A vesekő ásványi anyagokból és sókból álló kemény lerakódás, amely a vesében képződik. A létrejöttének számos oka között szerepel az étrend, a túlsúly, egyes betegségek, valamint bizonyos étrend-kiegészítők és gyógyszerek. A húgyutak bármelyik részét érintheti.
Egyre több nőt érint a vesekőbetegség
A vesekő távozása meglehetősen fájdalmas lehet, de általában nem okoz maradandó károsodást, ha időben felismerik. Egyes esetekben elég fájdalomcsillapítót szedni és sok vizet inni. Más esetekben azonban műtétre lehet szükség, mert ritkán, de olyan szövődményekhez vezethet, mint a vesefertőzés, a húgyúti fertőzés vagy akár a szepszis.
Az 1950-es években még inkább férfiakat érintette ez a betegségben, de mára már a női betegek száma is növekszik, igaz, még mindig háromszor annyi a férfibeteg, mint a női. Magyarországon nagyjából minden 20. ember szenved tőle az élete során. Az urológiai osztályokon kezelt betegek 10-15 százalékát vesekőre utaló panaszokkal veszik fel.
Az alábbi ételek segíthetnek abban, hogy ne kelljen átélned a vesekő okozta fájdalmakat.
1. Citrusfélék fogyasztása
Ajánlott a citrusfélék rendszeres fogyasztása, mint a citrom, a lime és a narancs, valamint olyan italokat is ihatsz, mint a limonádé vagy a citromlé vízbe facsarva. A citromsav segít megelőzni a vesében a kristályosodást. Ha a gyümölcslé mellett döntesz, akkor alacsony cukortartalmúakat válassz, például alacsony kalóriatartalmú narancslevet. A legújabb kutatások szerint a túl sok cukor hozzájárulhat a vesekő kialakulásához.
2. Növeld a kalciumbevitelt hüvelyesek, diófélék által
Napi 1000-1200 NE (nemzetközi egység) kalcium segít csökkenteni a vesekőképződést. Ez paradoxnak tűnhet, mivel a kalcium a vesekövek többségének egyik fő összetevője, de az évek során megfigyelték, hogy amikor a betegeknek azt tanácsolták, hogy csökkentsék a kalciumbevitelt, az azt eredményezte, hogy az embereknek több köve lett. Kiderült, hogy a kalcium segíthet a vesekövek megelőzésében, ugyanis megköti a bélben az oxalátokat (ami a másik leggyakoribb vesekő-összetevő), amelyek aztán az emésztőrendszeren keresztül ürülnek ki, ahelyett, hogy a vesén és a húgyutak többi részén át távoznának. A hüvelyesek és a diófélék nagyszerű kalciumforrások.
3. Három jó fehérjeforrás: lencse, borsó, bab
Mindenkinek szüksége van fehérjére ahhoz, hogy egészséges maradjon, és ez a három forrás jót tesz a veseköveseknek. A nem vegetáriánus fehérjetartalmú ételek növelhetik a vesekő kockázatát, ezért ajánlott inkább a lencse, a borsó és a bab fogyasztása fehérjeforrásként.
4. Az oxalátszint csökkentéséért: rizs és zab
A rizs és a zab alacsony oxaláttartalmú ételek. Ha csökkenteni szeretnéd a vesekő kialakulásának kockázatát, akkor csökkentened kell az oxalát szintjét a szervezetedben. A rizs és a zab része lehet az alacsony oxaláttartalmú étrendnek.
5. Egy kiváló káliumforrás: brokkoli
A brokkoli szintén alacsony oxaláttartalmú étel, de emellett nagyszerű káliumforrás is. A kálium azért fontos, mert megköti a kalciumot, ami csökkenti a kő kialakulásának esélyét. A kálium a kalcium-oxalát és a kalcium-foszfát vesekövek feloldásában is részt vehet.
+1. Az áfonyalé mítosza
Egy népszerű tévhit, hogy az áfonyalé segít megelőzni a vesekövek kialakulását. Az áfonyalé segíthet a húgyúti fertőzéseken, bár a bizonyítékok nem teljesen egyértelműek az előnyeit illetően, a lé nem feltétlenül segít megelőzni a veseköveket. Van benne ugyan némi citromsav, de magas lehet a cukortartalma.
A gyümölcslé egy sokak által kedvelt italfajta, a narancslé az egyik legnépszerűbb, de nem a legegészségesebb. Az alábbi cikkünkben összeszedtük, hogy melyik három ivólé a legjobb választás, ha egészségről van szó.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés