Akár gyógyszerek nélkül, életmódbeli változásokkal is növelhetjük az alacsony tesztoszteronszintet. Vannak élelmiszerek, amelyek segítenek nekünk ebben, de a D-vitamin, a magnézium és a cink is fontos az optimális tesztoszteronszint fenntartásához. Kutatások igazolják, hogy a többszörösen feldolgozott, valamint a tápanyagban szegény élelmiszerek azonban csökkentik a tesztoszteronszintet.
Nagyon sok férfi érintett a betegségben
A tesztoszteron egy androgén, férfi nemi hormon, mely a növekedésben, a reprodukcióban és még számos testi folyamatban fontos szerepet játszik. Férfiaknál elsősorban a herékben, nőknél pedig a mellékvesében és a petefészkekben termelődik.
Az alacsony tesztoszteronszint, amelyet hipogonadizmusnak is neveznek, akkor fordul elő, ha a herék nem állítanak elő tesztoszteront és ondósejtet. A hormon azonban mesterségesen pótolható. A hipogonadizmus nagyon gyakori betegség, valójában a 45 évnél idősebb férfiak körülbelül 40 százaléka, míg a 80-as éveikben járó férfiak 50 százaléka tekinthető hipogonadálisnak.
Az alacsony tesztoszteron tünete lehet a csökkent spontán erekció, a csökkent nemi vágy, a kisebb hereméret, a csökkent csont- és izomtömeg, a testszőrzet elvesztése, fáradtság, gyengeség, illetve a túlzott izzadás.
Fontos azonban megjegyezni, hogy az alacsony tesztoszteronszinthez kapcsolódó tünetek nem specifikusak, lehetnek más betegségek tünetei is.
Az életkor és az alkohol is befolyásoló tényező
Számos tényező befolyásolhatja a tesztoszteronszintet, beleértve az életkort, az elhízást és a tápanyaghiányt. A hipogonadizmus egyik fő oka az öregedés. Harmincéves kor után a tesztoszteronszint évente 1-2 százalékkal csökken. Bizonyos krónikus betegségek, súlygyarapodás és egyes gyógyszerek felgyorsíthatják ezt a folyamatot. De negatívan befolyásolhatja az alkohol- és a drogfogyasztás is.
A tesztoszteron mesterséges pótlása akkor biztonságos, ha azt orvos rendeli el. A szakemberek nem javasolják különféle étrend-kiegészítők használatát, mert azok összetevői kölcsönhatásba léphetnek a szedett gyógyszerekkel.
A hormonpótlás azonban nemcsak mesterségesen, hanem természetes úton, megfelelő étrend összeállítása mellett is megoldható. Íme néhány élelmiszer, melyek segíthetnek növelni a tesztoszteronszintet.
Magas zsírtartalmú halak
A zsíros halak, például a lazac és a szardínia az egészséges hormonháztartás szempontjából fontos D-vitaminban, cinkben és ómega-3 zsírsavakban gazdagok. Bár bizonyos magas zsírtartalmú ételek, például a különféle sültek némelyeknél csökkenthetik a tesztoszteronszintet, a kutatások azt is kimutatták, hogy az alacsony zsírtartalmú étrend ugyanígy káros lehet a tesztoszteronszintre. Ám az egészséges zsírforrások, mint például a zsíros halak, javítják az általános egészséget, beleértve a hormonális egyensúlyt is.
Szintén kutatások bizonyítják, hogy az alacsony D-vitamin-szinttel rendelkező férfiaknak általában alacsonyabb a tesztoszteronszintje is. Ennek az az oka, hogy a D-vitamin elengedhetetlen a férfiak reproduktív egészségéhez.
Zöld leveles zöldségek
A sötét, leveles zöldek kiváló magnéziumforrások, ami azért nagyon fontos, mert ez az ásványi anyag nélkülözhetetlen az optimális tesztoszteronszint fenntartásához, különösen idősebb férfiaknál. A magnézium növeli a tesztoszteron bioaktivitását, mert csökkenti az oxidatív stresszt. Ezért a magnéziumban gazdag élelmiszerek, például a spenót, a kelkáposzta és a zöldfűszerek fogyasztása elősegítheti az egészséges tesztoszteronszintet.
Kakaó és az abból készült termékek
A kakaóból készült termékek, például a kakaópor és a csokoládé magnéziumot és flavonoid antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek fontosak a tesztoszterontermelés szempontjából.
A flavonoidok olyan növényi vegyületek, amelyek erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek.
A tanulmányok azt sugallják, hogy bizonyos flavonoidok, köztük a kakaóban találhatók, segíthetnek növelni a tesztoszteron termelését a herékben.
Avokádó
Az avokádó egészséges zsírt biztosít, ezenkívül magnéziumot és bórt tartalmaz, melyek kedvezően befolyásolhatják a tesztoszteronszintet.
Tojás
A tojássárgája egészséges zsírban, fehérjében és szelénben gazdag. Ez utóbbi ásványi anyag antioxidánsként működik a szervezetben, és szintén segíthet fokozni a tesztoszteron termelését.
Bogyós gyümölcsök, cseresznye és gránátalma
A bogyós gyümölcsök, a cseresznye és a gránátalma nagy mennyiségű flavonoid antioxidánst tartalmaznak, amelyek megvédik a tesztoszteront termelő sejteket a károsodástól, valamint fokozzák a tesztoszterontermelést.
Továbbá a gránátalma, a bogyós gyümölcsök és a cseresznye is megvéd az elhízás okozta gyulladásoktól.
Kagyló
A kagyló kiváló cink-, szelén- és ómega-3 zsírsavforrás, melyek mindegyike támogathatja az optimális tesztoszteronszintet. Mivel a cink fontos szerepet játszik a reproduktív folyamatokban, a cinkhiány hipogonadizmust okozhat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés