A világ második legnépszerűbb italának számító zöld tea nem csak kellemes íze miatt kedvelt. Kutatások szerint ez az antioxidánsokban gazdag teaféle csökkenti a gyulladást, jótékony hatással van a szív egészségére, az anyagcserét felpörgetve elősegíti a fogyást, illetve szerepet játszhat számos krónikus betegség, köztük a mell-, a prosztata- és a vastagbélrák kockázatának csökkentésében. Ennek ellenére egy tudományos áttekintés azt mutatja, hogy lehetnek bizonyos mellékhatásai is, így egyelőre nem teljesen tisztázott okokból károsíthatja a májat.
Mi az összefüggés a májkárosodás és a zöld tea között?
Stephen Malnick professzor, a Kaplan Medical Center belgyógyászati osztályának vezetője a GastroHep című folyóiratban publikált tudományos áttekintés vezető szerzője arra figyelmeztet, hogy a zöld tea néha különböző országokból származó tealevelekből áll, amelyek között olyanok is lehetnek, amelyek kisebb mennyiségben ugyan, de nehézfémeket tartalmaznak. Ezért azt javasolja,
mindig ügyelj rá, hogy megbízható forrásból származó, kiváló minőségű zöld teát vásárolj.
Ez igaz a zöld tea kivonatából előállított tablettákra is, amelyeknél felmerült, hogy ritkább esetben májproblémákat válthatnak ki.
A tudományos áttekintést jegyző kutatók úgy találták, hogy a rendellenességekért a teanövényekben lévő toxinok által kiváltott anyagcsere-reakció lehet a felelős, amely egyeseknél májgyulladást, akut májelégtelenséget vagy egyéb májkárosodást okozhat, amiből csak hónapok vagy évek alatt lehet felépülni. Fontos ugyanakkor hangsúlyozni, hogy eddig csak 100 ilyen esetet regisztráltak világszerte.
Ebben az is közrejátszhat, hogy a teafogyasztás és a májelégtelenség közötti kapcsolat diagnosztizálása komoly kihívást jelent.
Azt, hogy a májkárosodást pontosan milyen anyagok váltják ki, máig nem sikerült tisztázni, de a jelek arra utalnak, hogy a zöld tea gyógyszerekkel vagy más gyógynövényekkel való kombinációja összefügghet a májbetegségek jelentkezésével.
Mire kell figyelni a zöld tea fogyasztásakor?
A szakemberek szerint a hangsúly a mértékletességen van, ezért a kockázatok csökkentéséhez lehetőség szerint napi 2-3 csészényi zöld teánál húzd meg a határt. Emellett próbálj odafigyelni a tested jelzéseire: ha fogyasztása után szokatlan tüneteket, például hasi fájdalmat, sárgaságot vagy sötét színű vizeletet tapasztalsz, ne igyál belőle többet, és mielőbb fordulj orvoshoz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés