A láb vénáiban kialakuló vérrögök (avagy mélyvénás trombózis) elsősorban a lábban okoznak tüneteket, ám a vérárammal akár a szívhez és a tüdőkbe is eljuthatnak, tüdőembóliát okozva. Az Egyesült Államokban évente több ember hal meg tüdőembóliában, mint emlőrákban. De pontosan mi okozza a trombózist és az embóliát, és hogyan előzheted meg?
A vérrögképződést kiváltó okok
Miután az artériák oxigénben dús vért szállítanak a lábaidba, a vénák visszaszállítják a vért a szív és a tüdő felé, hogy a vér újra oxigénnel telítődjön. Vérrög akkor alakul ki, ha a lábainkban lévő vénákban nem áramlik elég gyorsan a vér, vagy ha olyan betegségünk van, amely vérrögképződésre hajlamossá tesz minket – magyarázza Dr. Sherry Scovel, aki a Harvardhoz kapcsolódó Massachusetts General Hospital érbetegségekre specializálódott érsebésze.
A vérrögök gyakori kiváltó okai: ha sok időt töltünk ágyban, például műtét vagy betegség miatt; ha túl sokáig ülünk autóban, repülőn vagy vonaton (már a 3-4 óra is lehet sok!); ha általában túl sokat ülünk és túl keveset mozgunk; ha egy felületes vénában nem működik megfelelően egy billentyű, és felgyülemlik a vér; ha véralvadást elősegítő gyógyszert szedünk. Az előfordulás kockázata az öregedéssel együtt nő, de növeli a családban előforduló trombózis, egy korábbi trombózis, a rák formái, bizonyos gének, a Covid-19, a szívbetegségek, az elhízás, a terhesség, a dohányzás, az agyvérzés, a kezeletlen visszerek és a fogamzásgátló tabletták szedése vagy a hormonterápia.
Tünetek és kockázatok
Két típusú vénás trombózis alakulhat ki a lábban.
A felületi vénákban kialakuló vérrög, avagy a felületes trombózis tünetei a visszerek fölötti terület pirossága, érzékenysége vagy fájdalma. A felületes trombózis néha mélyvénás trombózissá fejlődhet.
A mélyvénákban kialakuló trombózis, avagy a mélyvénás trombózis tünetei gyakran csak az egyik lábon jelentkeznek. Blokk esetén a vér nem tud könnyen távozni a lábból, amely ettől hirtelen feldagad és fájdalmas lesz. Ha nem jellemző rád a lábdagadás, de az egyik lábad szokatlanul megduzzad, az komoly bajt jelezhet.
Ha a vérrög elszabadul és a lábból a tüdőbe jut, az tüdőembóliát okozhat. Ez azt jelenti, hogy a vérrög megakad a tüdő ereiben, így nem áramlik oda elég vér, és a tüdőnek az a része elhal. Mély lélegzetvételnél mellkasi fájdalom jelentkezik, és nehezedre eshet a légzés.
A vérrögképződés megelőzése
A vérrög kockázatának meghatározását ma már appok is segítik, de alapvetően a következőket teheted a keringésed egészsége érdekében:
- Hidratálj! Kerüld a túlzott alkoholfogyasztást, és igyál elég vizet.
- Nyújtózkodj! 1-2 óránként kelj fel, nyújtóztasd ki a vádlid, mozgasd meg a bokáidat. A vádli izmai pumpálják a vért, ne hagyd őket eltunyulni!
- Mozgasd a lábad, amikor fekszel! Mozizás közben, a kanapén vagy az ágyban eldőlve hajlítsd be párszor a térded vagy pipálj a lábfejeddel.
- Viselj kompressziós harisnyát! Hosszú repülő- vagy autóút során, ha nincs lehetőséged külön lábteret váltani vagy felállni az ülésből, a speciális harisnya különösen hasznos fegyver a pangó vér ellen.
- Ügyelj a testtartásodra! Ne tedd keresztbe a lábaid hosszú időre, és válts gyakran pózt az asztalnál ülve.
Mit tegyél, ha tüneteket észlelsz magadon?
Ha vérrögre vagy tüdőembóliára utaló tüneteket észlelsz, és nem tudsz azonnal orvoshoz fordulni, siess az ügyeletre. Ez vészhelyzet, nem olyasmi, amit pénteken észreveszel, de hétfőig vársz vele!
A kezelés jellemzően egy több hónapos vérhígító kúra. Ha nem lehet megállapítani a vérrög kialakulásának okát, akkor még hosszabb időről is lehet szó. És mivel a kúra hosszadalmas és nem éppen kellemes, nem árt, ha proaktívak vagyunk a kockázat csökkentésében.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés