11 magyar szúnyogcsípéséből lett agyvelőgyulladás: ezt a vírust kapták el itthon

virus-szunyog-csipes
Olvasási idő kb. 4 perc

Magyarországon is megjelentek a nyugat-nílusi lázat terjesztő szúnyogok. A betegség rendszerint enyhe lefolyású, de súlyosabb tünetegyüttes bárkinél kialakulhat, sőt, akár életveszélyes is lehet.

A 34. héten (augusztus 19-25. között) agyvelőgyulladás (encephalitis infectiosa) diagnózisával bejelentett 11 megbetegedés hátterében a nyugat-nílus vírus állt. Mind a 11 nyugat-nílusi láz megbetegedés hazai eredetű volt – adta hírül weboldalán a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.

Szúnyogok terjesztik a vírust

Négy bejelentés a fővárosból érkezett, két-két beteget Fejér- és Pest, egy-egy beteget Győr-Moson-Sopron, Heves és Veszprém vármegyéből jelentettek.

A héten diagnosztizált esetekkel a 2024. évben nyilvántartott nyugat-nílusi láz megbetegedések száma 30-ra nőtt hazánkban. A betegek 63 százaléka férfi, az átlagéletkor 64,5 év (30-86 év). A betegek 96,6 százaléka idegrendszeri tünetekkel került kórházba.

A nyugat-nílusi láz vírusfertőzés okozta betegség, melyet a szúnyogok terjesztenek. A vírussal fertőzött szúnyogok ma már megtalálhatók Magyarország területén is, de a betegség csak ritkán válik súlyossá.

Nem árt védekezni a szúnyogok ellen, mert már hazánkban is felütötte fejét az általuk terjesztett nyugat-nílus vírus
Nem árt védekezni a szúnyogok ellen, mert már hazánkban is felütötte fejét az általuk terjesztett nyugat-nílus vírusAnna Solovei / Getty Images Hungary

Nagyjából az érintettek ötödénél alakulnak ki tünetek, amelyek jellemzően láz, fejfájás, ízületi fájdalom, hányás, hasmenés és kiütések formájában jelennek meg. Ritkán a központi idegrendszert érintő betegség,

agyvelőgyulladás vagy agyhártyagyulladás is kialakulhat, ami 60 éves kor felett gyakoribb, és szintén nagyobb a kockázat a legyengült immunrendszerű embereknél.

Ennek tünete magas láz, fejfájás, görcsök, zavartság, nyakmerevség, látási zavarok, de szélsőséges esetben kóma és bénulás is lehet. Az Egészségvonal tájékoztatása szerint ezek a súlyos tünetek ritkán, nagyjából minden 150. esetben jelentkeznek, a felépülés akár hetekig is eltarthat, és maradandó károsodásokkal is járhat.

A nyugat-nílusi láz okozója a flavivírusok törzsébe tartozó RNS-vírus. A betegséget a kórokozóval fertőzött szúnyogok terjesztik, amelyek a madarak megcsípésével fertőződnek meg.

Emberről emberre azonban nem terjed a fertőzés, akkor sem, ha a szúnyog korábban fertőzött embert csípett meg. A betegség ellen nincs védőoltás. 

A fertőzés a szúnyog csípésének elkerülésével előzhető meg, ennek érdekében érdemes rovarriasztót és minél nagyobb testfelületet takaró öltözéket használni. Aki már egyszer átesett a fertőzésen, az minden valószínűség szerint védett lesz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek