Ilyen nagy baj lehet belőle, ha a hideg miatt nem szellőztetsz eleget

GettyImages-656805925

Amikor tagadhatatlanul beköszönt a tél, és az alacsony hőmérséklet miatt vonakodva nyitjuk ki az ablakot, hibát követhetünk el: szellőztetésre ugyanis ilyenkor is szüksége van szervezetednek!

Könnyen megtörténhet, hogy nem akarod hagyni kiszökni a hőt, ám ez az aggodalmad sem szabad, hogy eltántorítson attól, hogy friss levegőt engedj be otthonodba. Az állandóan zárva tartott ablakok ugyanis egészségügyi kockázatot jelentenek.

Ezért van szükség a téli szellőztetésre

Nem lesz meglepő, mivel jár az, ha leküzdve aggodalmaidat télen is szellőztetsz. A beltéri levegőminőséget javítja, ha időről időre kinyitod az ablakot, ezzel a módszerrel pedig a kellemetlen szagok mellett megszabadulhatsz a levegőt szennyező aprócska részecskéktől, valamint csökkentheted a páratartalmat is.

Hidegben is szellőztess, de elég lesz röviden
Hidegben is szellőztess, de elég lesz rövidenzhihao / Getty Images Hungary

Ha ugyanis folyamatosan zárt ablakok mellett főzöl, mosod és szárítod a ruhákat, esetleg így öntözöd növényeidet is, az egészen biztosan azzal jár majd, hogy otthonod páratartalma növekedni kezd. A 40-60 százalék közti, ideálisnak nevezett értéket hamar átlépheti majd az, amit lakásodban tapasztalsz, ennek következménye pedig ádáz ellenségünk, a penész megjelenése lehet.

Nem csak emiatt kell ugyanakkor aggódnod, ha nem nyitsz rendszeresen ablakot: gondot okozhat az is, hogy

az allergének, az elhasznált levegőbe kerülő szén-dioxid és egyéb szennyező anyagok benn maradnak otthonodban.

Érdemes tehát beiktatni a rutinba télen is a szellőztetést: persze nem mindegy, hogy hogyan!

Így csináld okosan!

Először is szögezzük le: ahogyan egyéb évszakokban, úgy télen is mindennap be kellene engedned némi friss levegőt otthonodba. Ha ez ijesztően hangzik, érdemes azt is figyelembe venni, hogy nem kell kitárt ablakokkal, órákon át levegőztetned a szobákat, tíz perc, maximum negyedóra bőségesen elég arra, hogy megfelelő mértékben javíts otthonod levegőjének minőségén. Ennyi szellőztetés nem fogja annyira kihűteni sem a lakást.

Érdemes figyelni az időjárást is: még télen is adódnak enyhébb napok, ekkorra időzíthetsz nagyobb szellőztetéseket. Nem csak ez a faktor határozhatja meg ugyanakkor azt, hogy mennyit legyen nyitva az ablakod: ha nagyobb városban élsz, a szmoggal is számolni kell. Ha a célod az, hogy a beltéri levegőminőség javuljon, szmogriadó idején aggaszthat, mit engedsz be az ablakon.

Ilyenkor érdemes a kora reggeli órákra időzíteni a gyors levegőcserét: ekkor még nem rója annyi autó az utakat, hogy a levegő szennyezettsége akkora gondot jelentsen.

A szellőztetés gyakoriságába beleszólhat még az is, hogyan használod az adott helyiséget. Ha nagy főzést rendeztél, valószínűleg nem elégszel meg a napi tíz perccel, és ez jó is így.

Jó hír lehet, hogy a megfelelő mértékű légcsere eléréséhez nem kell tárva-nyitva tartanod ablakaidat még a fent említett tízperces időtartamra sem. Elég, ha egy tenyérnyi résen keresztül engeded be a friss levegőt: ez már megfelelő mértékben javíthat a levegőminőségen, ha sikerül kereszthuzatot kialakítanod.

A téli szellőztetés mellett tehetsz még pár dolgot az egészségesebb otthonért
A téli szellőztetés mellett tehetsz még pár dolgot az egészségesebb otthonértRobin Gentry / Getty Images Hungary

Az egész otthonod lehet egy kicsit egészségesebb hely

Ha szeretnél még napi egy szellőztetésnél is többet tenni annak érdekében, hogy otthonod télen is egészséges hely maradjon, a következőket érdemes még figyelned:

  • sokan küzdenek télen penésszel, de a túl alacsony páratartalom is ugyanekkora gond lehet. Ha 30 százalék alá esik, az allergének hosszabban tudnak a levegőben maradni, ezért érdemes párologtatni.
  • Az előszobában ilyenkor rengeteg piszkos, latyakos lábbeli, télikabát, kiegészítők halmozódhatnak fel, ha pedig esik, az egész kő olyan lesz. Minél rendezettebb az előszobád, annál kisebb az esélye ezeknek arra, hogy mélyebben bejussanak otthonodba.
  • Mosd gyakran az ágyneműt, azt pedig mondanunk sem kell, hogy ha valaki beteg volt, cseréld ki minden ágyneműjét.
  • Esténként gyűjts össze mindent, ami csak felesleges porfogó, így könnyebb lesz takarítani.
  • A gyakran megérintett felületeket, mint például a kilincsek, rendszeresen fertőtlenítsd!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek