Tovább terjed a szamárköhögés, ezek a legérintettebb korosztályok hazánkban

szamarkohoges-terjed-nyito
Olvasási idő kb. 4 perc

A szamárköhögés kimondottan gyorsan terjed Európa-szerte, Magyarországon is egyre nő a megbetegedések száma.

A megelőző hetek adatai alapján a fővárosból és egyre több vármegyéből érkeztek szamárköhögés bejelentések. A betegek közül kilenc csecsemő, de több gyermek és fiatalkorú is van közöttük – a Pénzcentrum által közölt adatok alapján.

Hazánkban is terjed a szamárköhögés

Június végén (a 26. héten) újabb 19 szamárköhögéses megbetegedés gyanúját rögzítették a fertőzőbeteg nyilvántartásban, július elején (a 27. héten) ismét 17 esetben érkeztek szamárköhögés bejelentések a fővárosból és nyolc vármegyéből (Bács-Kiskun, Borsod- Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Nógrád, Pest és Tolna), az új bejelentések száma pedig a következő (28. héten) tovább nőtt. A felvett adatok szerint a betegek többsége csecsemő, kisgyerek vagy fiatal felnőtt.

Hazánkban is terjed a szamárköhögés, nagyon fontos a védőoltás minden korosztálynak
Hazánkban is terjed a szamárköhögés, nagyon fontos a védőoltás minden korosztálynakMiljan ŽivkoviÄ / Getty Images Hungary

A Covid-korlátozások teljes feloldása után a szamárköhögés elemi erővel támad Európa-szerte, Magyarországon is nőtt a fertőző megbetegedések száma az NNGYK szerint.

Ezért azoknak, akiknek veszélyeztetett – gyermek, idős vagy sérülékeny immunrendszerű – személy van a környezetükben, ajánlott beadatni az ismétlő oltást. Várandósoknak szintén javasolt az emlékeztető oltás beadása.

Már két csecsemő halálát okozta a szamárköhögés

Ahogy korábbi cikkünkben is írtuk, a legnagyobb veszélyben a csecsemők vannak (akik csak 2 hónapos korukban kapják meg a szamárköhögés elleni oltást) miután náluk a betegség lefolyása nagyon súlyos, a légzéskimaradás akár halált is okozhat.

Magyarországon eddig két, az otthonából kórházba szállított, védőoltásban még nem részesült csecsemő esetében igazolódott, hogy a halál oka a szamárköhögés és az annak következtében kialakult szövődmények voltak.

Bár a betegség elleni védőoltás igen drága: fejenként minimum 12 500 forintot kell ráfordítani, a baktériummal szembeni védettség kialakítása különösen azokban a családokban fontos, ahol még oltatlan csecsemő vagy idős ember él.

A szamárköhögés lappangási ideje 2-4 hét, kezdetben a tünetek egy szokványos megfázáséhoz hasonlóak (tüsszögés, orrfolyás, alacsony láz és enyhe köhögés). Majd két héten belül a köhögés súlyosbodik, és jellegzetes köhögési rohamok alakulnak ki sok, gyors ütemű köhögéssel, amelyeket húzó, jellegzetes éles hangú belégzés követ.

A betegség antibiotikummal jól kezelhető, azonban csecsemőkre és idősekre különösen veszélyes. Miután az elmúlt hetekben kifejezetten sok esetet jelentettek a 15-19 évesek és a 40-49 évesek körében is, ez arra utal, hogy a fertőzést a családtagok adják át egymásnak – a védőoltás beadása ezért is különösen fontos.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek