Az idegrendszert támadja egy eddig ismeretlen, kínai vírus: kullancsok terjesztik

virus-kina-1944379143
Olvasási idő kb. 2 perc

Kullancsok által terjesztett, korábban sosem észlelt vírust találtak kínai kutatók. A fertőzés leggyakrabban lázat, fejfájást és hányást okoz, ám arra is mutatnak jelek, hogy a vírus az idegrendszert is megtámadhatja.

A kínai Csincsouban, kórházban kezelt betegnél 2019-ben mutatták ki azt a vírust, amelyről most egy friss tanulmányban számoltak be kutatók. A 61 éves férfit láz, fejfájás és hányás kínozta, mintegy öt nappal azután, hogy meglátogatott egy vizenyős, mocsaras területen található parkot Belső-Mongóliában. 

A férfit, beszámolója szerint, több kullancs is megcsípte. Az egészségügyi szakemberek először Lyme-kórra gyanakodtak, ám az antibiotikumos kezelés nem segített – így bebizonyosodott, hogy nem baktériumról van szó. Vérének DNS- és RNS-alapú vizsgálata kimutatta, hogy egy eddig ismeretlen orthoreovírusról van szó. (A vírusok ezen csoportjába tartozó kórokozókat alapvetően kullancsok terjesztik.)

A vírust terjesztő kullancs nem csak Kínában él
A vírust terjesztő kullancs nem csak Kínában él24K-Production / Getty Images Hungary

A kínai vírus Európában is megjelenhet

A kutatók több mint 14 ezer kullancsot gyűjtöttek be, és a vérszívók mintegy 2 százalékánál mutatták ki az új vírust, a WELV-et (wetland vírus). Összesen öt kullancsfajban találták meg, ezek közül a legtöbb a Haemaphysalis concinna elnevezésű élősködő volt, amely Kína és Japán mellett

Németországban, Franciaországban, Oroszországban és Kelet-Európa számos államában is megtalálható.

Kifejezetten a vírust keresve összesen 20 kórházi betegnél találták meg a fertőzést. Legtöbbüknél láz, szédülés, fejfájás, rossz közérzet, hátfájás, hányinger, hányás és hasmenés jelentkezett, ám egyes pácienseknél szövetkárosodást és véralvadást is tapasztaltak.

Egy beteg kómába is esett, ami azt mutatja, hogy a vírus az idegrendszert is megtámadhatja.

Nála az agyat és gerincvelőt körülvevő folyadékban magas fehérvérsejt-koncentrációt találtak, ami fertőzésre utalt. Szerencsére a kómába esett beteget is sikeresen kigyógyították a betegségből. Egereken is végeztek kísérleteket a szakemberek: a kórokozó náluk több esetben halálos, az agyat érintő fertőzést váltott ki. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek