Ezért van állandóan kiszáradva a szád, hiába kenegeted

GettyImages-887346664

A bőrgyógyászok szerint ezekre a szabályokra érdemes odafigyelned, ha az ajkaid szárazságára ajakbalzsamot használsz.

Hacsak nem vagy természetfeletti sejtmembránokkal megáldva, a téli időjárás valószínűleg neked is megviseli a bőröd, ami gyakran azzal jár, hogy az ajkaid kiszáradnak, repedeznek vagy hámlani kezdenek. Erre általában az ajakbalzsam a válasz, amit sokan hajlamosak a nap folyamán újra és újra is felvinni. A bökkenő csak az, hogy ez néha többet árt, mint amennyit segít.

Így árt a kenegetés a száraz ajkaknak

Bár az ajakbalzsamoknak éppen az lenne a feladatuk, hogy hidratálják a kiszáradt ajkakat, van, amelyik csak ideig-óráig képes erre. „Bizonyos termékek csak nedvesítőszereket – például hialuronsavat és glicerint – tartalmaznak, amelyek vizet vonnak ki a levegőből” – figyelmeztetnek a bőrgyógyászok.

Az ajkak szárazságához a nem megfelelő ajakbalzsam is hozzájárulhat
Az ajkak szárazságához a nem megfelelő ajakbalzsam is hozzájárulhatNalinratana Phiyanalinmat / EyeE / Getty Images Hungary

Azonban, ha nincs egy másik anyag – például vazelin, méhviasz, sheavaj, kókuszolaj vagy szkvalén –, ami bezárná a nedvességét, a hidratáló hatás gyorsan tovaszáll. Ezért érezhetsz sürgető késztetést, hogy ismételten bekend az ajkaid, ami egyfajta ördögi körhöz vezethet.

Amint a nedvesség elpárolog, az ajkak szárazabbnak érződhetnek, és a dehidratáció jeleit mutathatják.

Mindez azt jelenti, hogy a nedvesítő hatású összetevőket okkluzív anyagokkal kell ellensúlyozni, hogy az újrafelhasználás végtelen ciklusa elkerülhető legyen. Hasonló az oka annak is, hogy a repedezett ajkak nyalogatása csak ront a helyzeten. A nyál gyorsan elpárolog, így az ajkak még szárazabbak lesznek, arra ingerelve az embert, hogy újra megnyalja őket.

Az sem segít, ha gyakran nyalogatod az ajkaidat
Az sem segít, ha gyakran nyalogatod az ajkaidatfotojog / Getty Images Hungary

Mi a teendő, ha továbbra sincs eredmény?

Ha az ajakbalzsam nedvesítőszereket és okkluzív anyagokat is tartalmaz, de továbbra is a kiszáradás jeleit tapasztalod, akkor nem kizárt, hogy más összetevőkkel van gond. Egyes termékek például allergéneket, így lanolint, parabéneket, ftalátokat, fenolt, szalicilsavat vagy különféle illatanyagokat tartalmazhatnak, amelyek irritálhatják a bőröd. Így aztán lehet, hogy több ajakbalzsamot is ki kell próbálnod, mire megtalálod az „igazit”.

Ha rossz ajakbalzsamot használsz, az kicsit olyan, mintha üdítőt innál a szomjúság ellen. Rövid távon kiváló, de a repedezett ajkak gyógyulását nem segíti.

Amennyiben az ajakbalzsam alkalmazása egy hét után sem hoz érdemi változást, és az ajkaid fájdalmasan kiszáradnak, tanácsos felkeresned egy bőrgyógyászt, aki meg tudja állapítani, hogy van-e allergiád vagy valamilyen rejtett alapbetegséged, ami a tüneteket okozza, valamint a bőrtípusodhoz megfelelő termékeket ajánlhat.

Még valami! Mivel az ajkak nem tartalmaznak melanocitákat, és nagyon érzékenyek a napsütésre, lehetőség szerint egész évben olyan terméket használj, amelyik legalább 30-as fényvédő faktorral (SPF) rendelkezik.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek