Perverzió alatt minden olyan szexuális gyakorlatot értünk, amellyel a társadalmi és kulturális normáktól eltérő, abnormális módon érhetünk el orgazmust vagy szexuális izgalmat. Bár a köznyelvben még gyakran vesszük a szánkra a perverzió kifejezést, a pszichológián belül jellemzően szexuális devianciaként vagy parafíliaként hivatkozunk rájuk.
A szexuális perverziók hátterében
Nem könnyű bekategorizálni a megszokottól eltérő szexuális viselkedéseket, hiszen kultúránként különbözik, mely viselkedési módokat tartják társadalmilag elfogadhatónak, és melyek azok, amelyek abnormálisnak számítanak. Nemcsak meghatározni nehéz, mi parafília, de a kialakulásuk lélektani gyökéroka sem egyértelmű. Freud és a pszichoanalitikus magyarázat értelmében parafília akkor keletkezik, ha a szexuális ösztön és annak tárgya szétválik egymástól. Stoller szerint a gyerekkori traumákban keresendő a válasz. A parafíliával az egyének korábbi traumáikat kívánják megbosszulni, azáltal, hogy partnerüket megalázzák a perverz fantáziák vagy aktus során. Parsons úgy vélekedik a parafíliákról, mint menekülőutakról a valódi intimitás megélésétől.
Parafília vs. parafíliás zavar
A pszichiátriai betegségeket besoroló és azok diagnosztikus kritériumait meghatározó kézikönyv, a DSM-5 különbséget tesz a parafília és a parafíliás zavar közt.
- Parafília: nem szokványos szexuális szokások, amelyek nem okoznak sérülést vagy panaszt. Önmagában nem számítanak kezelendő betegségnek.
- Parafiliás zavar: azon parafíliás állapotok, amelyek feszültséget és szenvedést okoznak az egyén vagy a másik fél számára. Ezek kielégítése másokra nézve fizikai vagy pszichológiai veszélyt jelent.

A legbizarrabb szexuális parafíliák
A pszichológia jelenleg több mint száz különböző parafíliát tart számon. Ezek közül a DSM-5 nyolc parafíliát sorol fel hivatalos mentális betegségként:
- voyeurizmus: mások meztelenségének, nemi aktusának titkos megfigyelése iránti vonzódás
- exhibicionizmus: nemi szervek nyilvános bemutatásához való vonzódás
- frottőrizmus: a saját test (főképp a nemi szervek) hozzájárulás nélküli hozzáérintése máshoz nyilvános helyen (pl. buszon)
- mazochizmus: más által az egyén számára okozott fájdalom iránti vonzalom
- szadizmus: mások számára okozott fájdalom iránti vonzódás
- pedofília: serdülőkor előtti emberekhez vonzódás (Jelenleg a parafíliák közé sorolandó betegség, és elkövetése esetén bűncselekmény.)
- fetisizmus: olyan szexuális viselkedés, melynek során a közvetlen közösülésen kívül a használt tárgyakkal való játékok (segédeszközök, testrészek, tulajdonságok vagy viselkedések) válnak a szexualitás és a szexuális öröm céljává
- transzvesztita zavar: az ellenkező nem ruháinak viselése okoz szexuális élvezetet
Az összes többi, külön meg nem nevezett parafíliát a „máshogy nem meghatározott” jelzővel látták el, és csak akkor tekintik őket kezelést igénylő betegségnek, ha parafíliás zavarról van szó. Nézzük a legérdekesebbeket:
- aedificofilia: épületek iránti vonzás
- cibofília: főleg gyümölcsök és egyéb ételek iránt érzett szexuális vonzalom
- agalmatofília: szobrok, próbababák iránti vonzódás
- dendrofília: fák iránti vonzódás
- laktofília: anyatej, tej és egyéb tejtermékekhez való vonzódás
- nihilofília: az ürességtől, a teljes semmitől érzett szexuális izgalom, vonzódás
- objektofilía: tárgyak, használati eszközök iránti vonzódás
- okulofília: szemgolyó iránti vonzódás
- retifizmus: cipők iránti vonzódás
- teratofília: ebben az esetben az amputált, csonkolt végtagok, emberi deformitások látványa kelt szexuális gyönyört
Lényegében tehát bármi célpontjává válhat a szexuális vágyainknak. Sőt, egy emberre egyszerre több parafília is jellemző lehet, valamint életünk során át is alakulhatnak ezek, és idővel egyes parafíliák eltűnhetnek, miközben teljesen újak jelenhetnek meg.

Férfi férfival simán, nő nővel soha.
Tovább olvasomFelhasznált szakirodalom:
DSM-5 referencia-kézikönyv, Oriold Kiadó
Hamvas Edina: Parafíliák, PTE KK Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika, Prezentáció
A cikk szerzőjéről
Sas Eszter Krisztina a Dívány pszichológus szakértője és a Mind Art kreatív pszichológiai műhely társalapítója.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés