Győry-Zelencsuk Tímea táncművész és táncpedagógus két évtizede tart jegyestáncoktatást, ahol alkalma nyílt komolyabban is megfigyelni a párok működésének a pszichológiáját. Miután elvégzett egy ehhez kapcsolódó szakirányú képzést, kidolgozott egy teljesen egyedi módszert, amiben felhasználja a tánc és a zene jótékony hatását. Ma már sorban állnak nála a fejlődésre vágyó párok, nem véletlenül.
A minőségi kapcsolódás
Timi óráin a párok nem csak a tánclépéseket sajátítják el; kapcsolódást tanít, bizalmat épít, a párok megélhetik a közösen fejlődés szépségét. „Sokféle pár jár hozzám: olyan, aki az esküvőjére készül, és olyan is, aki már 30 éves házas” – meséli Tímea. „Minden ember más és más, ezt figyelembe véve sohasem egyformán zajlik az óra. Ami közös a hozzám érkezőkben, hogy pontosan tudják, mennyire értékes a házasságuk, tudják, hogy ezért tenniük kell, és vállalják is, hogy tesznek érte.”
Tímea számos gyakorlaton keresztül segít a pároknak, hogy egymásra hangolódjanak és megvalósuljon az osztatlan figyelem. Ezen dolgozik óráról órára a hozzá érkező párokkal.
„Széles a repertoár; az egészen egyszerű feladatoktól az összetettebbekig terjed. Akár behunyt szemmel, akár szavak nélkül, akár érintés segítségével, de mindenképpen nagyon szoros kapcsolódást tanulunk: az együtt mozgást, az együtt légzést, az egymásra hangolódást” – sorolja Timi.
Csak ezután jöhetnek a tánclépések! A tánc hatására minőségbeli változás figyelhető meg a kapcsolatban, ami bármilyen hétköznapi helyzetben, akár a konfliktuskezelésben is megmutatkozik.
„A tánc megmutatja, hogyan működik a kémia a partnerek között. Hogyan működnek a szerepek, ami nem alá-fölé rendelt viszonyt jelent, hanem a kiegészülést, amelyben megmutatkozik a bizalom. Lehetőséget kap a férfi, hogy megélje a férfiszerepet, és lehetőséget a nő, hogy nőnek érezhesse magát. Hogyan lehet a férfi határozott, engedi-e a nő, hogy vezessék? Ha a gyakorlatokban, a társastánc során már letisztulnak a férfi és a női szerepek, akkor az életben is sokkal könnyebben kezeljük a hétköznapi problémákat” – fejti ki a táncpedagógus.
Kis esti páros összehangoló – avagy mit nekünk lezárás
„Jómagam is házasságban élek, épp ezért lényegesnek tartom, hogy segítsek a pároknak a kapcsolatuk megóvásában. Akkor is használhat a tánc, amikor már válságba került a házasság, de ilyenkor azt javaslom, párterapeuta szakember legyen az első, akit felkeres a pár, utána viszont szeretettel várom őket az újrahangolásra” – mondja Timi, aki a Covid alatt sem hagyta magára a tanítványait: a lezárások alatt férjével együtt online táncrandikat tartottak; a Kis esti páros összehangoló sorozat sikere pedig a feloldások ellenére is töretlen, s bár kevesebb a bejelentkezések száma, a szerelem esszenciáját kifejező mozdulatok és lépések rendkívül sok izgalmat tartogatnak az érdeklődőknek most is.
„Az volt a szép, hogy teljesen egyértelmű volt, hogy a lezárásokkal felszabaduló, átcsoportosuló időnket arra használjuk, hogy segíthessük megtartani az összhangot másoknak is.
Hiszen az egész nap együtt vagyunk nem azonos a fókuszált idővel, amikor valóban tartalmasan kapcsolódunk egymáshoz. Én is azt vallom, hogy az idő, amit a rózsádra szentelsz, az teszi olyan értékessé a rózsádat. Szeretnénk mostanában rendszerezni a Facebookon lévő videóinkat; azt tervezzük, hogy az oldalamhoz tartozó csoportban (Zelencsuk Tímea csoport) elkezdjük újra lejátszani ezeket a tartalmakat. Jó lenne, ha a párok elővennék ezeket a videókat legalább napi 15 perc erejéig; és ha ez működik, akkor pontosan azt fogja adni, amire a házastársaknak szükségük van: a szavakon túli kapcsolódás lehetőségét.”
Újabb csatornákat nyitott meg a jelölés
A Három Királyfi Három, Királylány mozgalom évről évre díjazza a családokkal foglalkozó szakembereket és civileket. 2020-ban a házaspár is szerepelt a Kopp–Skrabski-díjra jelöltek tízes listáján, a járvány alatti Kis esti páros összehangoló sorozatuknak köszönhetően. A jelölést végül nem váltották díjra, de a táncművész azt mondja, önmagában már ez is hatalmas megtiszteltetés, ami ráadásul újabb csatornákat nyitott meg az életükben, hogy még több párhoz elérjen az üzenet: szánjunk időt a minőségi kapcsolódásra!
„Attila nálam jóval zárkózottabb személyiség, ám a mi boldogságunkat ő sem szeretné »irigy« módon megőrizni csak magunknak, és annak ellenére, hogy nem táncművész, örömmel ad át kulcsokat azoknak, akiknek szüksége van rá. Ez nem rólunk, hanem az üzenetünkről szól; terjedhessen, és szárba szökhessen valahol. Épp ezért komfortzónájából folyamatosan kilépve jön velem a tévés szereplésekre, nyilatkozik velem. Boldog attól, hogy látja közben az én lelkesedésemet, azt, hogy engem boldoggá tesz. Örülök, hogy a médián keresztül együtt is adhatunk, de milyen jó, amikor élőben fogadhatom a párokat! Hiszen így megvan a várakozás, a rákészülés és a megérkezés öröme is.”
A mai rohanó világban, amikor az egész napos logisztikában arra sincs időnk, hogy két értelmes szót váltsunk a párunkkal, és este fáradtan belealszunk a gyerekaltatásba, különösen fontos az a fajta kapcsolódási lehetőség, amit a párkapcsolat-gazdagító táncórák kínálnak: kiszakít a pörgésből, áthangol, és megmutatja az utat egymáshoz, hogy annak idején miért választottuk a másikat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés