Vannak időszakok, amikor szinte természetes, ha kicsit megduzzad a lábunk. Ilyen például a nyári hőség, különösen akkor, ha némi túlsúly is van rajtunk. A terhesség előrehaladtával szinte az a fura, ha a papucsunkba belefér a lábunk, és ha az egész napot talpon töltjük, akkor sem lepődünk meg, ha estére kicsit szorít a cipő, vagy meglátszik a zokni nyoma a bokánkon. De a nyilvánvaló okokon kívül sok egyéb is okozhat lábdagadást, ezért ne hagyjuk figyelmen kívül, különösen akkor ne, ha a hűvösebb hónapokban is jelen van, vagy hosszabb ideig nem múlik el. Nézzük, mi válthatja ki!
Víz vagy nem víz
Ha bedagad a lábunk, annak két fő oka lehet. Az egyik a folyadék felhalmozódása, az ödéma. Ilyenkor a lábakban lévő szövetek vagy erek több folyadékot tartalmaznak, mint kellene. Ez akkor fordulhat elő, ha egész nap talpon vagy, de a túl sok ülés, mozgásszegény életmód, túlsúly is okozhatja, vagy súlyosabb egészségügyi állapotra utalhat. A másik a gyulladás, amikor a láb szövetei irritálódnak és megduzzadnak. Ez természetes reakció csonttörésnél, ín- vagy szalagszakadás esetén, fertőzések során, de komolyabb gyulladásos betegség, például ízületi gyulladás jele is lehet.
Gyógyszer mellékhatása
Egyes vényköteles gyógyszerek mellékhatása is lehet a duzzadt láb. Leggyakrabban kalciumcsatorna-blokkolóknak nevezett szívgyógyszerek (amlodipin, nifedipin) a felelősek. Nemszteroid gyulladáscsökkentő szerek, mint például aszpirin, ibuprofen, továbbá egyes cukorbetegség elleni szerek is okozhatnak duzzanatot. Az ösztrogént vagy progeszteront tartalmazó hormongyógyszerek (fogamzásgátlók), továbbá egyes antidepresszánsok ödémakeltő mellékhatása is ismert. Ha bármilyen mellékhatás jelentkezik, azt mindig tudatni kell a kezelőorvossal.
Visszér és krónikus vénás elégtelenség
A visszérbetegség oka a visszerekben megnövekedett nyomás, ami főként a gravitációból, a kevés mozgásból, az izompumpa „lustaságából” ered, és tartós fennállása a vénabillentyűk elégtelenségéhez, pusztulásához, a visszerekben állandó pangáshoz, majd az erek kitágulásához vezet.
Néhány egyéb tünet lehet:
- Fájdalom hosszú ülés vagy állás után.
- Változások a bőr színében – vörös vagy lila ércsomók láthatók, vagy az alsó lábszár bőre barnának tűnhet.
- Száraz, irritált, repedezett bőr.
- Sebek.
- Fájó lábak.
Segíthet a kompressziós harisnya viselése, a rendszeres testmozgás, gyakori lábtornáztatás, értorna munka közben is, elég lehet akár óránként néhány perc.
A láb vénás problémái
A mélyvénás trombózis és thrombophlebitis azt jelenti, hogy vérrög van a láb vénájában. Fennáll a veszélye, hogy a vérrög egy darabja letörik, és a keringéssel a tüdőbe kerül. Amikor ez megtörténik, azt tüdőembóliának nevezik, és életveszélyes lehet.
A thrombophlebitisben, amelyet felületes érelzáródásnak is neveznek, a vérrögök a bőr felszínéhez közelebb képződnek, és nem valószínű, hogy letörnek.
Egyik első tünete az egyik láb duzzanata (különösen a vádli), mivel a területen vér gyűlik össze. Azonnal fordulj orvoshoz, ha megduzzad az egyik lábad, vagy ha az alábbi tünetek bármelyike jelentkezik:
- Lábfájdalom, érzékenység vagy görcsök.
- Vörös vagy kék árnyalatú bőr.
- Meleg érzetű bőr.
Ilyenkor minimalizálni kell a mozgást nehogy a vérrög elinduljon, vagy leszakadjon egy darabja. A legjobb mentőt hívni.
Veseproblémák
Hosszú távú vesebetegség akkor fordul elő, ha a vesék nem úgy működnek, ahogy kellene. Ahelyett, hogy kiszűrnék a vizet és a salakanyagokat a vérből, folyadék gyűlik össze a szervezetben, ami duzzanatot okoz a karokban és a lábakban.
Tünetei:
- Fáradtság.
- Légszomj.
- Hányinger.
- Túlzott szomjúság.
- Zúzódás és vérzés.
Pangásos szívelégtelenség
Ennél a betegségnél a szívnek nehézséget okoz, hogy megfelelő mennyiségű vért pumpáljon a testbe, a szervezet azonban ezt próbálja kompenzálni. A szívelégtelenség súlyosbodása során a folyadékfelesleg kilép a keringésből, és különböző testrészeken gyűlik össze, aminek egyértelmű tünete a duzzanat, az ödéma megjelenése, különösen a lábakban.
A pangásos szívelégtelenség egyéb tünetei :
- Légszomj vagy légzési nehézség.
- Fáradtság.
- Köhögés.
A kompressziós harisnya és a rendszeres testmozgás segíthet, de kezelőorvossal érdemes egyeztetni, hogy milyen és mennyi sportot javasol.
Gyulladásos betegségek
Ízületi gyulladás (artritis): az érintett ízület(ek) környéke duzzadt, meleg, fájdalmas, nehezen mozgatható, esetleg vörös.
Rheumatoid artritis: olyan autoimmun betegség, amelyben az immunrendszer megtámadja az ízületek szöveteit, így alakul ki az ízületi gyulladás.
Arthrosis: az ízületi porc kopása következtében fellépő fájdalmas állapot, mely járhat ízület környéki duzzanattal.
Köszvény: a húgysavkristályok által kiváltott heveny roham általában nagy evés-ivás után jelenik meg, a lábízületek duzzadtak és igen fájdalmasak, néhány étel ebben az állapotban nem ajánlott, erről itt olvashatsz.
Térdburzitisz (nyáktömlőgyulladás): a burza egy csúszós folyadékkal töltött zsák, amely csont és izom vagy ín között párnaként működik, segíti a mozgást, gyulladása duzzanatot és fájdalmat okoz, legtöbbször hátul a térdhajlatban.
Fertőzések (pl. orbánc, cellilitisz): ha baktériumok, mint például streptococcus vagy staphylococcus, bejutnak a bőrbe, a bőr kivörösödik, meleggé, érzékennyé válik, és gyorsan egyre nagyobb területre terjed, fájdalom és láz jelentkezik.
Ezeket a betegségeket és tüneteiket nem szabad félvállról vennünk. Ha a lábdagadás pihentetés hatására, vagy ha épp egész nap ültünk, mozgás hatására nem enyhül, nem szűnik meg néhány nap alatt, ha fájdalom jelentkezik, akkor mindenképp ajánlott felkeresni az orvost.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés