Ezt árulja el az egészségedről, ha megváltozik a vizeleted színe

GettyImages-839315400
Olvasási idő kb. 5 perc

Biztosan te is megijednél, ha azt látnád a vécében, hogy a vizeleted kék színű lett. Pedig ez is előfordulhat, és még csak nem is feltétlenül betegség jele ez a változás.

Az egészségügyi laborokban dolgozók sokszor már a vizelet színéből is meg tudják mondani, hogy nem iszol eleget, vagy hogy probléma lehet a cukroddal. Neked is érdemes – az évenkénti vizeletvizsgálat mellett – időnként bekukkantani a vécébe, és ha valami rendellenességet vagy változást tapasztalsz, felkeresni az orvosodat. 

Nem jelez mindig bajt

Az egészséges vizelet átlátszó, halványsárga színű. Ha picit sötétebbé válik, akkor egyértelmű, hogy többet kellene innod, mivel a folyadék hígítja a vizelet sárga pigmentjeit. A vizelet színe azonban egészen változatos lehet – meglepő módon akkor is változhat, ha például túl sok spárgát eszel, vagy új gyógyszert kezdesz szedni –, de akár belső vérzésre, húgyúti fertőzésre vagy a máj betegségére is felhívhatja a figyelmet az eltérés. 

A cékla mellett a szeder is okozhatja a vizelet piros színét
A cékla mellett a szeder is okozhatja a vizelet piros színétWestend61 / Getty Images Hungary

A rózsaszín vagy vörös vizelet a húgyúti vérzés jele lehet. Ezt okozhatja akár vesekő, megnagyobbodott prosztata vagy ciszta, amelyek hatására sérülhetnek az erek.

A vesekő és a ciszta emellett fájdalmat és vizelési nehézségeket okozhat, a megnagyobbodott prosztata miatt pedig gyakrabban kell járnod a mosdóba, illetve akár inkontinencia is jelentkezhet.

Vannak azonban szerencsére olyan esetek is, amikor a pirosas elszíneződés nem utal betegségre. Előfordulhatnak például bizonyos gyógyszerek – például egyes tüdőbetegségekre szedett készítmények vagy a vérhígítók – esetén ilyen tünetek, sőt, egyes gyümölcsök és zöldségek – a cékla, a szeder és a rebarbara – nagy mennyiségben fogyasztva is eredményezhetik a vizelet rózsaszínes, pirosas árnyalatát. 

Narancsszínű vizeletet gyógyszerek is okozhatnak 

A narancsszínre változó vizeletet okozhatják olyan gyógyszerek, amelyek fenazopiridint tartalmaznak. Ilyen hatóanyagú tablettákat általában hólyaghurut és vesemedence-gyulladás kezelésére szoktak felírni az orvosok. Ugyanez tapasztalható egyes székrekedés elleni gyógyszerek esetében és akkor is, ha valaki rákellenes kezelés kapcsán szed kemoterápiás gyógyszert.

Megfigyelték azt is, hogy egyes gyulladásos állapotok kezelésére szolgáló tabletták – például amit reumás ízületi gyulladás esetén alkalmaznak – szintén narancsszínűre színezik a vizeletet, de még a könny és az izzadság árnyalatát is megváltoztathatják.

Ezenkívül egyes étrend-kiegészítők is okozhatnak ilyen elszíneződést, akár vitaminok is, mint az A- és a B12-vitamin. Ha béta-karotint tartalmazó ételekből – mint például a sárgarépa – sokat eszel, szintén ne lepődj meg, hogy a vécébe kukkantva narancssárga színű folyadékot látsz. De mindez arra is figyelmeztethet, hogy nem iszol elég folyadékot. 

Bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet a vizelet megváltozott színe
Bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet a vizelet megváltozott színeKseniya Ovchinnikova / Getty Images Hungary

Ugyanakkor, sajnos komolyabb problémát is jelezhet a narancssárga vizelet, akár a májjal vagy az epevezetékkel kapcsolatos betegséget is, főleg, ha a székleted ezzel párhuzamosan világosabb színű lesz. 

A sok sport is megváltoztathatja a színét 

Talán el sem hiszed, de bizony előfordulhat, hogy a vizelet kék vagy akár zöld színű lesz. A leggyakoribb ok az orvosi vizsgálatokhoz használt kontrasztanyag.

Akad olyan ritka, vérrel kapcsolatos betegség is, amely megnehezíti a vörösvértestek oxigénszállítását a szövetekhez és más sejtekhez. A methemoglobinémia gyakori jele a sápadt bőr, a fáradtság, a gyengeség, a fejfájás, a hányinger, a hányás, a rendkívüli álmosság, az eszméletvesztés és a szapora légzés. Ebben az esetben is változhat a vizelet színe, de vannak olyan gyógyszerek – például depresszióra, fekélyre, hányinger csillapítására vagy reflux kezelésére szolgáló készítmények –, amelyek zöldeskékre színezik a vizeletet. Hasonló tünetet tapasztalhatnak azok is, akik egy ritka genetikai rendellenességben, hiperkalcémiában szenvednek, amely során a vérben magasabb a kalciumszint a normál értéknél. 

A túlságosan megerőltető sport is járhat meglepő következményekkel
A túlságosan megerőltető sport is járhat meglepő következményekkelPaul Bradbury / Getty Images Hungary

A barna vizelet annak a jele is lehet, hogy túl sok zöldséget és hüvelyest fogyasztasz. Egyes babfélék, a rebarbara és az aloe is okozhat sötétbarna vizeletet. Ebben az esetben is igaz, hogy a gyógyszerek komoly hatással lehetnek a kiválasztott folyadék színére: barnás árnyalatúvá változtathatják egyes maláriagyógyszerek, de székrekedésre, illetve magas koleszterinszintre felírt tabletták és antibiotikumok is. 

Egyes máj- és vesebetegségek, valamint húgyúti fertőzések a vizeletet sötétbarnává változtathatják, ilyen például az epevezeték elzáródása, de belső vérzés is okozhat ilyen tüneteket. De ha túl sokat sportolsz, vagy akár izomsérülést szenvedsz, az a salakanyag felhalmozódását okozhatja, ami szintén elsötétítheti a vizeletet.

Ha kíváncsi vagy, miről árulkodhat, hogy hányszor mész mosdóba, olvasd el ezt a cikkünket is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek