Magyar orvosoknak köszönhetően már korán felismerhető ez a veszélyes betegség

GettyImages-1412897673

Mindig nagy öröm magyar sikerekről beszámolni, és ez most is így van. A Semmelweis Egyetem és a Debreceni Egyetem kutatóorvosai által kifejlesztett módszer segítségével bizonyos esetekben megelőzhetővé válik a 2-es típusú diabétesz kialakulása.

Szeptember elején számolt be az ország egyik legnevesebb orvosi egyeteme honlapján a nagy hírről: a két legnagyobb hazai orvosi egyetem kutatóinak sikerült a terhességi diabétesz korai kimutatására alkalmas módszert kifejleszteniük. Az áttörés a leendő édesanyák tízezreinek hozhat majd minőségi változást az életébe, és számtalan későbbi betegséget is megakadályozhat, ha időben felismerik a várandósokat fenyegető cukorbetegséget.

A jelenlegi várandósgondozási protokoll ajánlott vizsgálatként tekint a vércukorszint monitorozására. Bár nem kötelező a vérvétel – ahogy a várandósság tényének megállapításán kívül egyik vizsgálat sem a következő hónapokban –, mégis, a magyar kismamák szinte mindegyike részt vesz egy terheléses vércukorvizsgálaton a 24–28. gesztációs hét valamelyikén. 

Minden tizedik magyar anyát érint a terhességi cukorbetegség
Minden tizedik magyar anyát érint a terhességi cukorbetegségSDI Productions / Getty Images Hungary

Kellemetlen, de fontos a vizsgálat

Bár maga a terheléses vércukorvizsgálat kellemetlen procedúra lehet, hiszen a legtöbb helyen a két szúrás között magas cukortartalmú glükózoldatot kell elfogyasztani, mégis megéri elmenni a laborba. A gesztációs diabétesz diagnosztizálása az anya és a baba egészsége szempontjából egyaránt fontos. 

Terhességi cukorbeteg ugyanis bárki lehet attól függetlenül, hogy saját maga vagy családja a cukorbetegségben érintett-e, vagy sem. Nem kell magas vércukorértékkel rendelkezni ahhoz, hogy a terhesség során megemelkedjen ez az érték. 

A gesztációs cukorbetegség oka maga a placenta, azaz a méhlepény működésében keresendő, miért alakul ki. A lepény által termelt hormonok és inzulinbontó enzim ugyanis együttesen csökkentik az inzulin hatását a sejtekre, így okozhatnak egyeseknél már maga a várandósság inzulinrezisztenciát. A hasnyálmirigy ezt igyekszik ilyenkor kompenzálni, több inzulint termelve. Ha erre valamiért nem képes, a vércukorszint magas marad étkezés után, ami pedig terhességi diabéteszhez vezet.

A tünetek egyáltalán nem feltűnőek

A terhességi cukorbetegség enyhe tünetekkel indul, a várandós anyák a vérvizsgálatig általában nem is sejtik, hogy az inzulinszintjükkel valami probléma lehet.

A leggyakoribb tünetei egy egészséges várandósság esetén is jelen lehetnek, mutatjuk, melyek ezek:

  • szomjúság
  • az átlagosnál gyakoribb vizeletürítés
  • szájszárazság
  • kimerültség

Az anya kora, túlsúlya, a családi anamnézisben jelen lévő cukorbetegség, illetve az ikerterhesség, korábban nagy súllyal született gyermek, húgyúti fertőzések és a lombikterhesség is szerepel azonban a kockázati tényezők között

A cukorbeteg kismamák állapotán a testmozgás és a személyre szabott diéta javíthat, a kezeletlen diabétesz azonban az anyára és a magzatra is veszélyes lehet. Kialakulhat magas vérnyomás, koraszüléssel végződhet a várandósság, de akár a születést követően felborulhat a baba inzulinháztartása is.

Minél hamarabb derül fény a hasnyálmirigy nem megfelelő működésére azáltal, hogy a terhességi diabéteszt diagnosztizálják, annál kisebb az esélye a szövődményeknek. Az elmúlt hónapig erre a friss anyáknak hónapokat kellett várni, a második-harmadik trimeszter közti vérvételt kivéve nem volt más diagnosztikai lehetőség rá.

Magyar siker

Szeptember elején érkezett a hír, hogy a két nagy hazai egyetem kutatóinak sikerült új módszert találni arra, miként ismerhető fel ez a sokakat érintő betegség a lehető leghamarabb. 

A terhességi cukorbetegség az egyik leggyakoribb mellékhatás a kilenc hónap alatt, a várandósok több mint 10%-át érinti Magyarországon. Világszinten ez az arány még magasabb, 17%. Nem kevés érintett él tehát szerte a világon, akik számára a Semmelweis és a Debreceni Egyetem által közölt közös kutatás eredményei komoly megnyugvást adhatnak. 

Ha nem kezelik időben, koraszüléshez is vezethet
Ha nem kezelik időben, koraszüléshez is vezethetJeff Weddell / Getty Images Hungary

A kutatók 2500 terhes nő vér- és vizeletmintáit vizsgálták, melyek egy olyan biobankból származtak, ami 2010–2012 között épült, így ismert volt a várandósságok kimenetele, a gyermek és az édesanya későbbi egészségi állapota és betegségei is. Mérték többek között az oxidatív-nitratív stresszel összefüggő szteroid hormon- és metabolitszinteket is. A vizsgált markerek között ötöt találtak, ami jelezheti az inzulinszint eltérését: a kortizol, kortizon, fruktózamin, deoxikortikoszteron és suPAR értékeket. Ezek azért fontosak, mert a gesztációs vércukorszinttel kapcsolatban is információt hordozhatnak.

„A méhlepény ugyanis egy ’szteroidgyár’; a termelt szteroidok mennyisége és összetétele különböző terhességi kórképekben változik” – magyarázza dr. Horváth Eszter, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének docense, a publikáció utolsó szerzője. 

A kockázati tényezők és ezen laborértékek együttesen kimutathatóvá teszik speciális eszközök használata nélkül a gesztációs diabéteszt. Mivel ez a betegség nemcsak a várandósság alatt, de az esetek 60 százalékában tíz éven belül 2-es típusú cukorbetegséget is okozhat, ha nem ismerik fel korán és nem kezelik megfelelően, hosszú távon is segítheti a nők minőségi, egészséges életét

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek