszámíthatósága jót tesz a közép-európai káosznak.
A legtöbben csak egyvalamit felejtenek el betervezni a lakásba: saját magukat. Elvesznek a trendek és egyenenteriőrök ingoványában. Kilenc éve a szakmában kommandózó enteriőrtervezőnk sorozatában nem csak eligazodni segít, a kérdésekre is válaszol. Kattints az alábbi linkre!
Kérdések és válaszok
A sorozat korábbi cikkei:
Klasszikusok: ne legyen belőle múzeum!
Minimál: az elrejtés művészete