Az öregedés egy típusa visszafordítható, csak egy dolgot kell kiiktatni az életedből

GettyImages-523525172
Olvasási idő kb. 4 perc

Egy friss tanulmány szerint biológiai életkorunkra képesek vagyunk befolyással lenni. Az öregedés visszafordítása nem ördöngösség.

Nem feltétlenül ugyanolyan ütemben múlnak el felettünk az évek életkorunkat és biológiai korunkat tekintve. Ha fiatalosabbnak szeretnénk érezni magunkat, van megoldás, a legfrissebb kutatások szerint egy dologgal kell csak felhagynunk.

Életkorunkat manapság kétféleképpen is meghatározhatjuk. A születésünk óta eltelt időt években mérjük, ez az egzakt időszak adja kronológiai életkorunkat. Az azonban, hogy testünk valójában mennyi idős, egészen máson múlik, és merőben eltérhet ettől. 

Nem mindenki érzi annyi idősnek magát, amennyi valójában
Nem mindenki érzi annyi idősnek magát, amennyi valójábanKlaus Vedfelt / Getty Images Hungary

Az is számít, valójában hány évesnek érezzük magunkat

Biztosan mindannyian ismerünk kifejezetten fiatalos nyolcvanasokat, ahogy olyan, évtizedekkel fiatalabb embereket is, akik jóval öregebbnek tűnnek, mint azt koruk alapján várnánk. Valahol ez az alapja annak, ahogyan a biológiai életkorunkat el kell képzelnünk. 

Biológiai korunk ugyanis testünk elhasználtságától függ. Egy friss kutatás világított rá ennek az eltérésnek főbb okaira. Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, melyek lehetnek azok a biológiai markerek, melyek közvetlen befolyással vannak testünk öregedésére. Kiderült, hogy egyetlen dolog számít ebben igazán, azonban több tényező is lehet a kiváltó okok mögött. 

Testünk a stressztől öregszik

Gyermekkorunktól kezdve számtalan hatás ér bennünket, akár életmódunkat, akár a minket körülvevő környezetet tekintve, melyek közvetlen hatással lehetnek arra, mennyire nyugodt az életvitelünk. A megfelelő táplálkozás, illetve az alultápláltság, a betegségek, fertőzések és műtétek, a szülés és a gyermeknevelés mind egy-egy stresszfaktor, mely génjeinkre is hatással van. 

A testi öregedés visszafordítható
A testi öregedés visszafordíthatóTim Robberts / Getty Images Hungary

Az epidemiológiai változások befolyásolják génjeink expresszióját.

A szövetek és a szervek egyfajta biológiai óraként működnek, és nem csak a testérzetek változása által észlelhető elöregedésük, a kutatók bizony látják az öregedés nyomait DNS-szinten is. A kromoszómák alakja immár vizsgálhatóvá vált, és ennek köszönhetően a tényleges biológiai életkor is kutatható. Minden sejtosztódással folyamatosan rövidülnek a szemmel láthatatlan alkotóelemeink: a kromoszómákat alkotó DNS-szál két végén található szakasz, a telomer egyre kisebbé válik. 

Aggodalomra semmi ok

„Annak ellenére, hogy széles körben elismerik, hogy a biológiai életkor legalább valamennyire képlékeny, az, hogy milyen mértékben megy át reverzibilis változásokon az élet során, és melyek azok az események, amelyek ezt kiválthatják, továbbra sem ismertek” – magyarázza Vadim Gladyshev, a Harvard Medical School molekuláris biológusa, a biológiai kor meghosszabbításával foglalkozó tanulmány társszerzője.

Korábbi kutatások már kimutatták: annak ellenére, hogy mennyire megviseli az anya testét egy terhesség, a magzat sejtjei hatással vannak rá, jobban, mint az kora alapján várható lenne. Ez az ismeret képezte a jelenleg is folyó, a biológiai életkor múlásának lassítását célul kitűző vizsgálatok alapját, melyek első eredményeit nemrég tették közzé. Találtak erre gyógyszereket is, amik képesek megállítani a sejtszintű öregedést, és azt sejtik, valójában hullámokban, szakaszosan, és nem folyamatosan öregszenek sejtjeink. 

A várandósság alatt sejtjeink megfiatalodnak
A várandósság alatt sejtjeink megfiatalodnakChris Tobin / Getty Images Hungary

„Egyértelmű minta alapján látszik, hogy a stressznek való kitettség növelte a biológiai életkort – írják a kutatók publikált tanulmányukban. Amikor enyhült a stressz, a biológiai életkor teljesen vagy részben helyreállhatott.”

A vizsgálat során olyan emberek sejtjeinek életkorát monitorozták, akik éppen abban az időszakban estek át sürgősségi műtéteken. Sejtjeik a műtét időszaka alatt sokkal nagyobb ütemben használódtak el, azonban kiderült, hogy a gyorsuló erodáció mindössze egy hét után abbamaradt. Ugyanezt korábban állatkísérletek során már egereken is megfigyelték, most kiderült, hogy nálunk, embereknél sincs ez másképp. 

A kutatók szerint tehát a stressz az, ami öregít, és a szervezet képes visszafordítani saját öregedési folyamatait.

Mit tehetünk?

A stresszmentes életmód mindannyiunk számára vágyott, ám néhány helyzetben egyszerűen kivitelezhetetlen. Léteznek azonban technikák a stresszcsökkentésre, érdemes korábbi cikkeinket böngészni ezzel kapcsolatban, hiszen úgy tűnik, valóban soha nincs késő ahhoz, hogy megálljt parancsoljunk az öregedés legalább egy formájának. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek