A vörös szem okai
A szem vöröses színű elszíneződése a legtöbb esetben csak egy ártalmatlan reakció a porra vagy az allergénekre, ám ha más tünetek – jellemzően fájdalom, fényérzékenység vagy homályos látás – társulnak hozzá, akkor többről lehet szó, így időben orvoshoz kell fordulni, mielőtt szövődmények jelentkeznének. Lássuk, hogy melyik az a 6 egészségügyi probléma, ami ilyenkor felmerülhet.
1. Szemszárazság és allergia
Folyamatosan ég és viszket a szemed? Akkor valószínű, hogy valamilyen okból akadozik a könnyutánpótlásod, melynek következtében szemszárazsággal küzdesz. Ez gyakran az allergén anyagok által kiváltott irritációval, az időjárással, a monitor előtt töltött idővel, bizonyos gyógyszerek szedésével vagy az életkorral függ össze.
Kezelés: A jó hír, hogy a „mesterséges könny” vagy „műkönny” néven ismert vény nélküli szemcseppek megadhatják azt a kenést, amire a szemednek szüksége van, hatásuk ráadásul már néhány percen belül jelentkezik.
Ha a szemszárazságot allergia okozza, akkor az antiallergén szemcseppek is segíthetnek. A szemvörösség elleni termékektől azonban igyekezz tartózkodni, mert csupán annyit tesznek, hogy összehúzzák a felszíni ereket, amitől a szemed fehérebbnek tűnik.
Mivel az erek össze vannak húzódva, kevesebb folyadék jut a szembe, így az csak jobban kiszárad.
2. A véredények károsodása
A kipirosodás mögött néha a szem felszínén található véredények sérülése áll, ami ijesztőnek hat, de szerencsére teljesen fájdalommentes, és nem befolyásolja a látást sem.
Legjellemzőbb okai a következők:
- erőlködés köhögés, tüsszögés vagy székletürítés közben
- a fej vagy a szem sérülése
- a szem agresszív dörzsölése
- egyes gyógyszerek szedése (pl. vérhígítók)
Kezelés: A tünetek 1-2 héten belül maguktól elmúlnak. Ha irritációt tapasztalsz, akkor a műkönny használata lehet a megoldás.
3. Kötőhártya-gyulladás
Ezt a fertőzést sokszor a gyerekek viszik haza az iskolából, de szinte bármilyen életkorban el lehet kapni. A kötőhártya-gyulladás akkor alakul ki, amikor vírusok, baktériumok vagy irritáló anyagok (pl. a klór) hatására a szem nyálkahártyáján gyulladás jön létre.
A szem fehér része ettől vöröses rózsaszín elszíneződést mutathat, amit égető, viszkető érzés kísérhet, sőt előfordulhat a szemhéj duzzanata vagy akár nyálkás váladékképződése is.
Kezelés: Enyhébb esetben a kötőhártya-gyulladás tünetei egy héten belül kezelés nélkül is megszűnnek, súlyosabb esetben viszont antibiotikumos kúra lehet indokolt. A viszketés és az égés enyhítésére műkönnyet érdemes alkalmazni.
4. Fertőzések
A különféle baktériumok, vírusok, allergének, gombák és paraziták fertőzést okozhatnak a szemben – különösen, ha nem fordítasz kellő figyelmet a higiéniára, és piszkos kézzel nyúlsz hozzá.
A fertőzés általában fájdalommal, fényérzékenységgel és homályos látással jár, kezelés nélkül pedig nem zárható ki a tartós károsodás esélye sem.
Kezelés: Ha a fenti tüneteket tapasztalod, a lehető leghamarabb fordulj orvoshoz.
5. Uveitis
Az uveitis a szem gyulladásos megbetegedése, ami akár a zöld hályog vagy a szürke hályog előszobája is lehet. A szem vörössége mellett ezt fényérzékenység, homályos látás, fájdalom, illetve a látómezőben felbukkanó foltok kísérhetik.
Kialakulásában szerepet játszhatnak a szemsérülések, fertőzések, gyulladásos betegségek, valamint a dohányzás is, minden harmadik esetben ugyanakkor nincs azonosítható oka.
Kezelés: Itt is csak annyit tehetsz, hogy a tünetek jelentkezése nyomán mielőbb orvoshoz fordulsz. A gyors beavatkozás megállíthatja a szövetkárosodást, és visszafordíthatja akár a látáskárosodást is.
6. Zárt zugú glaukóma
Ha a szemet nedvességgel ellátó csatornák elzáródnak, az a látószerv belsejében lévő nyomás hirtelen és drámai megemelkedéséhez vezethet, ami gyakran a szem vörösségével jár, olyan tünetekkel együtt, mint a fájdalom, a fejfájás, a hányinger vagy a homályos látás.
A zárt zugú glaukóma, vagyis a zöld hályog kockázata az életkor előrehaladtával fokozatosan növekszik, és gyakrabban tapasztalható azoknál az embereknél, akiknek a családjában már előfordult a betegség.
Kezelés: A szemnyomásvizsgálattal diagnosztizálható glaukóma sürgős orvosi ellátást igényel, mert kezelés nélkül visszafordíthatatlan látásvesztést okozhat. A betegeknek szemcseppet szoktak felírni, ami segít szinten tartani állapotukat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés