Ezekkel a módszerekkel szabadulhatsz meg a nyáron látványos visszerektől

GettyImages-901669282

A bőrön átsejlő vékonyabb vagy vastagabb kék, piros vagy lila erek figyelmeztetnek leggyakrabban arra, ha valakinek szembe kell nézni a visszér okozta panaszokkal. A tünetek között gyakran jelentkezik lábdagadás, a duzzadt erek körül viszketés, lüktetés és fájdalom. Meleg nyári időben a panaszok sokkal inkább jellemzőek lehetnek.

A visszérbetegség leggyakrabban a láb vénáit érinti, de megjelenhet a test más részein is. Kialakulásának genetikai okai is lehetnek, ám a nőknél nagyobb valószínűséggel jelentkezik a probléma, mint a férfiaknál. Jó hír, hogy a visszérbetegség megelőzhető, ha pedig már kialakult, igen jól kezelhető.

Ezért alakul ki visszér

A visszér akkor alakul ki, amikor a vénák megnagyobbodnak, kitágulnak és túlságosan megtelnek vérrel. Ilyenkor a vénák belsejében lévő billentyűk, amelyek a véráramlást a lábakból a szív felé irányítják, meggyengülnek vagy megsérülnek. Emiatt a vér visszafelé áramolhat és összegyűlhet a vénákban, ami az erek megnagyobbodásához vezethet – mondja dr. Mangó Gabriella háziorvos hozzátéve: az állapot nagyon gyakori, különösen a nőknél. 

A visszérre elsőként a bőrön átütő erek hívják fel a figyelmet
A visszérre elsőként a bőrön átütő erek hívják fel a figyelmetJohnce / Getty Images Hungary

A felnőttek körülbelül 25 százalékának van visszere, mely a legtöbb esetben a lábszáron jelenik meg, miután az itt található vénák vannak a legtávolabb a szívtől, és a gravitáció megnehezíti a vér visszafelé áramlását.

A visszér néhány lehetséges oka

A visszér kialakulásának kockázatát növelő tényezők egyike a genetika. Ha a család több tagjának is tapasztaltak már visszértágulatot, mindenképpen megnő a betegség kockázata. Hajlamosító tényező az életkor is, hiszen az évek előrehaladtával a láb vénái meggyengülhetnek, és kevésbé lesznek rugalmasak. A visszeres panaszok főként az ötvenéves korosztályt érintik.

A nőknél gyakoribb a visszér a hormonális változások miatt
A nőknél gyakoribb a visszér a hormonális változások miattDiana Bagnoli / Getty Images Hungary

A betegség a nőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki, mint a férfiaknál, vélhetően a terhesség és a menopauza során bekövetkező hormonális változások miatt.

A visszér sokszor nem kíméli a túlsúllyal rendelkezőket sem, hiszen a pluszkilók extra nyomást gyakorolhatnak a lábak vénáira, ami növeli a visszér kialakulásának kockázatát. Meghatározó tényező az életmód is, hiszen a hosszú ideig tartó ülést vagy állást igénylő munkák megnövelhetik a visszér kialakulásának kockázatát.

Visszerek kezelése és megelőzése

Ha a visszér már kialakult, semmiképpen nem szabad elhanyagolni, a betegség kezelésére számos lehetőség rendelkezésre áll. Az állapot súlyosságától és a tüneteitől függően a háziorvos azt javasolja, hogy a betegek viseljenek kompressziós harisnyát, ügyeljenek arra, hogy a lábak mindig viszonylag megemelve legyenek, akár még alvás közben is, illetve a rendszeres testmozgás is javíthat a kialakult állapoton. 

Eredményre vezethetnek az egyéb életmódbeli változások is, mint például a hosszabb ideig tartó álldogálás elkerülése, az ülőmunka megszakítása vagy a fogyás.

Súlyosabb esetekben azonban szükség lehet lézerrel vagy endoszkóppal végezhető orvosi beavatkozásokra, vagy akár műtétre is. Ez akkor indokolt, ha az életmódbeli változtatások nem vezetnek eredményre, vagy ha a visszér fájdalmat okoz.

A visszér kialakulásának megelőzése

Bár a visszérbetegség nem minden esetben előzhető meg, van néhány lehetőség, amellyel csökkenthető a kialakulásának kockázata. A már említett rendszeres testmozgás, valamint az ideális testsúly elérése, illetve a lábak helyes és kényelmes pozicionálása mellett tanácsos elkerülni a szűk ruházatot is, mert ez korlátozhatja az egészséges véráramlást.

Az ülőmunkát célszerű megszakítani egy rövid átmozgató sétával
Az ülőmunkát célszerű megszakítani egy rövid átmozgató sétávalRichard Drury / Getty Images Hungary

A háziorvos kiemelte: előnyünkre válhat az egészséges étrend követése is, hiszen a magas rost- és alacsony sótartalmú ételek segíthetnek megelőzni a székrekedést és csökkenteni a duzzanatot, ami hozzájárulhat a visszér kialakulásához. Mindemellett fontos tudni, hogy a dohányzás is károsíthatja az érfalakat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek