Hatalmas tévedés a vízkőről: nagy veszélyt tartogathat

GettyImages-1317447818
Olvasási idő kb. 3 perc

A vízkő nem csupán esztétikai szempontból jelent problémát: van egy rejtett veszélye, ami az egészségedre is hatással lehet.

A legtöbb ember nem foglalkozik a vízkővel, egészen addig, amíg az nem rakódik le a fürdőszobai felületeken vagy a háztartási gépek belsejében. Miközben az előbbi elég látványos tud lenni, az utóbbira gyakran már csak akkor derül fény, amikor meghibásodik az érintett berendezés. De vajon hogyan hat a vízkő az egészségre? Lehet bajunk attól, ha a szervezetünkbe kerül?

Így hat a vízkő az egészségre

A főként sókból álló vízkő képződése a kemény vízre vezethető vissza, amelynek semmilyen káros hatása nincs az egészségre nézve. Bár felmerült, hogy hozzájárulhat a vesekőképződéshez, kutatások ezt nem támasztották el. A tudományos álláspont továbbra is az, hogy

a vesekő kialakulása elsősorban a genetikai tényezőkkel és az étkezési szokásokkal függ össze.

Hasonló a helyzet a vízkővel is. Ha egy kevés vízkő marad a vízforralóban vagy a kávéfőzőben, és az az italoddal együtt a szervezetedbe kerül, ettől önmagában nem kell félned. Felvethet viszont egy másik problémát, ami egészségügyi kockázatokkal járhat.

A kemény víz önmagában nem káros az egészségre
A kemény víz önmagában nem káros az egészségreVitalii Petrushenko / Getty Images Hungary

„Sok eszköz esetében nem is gondolunk az élelmiszer-biztonságra, pedig a háztartási kisgépeknél is oda kell figyelni, legfőképp a tisztán tartásuk miatt” – írja a Nébih tájékoztató oldala, az „Ételt csak okosan”.

Erre jó példa a vízforraló, amelynél a vízkő nemcsak esztétikai szempontból jelenthet gondot, hanem táptalajként szolgálhat a baktériumok számára, ezért azok gyorsak elszaporodhatnak a meleg, párás környezetben.

Így például nem ajánlatos olyan vizet inni, ami már egy ideje hűl a vízforralóban.

A szakemberek ennek megfelelően azt tanácsolják, hogy a tartályban hagyott vizet ne használd fel, és mindig cseréld ki frissre.

A vízkővel azért kell vigyázni, mert felületén baktériumok telepedhetnek meg
A vízkővel azért kell vigyázni, mert felületén baktériumok telepedhetnek megPhotographer Basak Gurbuz Derma / Getty Images Hungary

A legjobb módszerek a vízkő eltávolítására

Ha idegenkedsz a vegyszerektől, a vízkő eltávolítására az ecet az egyik legjobb természetes megoldás. Nagy előnye, hogy olcsó, könnyen beszerezhető, és szinte bármilyen szennyeződéssel megbirkózik.

Ahhoz, hogy megszabadulj a vízforralóban lévő vízkőtől, önts bele 1 liter vizet, adj hozzá 3 deci 20 százalékos ecetet, forrald fel, majd hagyd néhány óráig állni. Ezután öblítsd ki a gépet, és forralj benne sima vizet, hogy ne maradjon ecetes szaga.

A vízkövet ecettel távolíthatod el
A vízkövet ecettel távolíthatod elHelin Loik-Tomson / Getty Images Hungary

Ha nincs kéznél ecet, kiváló alternatíva lehet a szódabikarbóna is. Ebből 2-3 kávéskanálnyi mennyiséget kell feloldani vízben, majd felforralni. Ezt szintén érdemes egy órán át állni hagyni, mielőtt alaposan kiöblítenéd a vízforralót.

Bár vannak, akik azt mondják, hogy a vízkővel szemben a citrom is hatásos, saját házi tesztünk nem egészen ezt mutatta. Ha kíváncsi vagy, mi lett kísérletünk eredménye, olvasd el alábbi cikkünket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek