A diszfágia a mozgásért és a koordinációért felelős agyi régiók károsodása miatt következik be, de az agynak ez a része szabályozza a nyelési reflexet is.
Akár fulladáshoz is vezethet a demencia tünete
A demencia leggyakoribb oka az Alzheimer-kór, ami idős korban jelentkezik, és leggyakrabban memóriavesztésben és a viselkedés megváltozásában nyilvánul meg. A szellemi képességek kóros mértékű elvesztésével járó betegségben Európában több mint hétmillióan érintettek.
Magyarországon a becslések szerint 250-300 ezer demens ember él, többségük 65 év feletti.
A demencia nem gyógyítható állapot, gyógyszeres beavatkozással is csupán enyhíteni lehet a tüneteket.
Tapasztalatok szerint a diszfágia tünetei széles körben elterjedtek, és igen sok demenciában szenvedőnek gyakori problémát jelentenek az étkezési vagy ivási nehézségek. A diszfágia jó néhány kockázatot rejt magában, hiszen megeshet, hogy a nyelési nehézség miatt az étel rossz útra téved, és a gyomor helyett a tüdőbe kerül, ami a legrosszabb esetben fulladást okozhat, de következménye lehet az alultápláltság és az emiatt bekövetkező életminőség-romlás is.
Ezek a nyelési nehézség tünetei
Az orvosok megfigyelték, melyek azok a jelek, amelyek nyelési nehézségre utalnak. Mindenképpen figyelemre méltó, ha valaki rosszul zárja az ajkait, és emiatt kicsorog a nyál, az étel vagy az ital a szájából. Szintén árulkodó lehet, ha túl hosszú ideig tart az ételt megrágni, vagy valaki hosszú ideig a szájában tartja az ételt anélkül, hogy megrágná és lenyelné azt. Az evés vagy ivás közbeni köhögés vagy torokköszörülés is a diszfágia gyakori tünete, ahogyan a vissza-visszatérő felső légúti fertőzések, a fogyás, valamint az evés és a folyadékpótlás elhanyagolása is.
Kisebb falatok, pépesebb ételek
Diszfágia esetén sokat segít, ha megváltoznak a betegségben szenvedők táplálkozási szokásai. Megkönnyítik a nyelést például a lágyabb, pépesebb ételek, a kisebb falatok és kortyok, a lassabb evés. A demens ember etetésénél ügyelni kell arra, hogy az ápolt evés és ivás közben teljesen ébren legyen. A figyelme fenntartása érdekében ösztönözzük arra, hogy rágja össze és nyelje le a szájába adott ételt.
Azok, akik tudatosan és kiegyensúlyozottan táplálkoznak, ritkán tapasztalnak meg olyan betegségeket, melyeket valamelyik vitamin hiánya okozna. Ha szeretnéd tudni, milyen következményekkel járhat, ha valaki nem gondoskodik a megfelelő vitaminpótlásról, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés