Súlyos látásromláshoz vezethet ez az ártalmatlan mozdulat az allergiaszezonban

GettyImages-1309570481
Olvasási idő kb. 3 perc

Hazánkban három fő allergiaszezon van, a korán virágzó fák, a fű és a parlagfű szezonja. Ilyenkor az orrfújástól kezdve mindenféle kellemetlen viszkető, csiklandó testérzetekkel kell felvennie az érintetteknek a harcot. A szemviszketés viszont egy olyan súlyos betegséget képes előidézni, amelyre sokan nem gondolnak.

Ha allergia, akkor rögtön a nyálkahártya-irritáció jut eszünkbe. Sokan rettegnek az orrsprayfüggőségtől, és a figyelem így el is terelődik a szemdörzsölés okozta szemkárosodásról, amiről ugyanannyit, ha nem többet kellene beszélnünk. Hiszen ez egy visszafordíthatatlan, degeneratív folyamatot indíthat el.

Allergia, szemdörzsölés, orrfújás

A korán virágzó fák szezonja elkezdődött, a kanyarban van már a nyárfa virágzása is, ami tényleg sok embert érint. A polleninformációk weboldal szerint ma közepes koncentrációban megtalálható a nyár mellett a nyír, a kőris, a ciprus- és tiszafafélék, a juhar, a fűz és a gyertyán pollenje.

Aktuális napi polleninformáció a Nemzeti Népegészségügyi Központ jóvoltából
Aktuális napi polleninformáció a Nemzeti Népegészségügyi Központ jóvoltából

A tüsszögés, könnyezés, szem-, orr-, torok- és fülviszketés rutinná kövült mozdulatokat eredményez. A szemdörzsölés allergiaszezontól függetlenül is az egyik leggyakoribb mozdulata az embernek, hiszen a szemre gyakorolt nyomás olyan reflexet vált ki, amely lassíthatja a szívverést, így egy kvázi önkéntelen stresszoldó hatású mozdulat. Nagyon jóleső érzés, de nem teljesen veszélytelen.

Az önkéntelen szemdörzsölgetés egyébként a monitor előtt ülők sajátja is, hiszen a képernyőre meredés kiszárítja a szemgolyót, ilyenkor ajánlatos a műkönny használata, a tudatos odafigyelés a problémára. A dörzsölgetésnek ugyanis ára van. 

A keratoconus megelőzése

A rögeszmés szemdörzsölés megváltoztathatja a szaruhártya alakját, az eredeti kupolából egy kúpszerűbb formává torzíthatja. Az ebből fakadó kezdetben enyhe látásromlást később rohamos leépülés követi. Bár a szaruhártya ilyen jellegű degeneratív betegsége egyre gyakoribb (statisztikák szerint előfordulási aránya 1 az 1000-hez), mégis meglehetősen kevesen tudnak róla. Az időben észrevett betegség jól kezelhető, ezért érdemes komolyan venni a figyelmeztető jeleket, és minél előbb szakemberhez fordulni.

A keratoconus másik jellemző tünetei a fényérzékenység (különösen éjszakai vezetés közben), illetve a szem égő érzése. Mondanunk sem kell, hogy az állapotromlás így a dörzsölgetéssel csak fokozódik.

Orvosok figyelmeztetnek az ártalmas szokásra

Még a keratoconus veszélye nélkül sem szabadna a szeméhez nyúlkálnunk. A kezünkön gyakorta megtelepedő baktériumok jobb, ha nem kerülnek a szaruhártya közelébe. Ráadásul a durva dörzsölgetéstől az erek is megrepedhetnek, ami elég rémisztő látványt nyújt (igaz, többnyire ártalmatlan és ideiglenes).

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek