Vashiányos vérszegénység akkor fordul elő, ha a vörösvértestek hemoglobinszintje csökken. A hemoglobin az a fehérje a vörösvértestekben, amely az oxigénszállításért felel a szövetekben.
Sokan nem is tudják, hogy vérszegénységben szenvednek
A vashiányos vérszegénység a vérszegénység leggyakoribb típusa. Akkor fordul elő, ha szervezetben nincs elég vas, amelyre szükség van a hemoglobin előállításához. Ha nincs elég vas a vérben, szervezetünk nem jut hozzá a szükséges oxigénhez.
Bár ez az állapot igen gyakori, és sokan vannak, akik évekig tapasztalják a tüneteket, mégsem tudják, hogy vashiányos vérszegénységük van, hiszen nincsenek tisztában az okokkal.
A vashiányos állapot főként a nőket érinti. A fogamzóképes korosztály vashiányos vérszegénységének gyakori oka lehet a vérben bőséges menstruáció, illetve a terhesség miatti vasveszteség. De gondot okozhat a helytelen táplálkozás, valamint bizonyos bélbetegségek, amelyek befolyásolják a szervezet vasfelvételét.
Nézzük, milyen tünetek utalhatnak arra, ha a vashiányosak vagyunk, és hogyan orvosolhatjuk a helyzetet.
Krétát ennél? – Ez is a vashiány tünete
A vashiányos vérszegénység lassan, lappangva alakul ki, tünetei eleinte enyhék, ezért fordulhat elő, hogy sokan észre sem veszik mindaddig, amíg egy vérvizsgálaton át nem esnek.
A közepesen súlyos vagy súlyos vashiányos vérszegénység tünetei a következők lehetnek: általános fáradtság, gyengeség, sápadt bőr, légszomj, szédülés; ellenálhatatlan késztetés arra, hogy furcsa, szokatlan dolgokat egyél, például agyagot, sarat, krétát, jeget; bizsergő vagy zsibbadó láb, duzzadt vagy fájó nyelv, hideg kezek és lábak, gyors vagy szabálytalan szívverés, törékeny körmök, hajhullás, fejfájás.
Ez lehet az oka, hogy vashiányos vagy
A vashiány a vérszegénység leggyakoribb megjelenési formája, és számos oka lehet:
Nem megfelelő vasbevitel
Hiányt okozhat, ha táplálékkal vagy étrend-kiegészítővel nem jut elegendő vas a szervezetbe. Magas vastartalma van a húsoknak, a tojásnak és néhány zöld leveles zöldségnek. Mivel a vas elengedhetetlen a gyors növekedés és fejlődés idején, a terhes nőknek és a kisgyermekeknek igen sok vasban gazdag élelmiszerre van szükségük.
Terhesség vagy menstruáció
Az erős menstruációs vérzés is lehet oka a vashiányos vérszegénységnek. De ugyanígy a terhesség is, mert a szervezetnek ebben az időszakban több vasra van szüksége, hogy elegendő oxigént tudjon előállítani a növekvő gyermek számára.
Az endometriózisban szenvedő nők a menstruációs időszak idején súlyos vérveszteséget szenvedhetnek el.
Belső vérzés
Vannak olyan egészségügyi állapotok, amelyek belső vérzést okozhatnak, ez pedig vashiányos vérszegénységhez vezethet. Ilyen például a gyomorfekély, a vastagbélben vagy a belekben lévő polipok, illetve a vastagbélrák. Bizonyos fájdalomcsillapítók, például az aszpirin rendszeres használata is gyomorvérzéshez vezethet.
Rossz felszívódás
A beleket érintő rendellenességek vagy műtétek szintén befolyásolhatják a szervezet vasfelvételét. Még ha a táplálékkal elegendő vashoz jutna is a szervezet, a cöliákia, vagy egy bélműtét korlátozhatja a szervezet által felvehető vas mennyiségét.
A vas rossz felszívódása genetikailag is öröklődhet.
A gyerekekre is figyelni kell
A vérszegénység bárkinél, férfiaknál és nőknél egyaránt előfordulhat. Néhány embernél azonban nagyobb a vashiányos vérszegénység kockázata, mint másoknak. Idetartoznak a fogamzóképes korú nők, a terhes nők, a rossz étrendű emberek, a gyakori véradók, a koraszülött csecsemők és a növekedési ugráson átesett tinédzserek, a vegetáriánusok, a 65 év felettiek, nagy teljesítményt nyújtó sportolók.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés