Ez történik a testeddel, ha egy hétig nem ülsz le

test-ules-1955462534
Olvasási idő kb. 4 perc

Egy kísérlet során kiderült, ha egy hétig egyáltalán nem ülünk le – még munkavégzés közben sem –, az jelentős változást, egyszerre előnyt és hátrányt is okoz a testünkben.

Lehet, hogy eddig fel sem tűnt, hogy a nap folyamán milyen sok időt töltünk ülve. Kezdve onnan, hogy reggel autóval vagy tömegközlekedéssel elindulunk a munkahelyünkre, ahol jó esetben egy ergonomikus irodai székbe süllyedve töltjük el a munkaidőt, majd otthon egy kényelmes fotelben hűsölünk, miközben tévét nézünk. De vajon milyen lenne az életünk, ha egy teljes hétig nem ülnénk le?

Sok mindent nehezebb így elvégezni

A kérdésre csak úgy kaphatunk választ, ha kipróbáljuk, hogy hét napon keresztül egyáltalán nem ülünk le. Szerencsére megtette ezt helyettünk más, aki kísérletét videóval is dokumentálta, amit végül az internetre is feltöltött. Ez a kisfilm jól bizonyítja, hogy az ülésmentes időszak alatt nem meglepő módon jelentősen nehezebbek voltak az olyan mindennapi feladatok, mint a vezetés és a munkavégzés, még akkor is, ha a kísérletet nem pusztán a kíváncsiság, hanem egészségügyi megfontolások is motiválták.

Tévézni is sokkal kényelmesebb ülve, mint állva
Tévézni is sokkal kényelmesebb ülve, mint állvasimonkr / Getty Images Hungary

Krónikus betegségeket okoz a sok ülés

A kísérlet bemutatásakor a vállalkozó szellemű videós elmondja, hogy egy amerikai átlagosan körülbelül 9,5 órát ül minden egyes nap, annak ellenére, hogy a hosszan tartó ülés és a fizikai aktivitás hiánya összefüggésbe hozható az elhízással és a túlsúlyhoz kapcsolódó különféle krónikus betegségekkel.

A hosszan tartó ülés egyebek között összefügg a hátfájással, a gerinc- és ízületi problémákkal, a hát, a nyak és a vállak rossz tartásával, valamint a lábakban kialakuló érrendszeri problémákkal. 

Korábbi kutatások kapcsolatot találtak a túlzásba vitt ülő életmód, valamint az agytérfogat csökkenése és a korai elhalálozás között.

Éppen ezért a kutatók az irodai munkát végzőket arra ösztönzik, hogy minél gyakrabban álljanak fel az íróasztal mellől, és mozogjanak.

A sok ülés súlygyarapodáshoz vezet, ami jelentősen megterheli a testet
A sok ülés súlygyarapodáshoz vezet, ami jelentősen megterheli a testetljubaphoto / Getty Images Hungary

A sok állás kellemetlen tünetei a testben

Az egyhetes ülésmentes kísérletet folytató videós az irodai bútorait egy álló íróasztalra cserélte, és állva kezdett el dolgozni. Ezt követően az első észrevétele az volt, hogy az egyenes testtartás azonnal és jó hatást gyakorolt a bélműködésére, sokkal jobb lett az emésztése.

A hét előrehaladtával azonban az ízületi fájdalmak erősödtek, a rossz testtartás és az extrém fáradtság elkezdte megbosszulni magát, ezért a videós terveivel ellentétben már öt nap állás után feladta a kísérletet. Már elviselhetetlenül kényelmetlennek érezte a görnyed testtartást, minek hatására a vállai csúnyán lekerekedtek.

A videó készítője azt is hátrányként rótta fel, hogy körülbelül fél kilót hízott, ami annak tudható be, hogy többet kijárt a konyhába annak érdekében, hogy elterelje a figyelmét a lábában és lábfejében jelentkező fájdalomról és fáradtságról. 

Ezeket az előnyöket tapasztalhatjuk

Ellenben voltak előnyei is a sok állásnak. Az egyik ilyen, hogy a gerinc alsó szakasza megerősödött és íveltebbé vált. Sőt az állva végzett munka mintegy 30 százalékkal termelékenyebbé, hatékonyabbá tette a munkában, bár ez az előny gyorsan el is illant, ahogy egyre erősödött a fáradtság.

Ha szeretnéd tudni, hogyan lett a holland a föld legmagasabb nemzete, olvasd el az erről szóló cikkünket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek